Wielka Brytania stawia na atom - nawet 25% energii z elektrowni jądrowych

Rozwój energetyki jądrowej głównym sposobem na niezależność energetyczną – taki przekaz płynie z Wielkiej Brytanii.

nauka
Arkadiusz Strzała22 marca 2022
61
W SKRÓCIE:
  • Wielka Brytania chce rozwijać energetykę jądrową i budować nowe elektrownie atomowe.

Wielka Brytania, mając na uwadze rosnące ceny paliw kopalnych, zamierza inwestować w energetykę jądrową. Premier Boris Johnson spotkał się z grupą ekspertów od atomistyki i technologii (m.in. z firm Rolls-Royce, EDF, Westinghouse i Bechtel), by wypracować rozwiązania problemów energetycznych.

Obecnie udział energii pochodzącej z technologii jądrowej w brytyjskiej sieci elektrycznej wynosi 16% i może niedługo zmniejszyć się do ledwie kilku procent. Stanie się tak z powodu planowego wyłączenia starszych reaktorów. W związku z tym władze Wielkiej Brytanii planują budowę nowych elektrowni jądrowych.

W atomach niezbędna siła

  • Udział energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii ma się zwiększyć do co najmniej 25%.
  • W roku 2030 moc zainstalowana elektrowni jądrowych ma osiągnąć 15 GW, a w roku 2050 nawet 30 GW.

To znacznie więcej niż w szczytowym momencie rozwoju brytyjskiej energetyki jądrowej, kiedy to łączna moc reaktorów wynosiła 12,7 GW (1995 rok). By cele te okazały się możliwe do spełnienia, rząd Borisa Johnsona zamierza tak zmodyfikować prawo, by duże inwestycje stały się bezpieczniejsze i bardziej opłacalne. Chce zachęcić sektor prywatny do inwestowania w energetykę jądrową.

Przyspieszenie realizacji projektów jądrowych jest absolutnie niezbędne, aby utrzymać koszty energii na niskim poziomie, ograniczyć import drogiego gazu i wzmocnić nasze bezpieczeństwo energetyczne.

– Tom Greatrex, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego (NIA)

Premier Boris Johnson w przyszłym tygodniu spotka się z przedstawicielami branży morskiej energii wiatrowej, aby omówić plany dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. OZE także jest ważnym składnikiem niezależności energetycznej, choć źródła rządowe charakteryzują ten sposób pozyskiwania energii jako „nieciągły” – dlatego fundamentem musi być energetyka jądrowa.

Wielka Brytania stawia na atom - nawet 25% energii z elektrowni jądrowych - ilustracja #1
Brytyjska elektrownia jądrowa Torness. Źródło: Wikimedia / Taras Young / CC 3.0

Reaktory AGR i Magnox

Podczas gdy większość reaktorów na świecie jest zbudowanych w technologii wodno-ciśnieniowej PWR, brytyjska energetyka używa własnej technologii AGR. Jest to typ jądrowego urządzenia chłodzonego gazem, w tym przypadku dwutlenkiem węgla. Moderatorem jest grafit, a sterowanie odbywa się poprzez pręty kontrolne i wtrysk azotu.

Pierwsza generacja brytyjskich reaktorów nosiła nazwę Magnox – oprócz energii miała ona wytwarzać pluton-239 do produkcji broni jądrowej. Nowsze urządzenia drugiej generacji o nazwie AGR są bardziej wydajne, ponieważ nie mają już zastosowania militarnego.

Wydajność termiczna to zaleta tej technologii – jest ona większa niż w przypadku PWR, dzięki wyższej temperaturze czynnika chłodzącego. Korzystna cechą jest też zdolność do wymiany paliwa bez wygaszania reaktora. Minusem zaś jest rozmiar – reaktory AGR są znacznie większe od tych wykonanych w innych technologiach.

Energetyki jądrowej w żadnym wypadku nie należy się obawiać:

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii

Twój iPhone Cię nie obudzi, dosłownie. Budzik w smartfonie Apple szwankuje przez wadliwe oprogramowanie

Twój iPhone Cię nie obudzi, dosłownie. Budzik w smartfonie Apple szwankuje przez wadliwe oprogramowanie

Wynalazca stworzył podgrzewacz solarny, który ma produkować 3000 litrów ciepłej wody bez użycia prądu

Wynalazca stworzył podgrzewacz solarny, który ma produkować 3000 litrów ciepłej wody bez użycia prądu

Aston Martin nie daje się modzie na elektryki i mikrosilniczki, tworzy nowy silnik V12

Aston Martin nie daje się modzie na elektryki i mikrosilniczki, tworzy nowy silnik V12

Jak zrezygnować z Amazon Prime?

Jak zrezygnować z Amazon Prime?