Ten implant pozwala pisać za pomocą umysłu

Wspierany m.in. przez Jeffa Bezosa i Billa Gatesa startup opracował urządzenie łączące mózg z komputerem, które może przywrócić łączność ze światem np. osobom sparaliżowanym. I jest łatwiejsze we wszczepieniu od Neuralinka.

nauka
Arkadiusz Strzała22 lutego 2023
9
Źrodło fot. Synchron / Anton Filatov / Unsplash
i

Prawdopodobnie najbardziej znanym w tej chwili interfejsem BCI (Brain-Computer Interface) jest Neuralink, nad którym pracuje firma Elona Muska. Tutaj jednak postaram się Wam przybliżyć inne tego typu urządzenie. Synchron to system łączący część ruchową mózgu z komputerem, nad którym pracuje startup wspierany m.in. przez Billa Gatesa i Jeffa Bezosa.

Synchron otwiera na świat

Widziałem momenty między pacjentem a partnerem lub pacjentem a współmałżonkiem, w których odzyskanie zdolności do bycia nieco bardziej niezależnym niż wcześniej było niezwykle radosne i wzmacniające – prezes Synchron Tom Oxley dla CNBC

O ile urządzenie Elona Muska nadal nie zostało przetestowane na ludziach, o tyle Synchron jest w stanie już się tym pochwalić. FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) udzieliła startupowi, jako pierwszemu podmiotowi na świecie, pozwolenia na kliniczne testy interfejsu BCI. Pacjenci uczestniczący w nich mogą już potwierdzić, że urządzenie działa i spełnia swoje zadanie.

Ten implant pozwala pisać za pomocą umysłu - ilustracja #1
Implant BCI Synchron – urządzenie odbiorcze i antena. Źródło: Synchron.

Synchron jest mniej inwazyjny niż Neuralink. Nie wszczepia się go do mózgu, lecz naczyniem krwionośnym doprowadza w jego pobliże. Tam odbiera sygnały z kory ruchowej i przekazuje je do anteny wszczepionej w klatkę piersiową. Ta z kolei bezprzewodowo łączy się z urządzeniem zewnętrznym, które interpretuje odebrane impulsy, wykonując działania na ekranie komputera (np. wybieranie liter na klawiaturze lub kole wyboru).

Urządzenie zostało już przetestowane

System okazał się już wystarczająco skuteczny, by za jego pomocą np. osoba chora na ALS (stwardnienie zanikowe boczne) mogła zredagować i wysłać wpis na Twitterze. Sposób umieszczenia Synchrona ma istotne znaczenie dla możliwości jego rozpowszechniania. Ponieważ nie wprowadza się go bezpośrednio do mózgu, ten sposób pracy może zapewnić nieco mniej precyzyjny sygnał, lecz operację wszczepienia jest w stanie wykonać w zasadzie każdy neurochirurg.

witaj, świecie! Krótki tweet. Monumentalny postęp – Philip O'Keefe (pacjent z ALS) piszący na koncie Toma Oxleya na Twitterze.

Technologia opracowana przez Synchron ma szansę pomóc pacjentom z ciężkim paraliżem lub chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak stwardnienie zanikowe boczne czy ALS. Dzięki niej odzyskają oni kontakt z otoczeniem i światem, a także możliwość wykonywania pracy zawodowej. Implant jest łatwiejszy w zastosowaniu, a zarazem lepiej przetestowany – twórcy zapewniają, że w 12-miesięcznym okresie nie stwierdzono pogorszenia odbioru sygnału lub działania urządzenia.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy