Ile trwa podróż na Jowisza?

Statek kosmiczny JUICE wystartował w swoją ośmioletnią podróż ku Jowiszowi, największej planecie Układu Słonecznego. Jednak prawdziwym celem misji są jego trzy księżyce – Europa, Kallisto i Ganimedes.

nauka
Arkadiusz Strzała17 kwietnia 2023
6
Źrodło fot. Planet Volumes / Unsplash
i

Ile czasu może zająć dotarcie z Ziemi do Jowisza, piątej od Słońca planety w Układzie Słonecznym? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zależy od użytych środków podróżniczych i aktualnego położenia ciała niebieskiego.

Autobus do Jowisza odjeżdża o…

Średnia odległość pomiędzy Ziemią a Jowiszem wynosi 714 milionów kilometrów. Ponieważ oba ciała poruszają się po orbitach wokół Słońca, mają też punkt największego zbliżenia i punkt największego oddalenia. W tym pierwszym dzieli je 588 mln kilometrów, a w drugim aż 968 mln kilometrów.

Jak dotąd najszybszym pojazdem stworzonym przez człowieka jest Słoneczna Sonda Parkera (Solar Parker Probe). Pod koniec 2021 roku, wykonując 10 przelot w pobliżu naszej najbliższej gwiazdy, osiągnęła iście astronomiczną prędkość 586000 km na godzinę. Naukowcy liczą, że w 2024 roku osiągnie ona 692000 km/h wykonując kolejne podejście.

Czysto teoretycznie zakładając, że tą sondę można by wykorzystać do podróży w kierunku Jowisza i poruszałaby się przez cały czas swoim rekordowym tempem, na miejsce dotarlibyśmy w czasie 51 dni (dalej w wiadomości zakładam cały czas średnią odległość od Jowisza).

Jednak jak praktyka pokazuje, taka podróż jest dużo bardziej skomplikowana i nie przebiega w linii prostej. Dotarcie do gazowego giganta wymaga wielu asyst grawitacyjnych i skomplikowanych manewrów. Oto wyniki statków kosmicznych, które jak dotąd dotarły do Jowisza (dzięki zestawieniu w serwisie Space):

  • Pioneer 10: 642 dni, czyli 1 rok 9 miesięcy i 2 dni.
  • Pioneer 11: 606 dni, lub 1 rok 7 miesięcy i 27 dni.
  • Voyager 1: 546 dni, czyli 1 rok i 6 miesięcy.
  • Voyager 2: 688 dni, czyli 1 rok, 10 miesięcy i 19 dni.
  • Galileo: 2241 dni, lub 6 lat, 1 miesiąc i 19 dni.
  • Ulysses: 490 dni, czyli 1 rok, 4 miesiące i 2 dni.
  • Cassini-Huygens: 1172 dni, czyli 3 lata, 2 miesiące i 15 dni.
  • New Horizons: 405 dni lub 1 rok, 1 miesiąc i 9 dni.
  • Juno: 1796 dni lub 4 lata i 11 miesięcy.

Statek kosmiczny JUICE wybrał nieco dłuższą drogę i będzie w podróży przez osiem lat. Jego manewry grawitacyjne są jak dotąd najdokładniej obliczonymi w historii. Ale i cel jest ambitny – sonda ma zadanie wykonać bliskie przeloty nad trzema księżycami Jowisza – Europą, Kallisto i Ganimedesem.

JUICE

Kilka dni temu z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Ariane 5 z misją ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) – JUICE. To nazwa statku kosmicznego (skrót od „JUpiter ICy Moons Explorer”), który w ten sposób wyruszył w długą podróż ku Jowiszowi. A dokładnie ku trzem jego księżycom – Ganimedesowi, Europie i Kallisto. To lodowe ciała niebieskie, pod których zamrożoną skorupą według naukowców mogą istnieć oceany wody.

Sonda JUICE ma zadanie je dogłębnie zbadać i uzyskać odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące powstania Jowisza, a nawet całego Układu Słonecznego. JUICE ma dotrzeć w pobliże Jowisza dopiero w 2031 roku. W tym czasie nabierze prędkości, kilka razy wykorzystując asysty grawitacyjne Wenus, Ziemi i Księżyca.

Ile trwa podróż na Jowisza? - ilustracja #1
Przebieg misji JUICE. Źródło: ESA / ADS

Popuśćmy wodze fantazji

Jeśli dysponowalibyśmy statkiem poruszającym się z prędkością światła, podróż do Jowisza zajęłaby nam tylko 40 minut. Tyle właśnie światło potrzebuje, by dotrzeć z tej planety (stąd w rzeczywistości widzimy Jowisza sprzed 40 minut). A jakby to wyglądało w uniwersum Star Trek? Ciekawe porównanie znajdziemy w tym nagraniu na YouTube (ok. 2:00 i 3:22 minuty):

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego