Motorola - czyja to firma? Odpowiadamy

W niniejszym artykule pochylamy się nad firmą Motorola samą w sobie i opowiadamy o tym, jak przechodziła ona z rąk do rąk i pod czymi skrzydłami w końcu udało jej się zadomowić.

mobile
Krystian Pieniążek2 lipca 2024
4
Źrodło fot. Motorola
i

Motorola zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii telefonów komórkowych, za sprawą DynaTAC 8000X, czyli pierwszego komercyjnego telefonu komórkowego w dziejach, zatwierdzonego przez Federalną Komisję Łączności (FCC).

Na przestrzeni lat firma straciła jednak swoją wysoką pozycję na rynku, ustępując miejsca innym „graczom”. W tym artykule opisujemy, jak omawiana marka przechodziła z rąk do rąk i pod czyje skrzydła w końcu trafiła.

Nim jednak pochylimy się nad właściwym tematem niniejszego artykułu, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych smartfonów Motoroli pod względem jakości i ceny.

Telefon komórkowy DynaTAC 8000X zapewnił firmie Motorola możliwość gry w pierwszej lidze na długie lata. Źródło: TechRadar. - Motorola - czyja to firma? Odpowiadamy - wiadomość - 2024-07-02
Telefon komórkowy DynaTAC 8000X zapewnił firmie Motorola możliwość gry w pierwszej lidze na długie lata. Źródło: TechRadar.

Czyją marką jest Motorola?

Motorola rozpoczęła działalność jako amerykańska firma w 1928 roku i aż do 2012 roku funkcjonowała samodzielnie.

  1. Po tym jak w latach 2007-2009 poniosła gigantyczną stratę w wysokości 4,3 miliarda dolarów, zdecydowano się na jej podział na dwie niezależne od siebie spółki publiczne, tj. Motorola Mobility i Motorola Solutions. Podczas gdy pierwsza z nich miała zajmować się telefonią komórkową i telewizją kablową, druga miała koncentrować się na tworzeniu produktów rządowych i korporacyjnych.
  2. Ostatecznie ów podział wszedł w życie w styczniu 2011 roku. W maju 2012 roku amerykańskie Google przejęło Motorolę Mobility, jednak opisywana firma niezbyt długo zagrzała miejsce pod skrzydłami nowego właściciela.
  3. Jeszcze w grudniu 2012 roku dział sprzętu kablowego został sprzedany firmie Arris Group, zaś sama Motorola Mobility w październiku 2014 roku trafiła w ręce nowej firmy-matki, czyli chińskiego Lenovo.

Najwyraźniej sprawy potoczyły się po myśli chińskiego giganta, gdyż 30 października 2024 roku minie 10 lat od rozpoczęcia kooperacji Lenovo z zasłużonym producentem telefonów komórkowych.

Gdzie są produkowane smartfony Motorola?

Jak można wyczytać m.in. na portalu Moto Smartphones, w chwili, w której są pisane te słowa, kwestia produkcji smartfonów firmy Motorola prezentuje się następująco:

  1. Znakomita większość, bo ponad 90 procent produkcji smartfonów firmy Motorola, odbywa się w Chinach.
  2. Niemniej, firma posiada również zakład produkcyjny w Teksasie (Stany Zjednoczone), „dziesiątki” takich zakładów w Indiach (z główną fabryką w Chennai.
  3. Poza tym telefony Motorola One Action są produkowane w Brazylii (ale też w Indiach i Chinach), zaś model Moto G22 swoje powstanie zawdzięcza przede wszystkim zakładom z Argentyny, a dokładnie – z San Vicente.

Warto odnotować, że w przeszłości sytuacja wyglądała inaczej, bowiem za większość produkcji telefonów Motorola odpowiadały Stany Zjednoczone. Niemniej uległo to diametralnej zmianie po przejściu firmy pod skrzydła Lenovo, które zintegrowało ją ze swoim własnym procesem produkcyjnym.

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Motorola Migrate - czym ją zastąpić? O programach do przenoszenia danych między telefonami z Androidem
  2. Czy Motorola ma ładowanie indukcyjne? Lista modeli z ładowaniem bezprzewodowym

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów