Nadal marnujemy surowce - nowy raport naukowców

Czy Ziemia może nam bez końca dostarczać surowców, biorąc pod uwagę obecne wykorzystanie i recykling? Grupa naukowców szuka odpowiedzi na to pytanie poprzez symulacje.

nauka
Arkadiusz Strzała22 maja 2022
43

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Ant Rozetsky.

W SKRÓCIE:
  • publikacja grupy naukowców przybliża czas życia wielu metali i niemetali wykorzystywanych w przemyśle;
  • mimo recyklingu surowców, każdy z nich prędzej czy później zniknie całkowicie.

Używając naszych urządzeń, raczej nie zastanawiamy się, z czego zostały wykonane. Tymczasem mimo rozwoju technologicznego nadal stopień, w jakim poddajemy surowce recyklingowi, daleki jest od ideału. Grupa naukowców opublikowała wyniki badań dot. czasu życia substancji, po upływie którego bezpowrotnie znikają one z ziemskiego ekosystemu.

Korzystali oni z narzędzia MaTrace, stworzonego przez pracowników japońskiego Uniwersytetu Waseda. Pozwala ono zasymulować drogę określonej porcji materiału przez procesy pozyskiwania i produkcji, a także użytkowania i recyklingu, śledząc przy tym wszystkie straty.

Na przykładzie jednego z najbardziej pospolitych metali, żelaza – już podczas pozyskiwania go z rudy tracimy część surowców, które zawiera ona dodatkowo (w tym tak istotne dla przemysłu energetycznego jak mangan). Sam proces także nie jest doskonały, usuwanie zanieczyszczeń powoduje straty żelaza.

Nadal marnujemy surowce - nowy raport naukowców - ilustracja #1
Żelazo ma tendencję do utleniania się. Źródło: Unsplash / Zdenek Machacek.

Metalowe części urządzeń wykazują tendencję do utleniania się, więc podczas użytkowania następują kolejne straty surowca. Gdy wyrzucamy sprzęt, czasem jest on poddawany recyklingowi, ale w tym procesie tylko część metali udaje się odzyskać. Proces może się powtarzać wielokrotnie, za każdym razem generując straty surowca.

Czas życia surowców

Naukowcy przeanalizowali obieg życia 61 surowców, ustalając maksymalny czas eksperymentu na 1000 lat lub do utraty całej próbki – zależnie od tego, co nastąpi wcześniej. By łatwiej było wyciągnąć wnioski, materiały podzielili na kilka kategorii: metale żelazne, metale nieżelazne, metale specjalne i metale szlachetne.

  • Średni czas „życia” metali żelaznych wynosi 150 lat, od momentu wydobycia do całkowitej utraty.
  • Najdłuższy czas życia ma złoto – niemal 200 lat.
  • Z kolei gal i selen po niespełna roku znikają z obiegu – to najkrócej żyjące surowce.
  • W przypadku metali pozyskiwanych z rud podczas wytwarzania i użytkowania straty nie są duże. Największe mają miejsce po wycofaniu z użycia – tak jest w przypadku 43 metali.
  • Nawet podczas recyklingu ma miejsce zanik metali, sam proces odzyskiwania rzadko przekracza 90% wydajności.
  • Niektóre rzadsze metale wykazują jednak spore straty produkcyjne, np. kobalt wykorzystywany w akumulatorach.
  • Wiele metali i półmetali wykazuje wysokie straty produkcyjne, nawet 95% – np. arsen, gal, german.
Nadal marnujemy surowce - nowy raport naukowców - ilustracja #2
Złoto żyje stosunkowo długo, trudno jednak się temu dziwić. Źródło: Unsplash / Scottsdale Mint.

Te szacunki są raczej orientacyjne i zostały podane tylko na podstawie obecnego wykorzystania surowców. Struktura zapotrzebowania na nie stale się zmienia, na przykład prognozuje się znaczny wzrost zainteresowania litem, który jest wykorzystywany w produkcji nowoczesnych baterii. A tych powstaje coraz więcej, głównie ze względu na coraz bardziej powszechną elektromobilność.

To pokazuje, że nasz obecny konsumpcjonizm ma niestety ograniczone „paliwo”. Nie będziemy w stanie bez końca produkować rzeczy, jeśli przemysł nie będzie się rozwijał technologicznie pod względem wydajności i minimalizacji strat. Mimo nacisków na recykling surowce i tak powoli są tracone, aż w końcu znikają całkowicie.

POWIĄZANE TEMATY: nauka ciekawostki analizy i badania

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić