Kraksa na Księżycu, japoński lądownik rozbił się o powierzchnię satelity Ziemi

Firma ispace poinformowała, że jej pierwsza próba lądowania na Księżycu zakończyła się niepowodzeniem. Jednak przedsiębiorstwo nie zamierza się poddawać i już szykuje kolejne misje.

nauka
Kamil Cuber29 kwietnia 2023
1
Źrodło fot. ispace
i

Niedawno opisywaliśmy nadchodzące loty kosmiczne, których celem jest lądowanie na Księżycu. Niestety, jak ogłosiło ispace w swoim oficjalnym komunikacie prasowym, pierwsza z ich misji - M1 - zakończyła się niepowodzeniem. Według nieoficjalnych informacji, tuż przed lądowaniem w statku mogło zabraknąć paliwa.

Misja M1 rozpoczęta 11 grudnia 2022 roku, miała na celu wylądowanie i umieszczenie na Księżycu dwóch łazików. Co zaskakujące, jeden z nich nie należał do japońskiego koncernu, ale pochodził ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyniesiony przez rakietę Falcon 9, należącą do SpaceX, lądownik rozpoczął próbę 26 kwietnia o godzinie 1:40 (czasu japońskiego).

Kraksa na Księżycu, japoński lądownik rozbił się o powierzchnię satelity Ziemi - ilustracja #1

Sekwencja lądowania statku ispace.Źródło: ispace

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, statek z sukcesem osiągnął orbitę Księżyca i w pozycji pionowej przygotowywał się do lądowania. Jednak w chwili, gdy naukowcy analizowali poziom paliwa, doszło do utraty łączności z lądownikiem i znacznego zwiększenia jego prędkości. Do tej pory nie udało się nawiązać ponownego kontaktu ze statkiem, więc naukowcy ogłosili, że 9. kamień milowy misji, którym jest udane lądowanie i połączenie się ze statkiem jest nieosiągalny. Warto przy tym zaznaczyć, że firma ispace podejrzewa, że sam lądownik mógł osiągnąć powierzchnię Księżyca, jednak nie wiadomo w jakim jest stanie.

Według nieoficjalnych wiadomości, porażka misji mogła być spowodowana brakiem paliwa. Niestety bardziej dokładne informacje co do przyczyn niepowodzenia misji otrzymamy dopiero gdy naukowcy zakończą analizę zebranych danych.

Kraksa na Księżycu, japoński lądownik rozbił się o powierzchnię satelity Ziemi - ilustracja #2
Kamienie milowe misji M1. Źródło: ispace

Niemniej jednak, ispace jest zadowolony z rezultatów misji. Potwierdził to założyciel i dyrektor generalny firmy Takeshi Hakamada:

Chociaż nie spodziewamy się udanego zakończenia lądowania na Księżycu w tym momencie, wierzymy, że w pełni osiągnęliśmy założenia tej misji, zdobywając wiele danych i doświadczenia będąc w stanie przeprowadzić fazę lądowania. Ważne jest, aby wykorzystać zdobytą wiedzę podczas misji M2 i kolejnych, abyśmy mogli jak najlepiej spożytkować to doświadczenie.

Podobnie podchodzi do tego rząd Japonii, który zagwarantował dalsze wspieranie ispace podczas kolejnych misji, z których kolejna ma rozpocząć się już w 2024 roku.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos statki

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

Ile zarabia się na TikToku?

Ile zarabia się na TikToku?