Ważne dane będą przechowywane na Księżycu?

Pierwsze podróże w kosmos sprawiły, że ludzkość zapragnęła dalszej ekspansji w tamtym kierunku. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele pomysłów dotyczących wykorzystania kosmicznych zasobów. Pewien amerykański startup pragnie zrobić użytek z komór lawowych znajdujących się pod powierzchnią Księżyca.

nauka
Marcin Nic24 maja 2022
15

Źródło: Flickr / c w

Firma Lonestar Data Holdings chce zapisać historię ludzkości i schować ją na Księżycu (via Techspot). Dzięki temu nasze dzieje zostałyby zachowane dla przyszłych pokoleń, a nawet dla innych cywilizacji, które mogłyby odwiedzić okolice Ziemi w dalekiej przyszłości. Czy jednak tak duże przedsięwzięcie, jakim niewątpliwie byłoby umieszczenie serwerów z danymi na Księżycu, jest w ogóle wykonalne?

Czy Księżyc nadaje się na serwer danych?

Trzeba przyznać, że pomysł firmy Lonestar Data Holdings jest bardzo ambitny. Z tego też powodu jego wykonanie jest praktycznie niemożliwe. Ciekawe jednak, czy rozwój technologiczny w najbliższych latach sprawi, że amerykański startup zbliży się do swojego celu.

Potencjalne banki danych musiałyby być wysoce odporne na bardzo wysokie wahania temperatury na Księżycu. Skacze ona od +110°C w środku dnia księżycowego, do -180°C w środku nocy (via PWN). Związane jest to z brakiem atmosfery i łatwiejszym ogrzewaniem satelity przez promienie słoneczne. Oczywiście działa to również w drugą stronę, przez co ciepło znacznie szybciej ucieka, powodując wychładzanie powierzchni Księżyca.

Czym są komory lawowe na Księżycu?

Są to tunele, które wytworzyły się podczas przepływów lawy bazaltowej. Po ostygnięciu powierzchni jaskini, lawa wytwarza utwardzoną pokrywkę, w której następuje jej dalszy przepływ w podłużnych kanałach. Mogą osiągać nawet 500 metrów, zanim zapadną się pod wpływem grawitacji.

Oczywiście duże znaczenie miałoby również znalezienie odpowiedniej komory lawowej, a także dostanie się do niej, co na pewno nie byłoby proste.

Przyszłość ludzkości związana z Księżycem?

Lonestar Data Holding ma już doświadczenie w instalacji serwerów w kosmosie. Firma jest bowiem odpowiedzialna za umieszczenie takich urządzeń na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czy jednak wystarczy to na uruchomienie tak dużego przedsięwzięcia na Księżycu?

Firma planuje przeprowadzić pierwsze testy autorskiego oprogramowania już w 2024 roku.

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że najbliższe dziesięciolecia obfitować będą w różnego rodzaju ekspedycje na powierzchnię Księżyca. Naturalne zasoby na naszej planecie z każdym rokiem się kurczą, a znalezienie na Ziemi nowych pokładów graniczy z cudem.

Czy oznacza to, że przyszłe pokolenia zmuszone będą do kolonizacji Księżyca lub Marsa? Nawet jeśli niektórym osobom może się to nie podobać, to jednak wydaje się to być nieuniknione.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos ciekawostki wynalazki

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w końcu wylądował w GRYOnline.pl. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Miłośnik NBA, który uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić