Samsung ma sposób na ograniczenia Unii Europejskiej

Unia Europejska zaostrza przepisy dotyczące zużycia energii przez urządzenia elektroniczne. Część telewizorów 4K i 8K nie spełnia nowych norm, ale Samsung znalazł na to sposób.

nauka
Arkadiusz Strzała9 marca 2023
12
Źrodło fot. Compare Fibre / Unsplash
i

Unia Europejska wprowadziła w 2021 roku nowy, bardziej rygorystyczny system klas efektywności energetycznej urządzeń. Sprzęt do tej pory spełniający normy „A” lub „B”, nagle wylądował na poziomie „F”, czy nawet najgorszym – „G”. W tym roku UE zaostrza jeszcze bardziej swoją ekologiczną politykę, ale wydaje się, że Samsung znalazł na to sprytny sposób.

Telewizor w trybie „Eco”

Co zmienia się w klasyfikacji energetycznej urządzeń elektronicznych od marca 2023 roku? Teoretycznie normy nie zostają zmienione, ale znika klasa „G”, w której mogły się znaleźć najbardziej energochłonne urządzenia. Teraz najniższą jest klasa „F”, której zalecenia muszą zostać spełnione, by sprzęt dopuszczono do sprzedaży na terenie UE. Dla przykładu – telewizor z ekranem 65 cali może pobrać maksymalnie 112 W energii w domyślnym trybie, aby się zakwalifikować.

Problem w tym, że urządzenia zapewniające obraz 4K czy 8K z reguły potrzebują więcej energii od tańszych ich odpowiedników o mniejszych rozdzielczościach. Wystarczająco wiele, by wykraczać poza normy. Co więc mógł zrobić Samsung, chcąc nadal oferować swoje urządzenia 8K Europejczykom? Kluczowe okazało się tutaj jest zdefiniowanie, czym tak właściwie jest „domyślny tryb”.

Samsung zmieni oprogramowanie tak, aby domyślnym trybem pracy telewizorów oferowanych w Europie był tryb „eco” (charakteryzujący się przede wszystkim mocno ograniczoną jasnością ekranu), w którym zużycie energii telewizora mieści się w nowych normach.

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, telewizory muszą spełniać standardy energooszczędności po wyjęciu z opakowania w domyślnej konfiguracji fabrycznej. Jednakże, po dokonaniu zmiany ustawień, np. zwiększenia jasności, telewizory mogą zużywać więcej energii niż limity określone w przepisach.

Użytkownik po zakupie takiego urządzenia może więc je przełączyć w inny tryb i swobodnie cieszyć najwyższymi parametrami obrazu 4K lub 8K, oraz pełną wydajnością sprzętu. W ten sposób Samsung zamierza zręcznie obejść nowe przepisy UE. Cóż, taka już ludzka natura – postawisz wysoki płot, to przyjdą z drabiną.

Samsung ma sposób na ograniczenia Unii Europejskiej - ilustracja #1
Aby obejść ograniczenia UE, wystarczy pilot. Źródło: Jonas Leupe / Unsplash

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić