Ten sam telefon przez 25 lat? Wystarczy zmienić prawo

Uchwalone w USA prawo do napraw to krok w kierunku przyszłości, o której mówi Kyle Wiens, CEO iFixit. Ograniczenie produkcji jednorazowych urządzeń powinno zmniejszyć ilość elektrośmieci.

mobile
Arkadiusz Strzała24 maja 2022
52

Fot. powyżej: Unsplash / Nicolas Messifet

Naprawy sprzętu elektronicznego to temat będący przedmiotem konfliktu interesów konsumentów z producentami i ci pierwsi nie są wcale na przegranej pozycji, o czym może świadczyć uchwalona w USA ustawa Freedom to Repair Act. W związku z tym Apple pozwala już na naprawy własnego sprzętu, choć nadal woli mieć to pod kontrolą.

To na razie jeden z niezbyt licznych przykładów zmian na rynku elektroniki. Większość producentów nadal woli sprzedawać urządzenia zaprojektowane na pewien okres użytkowania, a potem skłaniać użytkownika do zakupu nowego. Stosują przy tym różnorodne taktyki, począwszy od utrudnionego demontażu przez brak części zamiennych i instrukcji, aż po forsowanie prawa zakazującego omijanie blokad technicznych.

Kyle Wiens o prawie do napraw

Dyrektor generalny iFixit, Kyle Wiens, podczas wideokonferencji z serwisem ArsTechnica omawiał problemy i osiągnięcia związane z reperacją sprzętu. Według niego inicjatywa Apple to dobry znak, ale nie jest jeszcze tym, o co walczą obrońcy prawa do napraw.

W tym przypadku firma Apple postępuje źle, kontynuując strategię, w której do telefonu są przyporządkowane określone części. Jeśli weźmiesz dwa zupełnie nowe iPhone'y 13 i zamienisz je ekranami, niekoniecznie uzyskasz wszystkie funkcje, których byś oczekiwał. Co jest dziwne, bo jeśli weźmiesz dwa samochody i zamienisz silniki, będą działać bez zarzutu. – Kyle Wiens

Ten sam telefon przez 25 lat? Wystarczy zmienić prawo - ilustracja #1
Możliwość wykonywania napraw przedłuży życie sprzętu. Źródło: Unsplash / Kilian Seiler

Apple tłumaczy to zapewnieniem szczegółowej historii serwisowej, ale dla specjalisty z iFixit to raczej blokowanie możliwości stosowania części z rynku wtórnego. Kyle Wiens ubolewa nad tym, że niemal znikły lokalne zakłady napraw sprzętu elektronicznego i AGD. Jeśli walka o prawo do napraw będzie odnosić sukcesy, to tak widzi on przyszłość rynku konsumenckiego:

Myślę, że każdy z nas powinien się zastanowić, jakiego rodzaju gospodarki chcemy? Czy chcemy mieć główną ulicę, przy której mieszkają ludzie, którzy wiedzą, jak naprawiać i konserwować nasze rzeczy? Czy też chcemy linii montażowej, gdzie produkuje się rzeczy w Azji, zrzuca się je tutaj, używa się ich tak długo, jak działają, a potem nie ma żadnego planu ich konserwacji.

Wolny rynek czy ochrona środowiska

Prawo, które normuje zasady napraw i zmusza producentów do zapewnienia ich możliwości, może wydawać się ograniczeniem wolnego rynku. Jednak ze środowiskowego punktu widzenia jest jak najbardziej wskazane, gdyż hałdy elektrośmieci stają się coraz większe. Takie regulacje mogą jednak wpłynąć na ceny urządzeń.

Nie po raz pierwszy interes biznesowy nie idzie w parze z ochroną środowiska i ekonomicznym wykorzystaniem zasobów naturalnych. Mając na uwadze aktualny rozmiar i tendencję wzrostu naszej cywilizacji, sprawy środowiskowe powinny być jednak traktowane priorytetowo.

Nawet 25 lat użytkowania smartfona

Jak długo mogłoby być użytkowane urządzenie z możliwością naprawy zapewnianą przez producenta? Kyle Wiens odpowiada – nawet 25 lat:

Myślę, że powinniśmy mówić o żywotności smartfonów w perspektywie 20 – 25 lat.

Idea jest szczytna, ale każde urządzenie w końcu się znudzi i stanie przestarzałe. Czy chcielibyście tak długo używać jednego komputera lub smartfona?

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Xbox zaliczył duże spadki sprzedaży. Mimo to Microsoft zachowuje optymizm

Xbox zaliczył duże spadki sprzedaży. Mimo to Microsoft zachowuje optymizm

MSI może porzucić produkcję kart graficznych AMD? Firma woli skupić się na RTX-ach

MSI może porzucić produkcję kart graficznych AMD? Firma woli skupić się na RTX-ach

Kolejne plotki o Nintendo Switch 2. Kłopotliwe mocowanie Joy-Conów ma odejść w niepamięć

Kolejne plotki o Nintendo Switch 2. Kłopotliwe mocowanie Joy-Conów ma odejść w niepamięć

Piekło zamarzło. Apple iPhone 15 w końcu jest dostępny w cenie, która nie zrujnuje Waszego budżetu

Piekło zamarzło. Apple iPhone 15 w końcu jest dostępny w cenie, która nie zrujnuje Waszego budżetu

Nowy Mini Aceman jest elektryczny, ma okrągły wyświetlacz i cyfrowego pieska

Nowy Mini Aceman jest elektryczny, ma okrągły wyświetlacz i cyfrowego pieska