Ile trwa podróż na Jowisza?

Statek kosmiczny JUICE wystartował w swoją ośmioletnią podróż ku Jowiszowi, największej planecie Układu Słonecznego. Jednak prawdziwym celem misji są jego trzy księżyce – Europa, Kallisto i Ganimedes.

nauka
Arkadiusz Strzała17 kwietnia 2023
6
Źrodło fot. Planet Volumes / Unsplash
i

Ile czasu może zająć dotarcie z Ziemi do Jowisza, piątej od Słońca planety w Układzie Słonecznym? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zależy od użytych środków podróżniczych i aktualnego położenia ciała niebieskiego.

Autobus do Jowisza odjeżdża o…

Średnia odległość pomiędzy Ziemią a Jowiszem wynosi 714 milionów kilometrów. Ponieważ oba ciała poruszają się po orbitach wokół Słońca, mają też punkt największego zbliżenia i punkt największego oddalenia. W tym pierwszym dzieli je 588 mln kilometrów, a w drugim aż 968 mln kilometrów.

Jak dotąd najszybszym pojazdem stworzonym przez człowieka jest Słoneczna Sonda Parkera (Solar Parker Probe). Pod koniec 2021 roku, wykonując 10 przelot w pobliżu naszej najbliższej gwiazdy, osiągnęła iście astronomiczną prędkość 586000 km na godzinę. Naukowcy liczą, że w 2024 roku osiągnie ona 692000 km/h wykonując kolejne podejście.

Czysto teoretycznie zakładając, że tą sondę można by wykorzystać do podróży w kierunku Jowisza i poruszałaby się przez cały czas swoim rekordowym tempem, na miejsce dotarlibyśmy w czasie 51 dni (dalej w wiadomości zakładam cały czas średnią odległość od Jowisza).

Jednak jak praktyka pokazuje, taka podróż jest dużo bardziej skomplikowana i nie przebiega w linii prostej. Dotarcie do gazowego giganta wymaga wielu asyst grawitacyjnych i skomplikowanych manewrów. Oto wyniki statków kosmicznych, które jak dotąd dotarły do Jowisza (dzięki zestawieniu w serwisie Space):

  • Pioneer 10: 642 dni, czyli 1 rok 9 miesięcy i 2 dni.
  • Pioneer 11: 606 dni, lub 1 rok 7 miesięcy i 27 dni.
  • Voyager 1: 546 dni, czyli 1 rok i 6 miesięcy.
  • Voyager 2: 688 dni, czyli 1 rok, 10 miesięcy i 19 dni.
  • Galileo: 2241 dni, lub 6 lat, 1 miesiąc i 19 dni.
  • Ulysses: 490 dni, czyli 1 rok, 4 miesiące i 2 dni.
  • Cassini-Huygens: 1172 dni, czyli 3 lata, 2 miesiące i 15 dni.
  • New Horizons: 405 dni lub 1 rok, 1 miesiąc i 9 dni.
  • Juno: 1796 dni lub 4 lata i 11 miesięcy.

Statek kosmiczny JUICE wybrał nieco dłuższą drogę i będzie w podróży przez osiem lat. Jego manewry grawitacyjne są jak dotąd najdokładniej obliczonymi w historii. Ale i cel jest ambitny – sonda ma zadanie wykonać bliskie przeloty nad trzema księżycami Jowisza – Europą, Kallisto i Ganimedesem.

JUICE

Kilka dni temu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z misją ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) – JUICE. To nazwa statku kosmicznego (skrót od „JUpiter ICy Moons Explorer”), który w ten sposób wyruszył w długą podróż ku Jowiszowi. A dokładnie ku trzem jego księżycom – Ganimedesowi, Europie i Kallisto. To lodowe ciała niebieskie, pod których zamrożoną skorupą według naukowców mogą istnieć oceany wody.

Sonda JUICE ma zadanie je dogłębnie zbadać i uzyskać odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące powstania Jowisza, a nawet całego Układu Słonecznego. JUICE ma dotrzeć w pobliże Jowisza dopiero w 2031 roku. W tym czasie nabierze prędkości, kilka razy wykorzystując asysty grawitacyjne Wenus, Ziemi i Księżyca.

Ile trwa podróż na Jowisza? - ilustracja #1
Przebieg misji JUICE. Źródło: ESA / ADS

Popuśćmy wodze fantazji

Jeśli dysponowalibyśmy statkiem poruszającym się z prędkością światła, podróż do Jowisza zajęłaby nam tylko 40 minut. Tyle właśnie światło potrzebuje, by dotrzeć z tej planety (stąd w rzeczywistości widzimy Jowisza sprzed 40 minut). A jakby to wyglądało w uniwersum Star Trek? Ciekawe porównanie znajdziemy w tym nagraniu na YouTube (ok. 2:00 i 3:22 minuty):

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak sprawdzić model laptopa?

Jak sprawdzić model laptopa?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4