Najlepsze zasilacze awaryjne UPS. Który model warto kupić do komputera?

UPS to dodatek do komputera, o którym rzadko się mówi. To duży błąd, ponieważ zasilacz awaryjny może zaoszczędzić to, co najcenniejsze – czas i sprzęt. Dotyczy to zarówno pracowników zdalnych, jak i graczy.

tech
Mateusz Ługowik14 października 2024

Przerwa w dostawie prądu podczas pracy czy grania na komputerze potrafi zdenerwować nawet najspokojniejszą osobę, zwłaszcza gdy wykonywała coś ważnego. W takich sytuacjach pracownik zdalny często traci dane, bo nie zdążył zapisać swoich postępów. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak tylko zrobić to samo ponownie, gdy prąd wróci. W jeszcze gorszej sytuacji mogą znaleźć się osoby prowadzące własną firmę. Przestój w wykonywaniu zadań, połączony z utratą danych, może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe.

Zasilacze UPS można znaleźć m.in. w ofercie polskiej marki GreenCell. To bardzo estetyczny sprzęt. Źródło: GreenCell
Zasilacze UPS można znaleźć m.in. w ofercie polskiej marki GreenCell. To bardzo estetyczny sprzęt. Źródło: GreenCell

W przypadku grania nagła i niespodziewana utrata zasilania to już mniejszy koniec świata, ale wciąż irytujący. Jeśli bawimy się w trybie dla pojedynczego gracza, fragment rozgrywki zawsze można powtórzyć, tracąc na tym od kilku do kilkunastu minut. Gorzej, jeśli zostaniemy rozłączeni podczas rywalizacji online, zwłaszcza gdy mecz, który właśnie rozgrywaliśmy, miał zadecydować po długim czasie starań o czymś ważnym, np. awansie do wyższej ligi w CS 2 czy League of Legends. Bardziej nerwowi gracze mogą wtedy wyładować swoją złość na myszce czy klawiaturze, a te mogą tego nie przetrwać. A propos uszkodzeń sprzętu.

Zachowanie ciągłości zasilania jest ważne dla komponentów peceta. Nagłe wyłączenie PC może doprowadzić do awarii delikatnych podzespołów. Niemniej jednak, nie spotkałem się z taką sytuacją w praktyce. Być może dlatego, że moja listwa zasilająca ma zabezpieczenia przed nagłymi skokami napięcia. Temu argumentowi przemawiającemu za zakupem awaryjnego zasilacza UPS nadałbym więc najmniejszy priorytet, ale Wy – oczywiście – możecie mieć inne podejście.

Powodów przemawiających za tym, że warto unikać nagłego wyłączenia PC, jest więcej, ale pozostałe dotyczą przede wszystkim firm, a nie domowych użytkowników do których skierowany jest nasz poradnik. Dlatego je pominiemy. W zachowaniu ciągłości działania komputera pomaga bohater naszego dzisiejszego materiału, czyli właśnie UPS. Zadajmy sobie jednak ważne pytanie – czym właściwie jest wspomniany sprzęt?

Co to jest UPS do komputera i jakie są jego rodzaje?

UPS to skrót od angielskiego Uninterruptible Power Supply, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zasilacz bezprzerwowy. Jest to więc zasilacz, który pełni rolę urządzenia awaryjnego, dostarczającego prąd do peceta (i nie tylko) w momencie, gdy dochodzi do planowanej lub nieplanowanej przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nie ma tu żadnej magii, są za to akumulatory. Gdy PC pozostaje włączony pomimo braku „światła” w całym domu, użytkownik może bezpiecznie dokończyć i zapisać swoją pracę czy postępy w grze. Należy jednak pamiętać, że zegar tyka – czas działania komputera jest ograniczony i zależy od pojemności oraz mocy awaryjnego zasilacza.

UPS-y potrafią mieć spore rozmiary – upewnijcie się, że macie wystarczającą ilość miejsca na biurku lub pod nim. Źródło: Power Walker
UPS-y potrafią mieć spore rozmiary – upewnijcie się, że macie wystarczającą ilość miejsca na biurku lub pod nim. Źródło: Power Walker

Wyróżniamy trzy rodzaje zasilaczy UPS: offline, line-interactive oraz online. Jeśli interesuje Was model odpowiedni do zabezpieczenia komputera stacjonarnego, najlepiej celować w urządzenia z grupy online. W przypadku pozostałych urządzeń zmiana źródła zasilania odbywa się za pomocą przełącznika (inwerter uruchamia się tylko w momencie zaniku zasilania z głównego źródła, tj. gniazda 230 V), co zajmuje czas. Już nawet 10 ms może – jeśli będziecie mieć wyjątkowego pecha – sprawić, że komputer i tak się wyłączy, a następnie od razu uruchomi ponownie, ale dane już przepadną.

Najpewniejsze i najbezpieczniejsze są UPS-y online. Niestety są one bardzo często także najdroższe oraz najgłośniej pracują. W zamian oferują jednak zerowy czas przełączenia źródła zasilania. Typ online przez cały czas zasila komputer z akumulatorów, które są ciągle ładowane (prądem z sieci) i rozładowywane.

Współczesne UPS-y pozwalają podpiąć pod zapasowe zasilanie wiele różnych urządzeń i czasami działają w charakterze powebanku/ładowarki np. do smartfona czy tabletu. Źródło: Power Walker
Współczesne UPS-y pozwalają podpiąć pod zapasowe zasilanie wiele różnych urządzeń i czasami działają w charakterze powebanku/ładowarki np. do smartfona czy tabletu. Źródło: Power Walker

Zasilacz UPS nie tylko podtrzymuje PC przy „życiu”, ale również filtruje zakłócenia z sieci, dbając o stabilność połączenia (czego nie potrafią modele offline). Ba, pod tym względem są lepsze niż listwy antyprzepięciowe. Poziom bezpieczeństwa danych i ochrony komponentów przed uszkodzeniami oraz zawieszkami jest więc naprawdę wysoki. Wiedzą o tym i korzystają z tego nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych. UPS staje się niezbędnym wyposażeniem niejednego domu, biura i serwerowni.

Kształt napięcia wyjściowego

Arkadiusz Strzała: Ze swojej strony chciałbym opisać dość istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza awaryjnego. Zaraz po maksymalnej mocy to ważne kryterium, które może czasami nawet decydować o poprawnej współpracy UPS-a z naszym komputerem. Urządzenia dostępne na rynku różnią się na tym polu, ta cecha jest z reguły opisana dokładniej w specyfikacji. Jeśli tak nie jest, warto zapytać producenta (lub poszukać w innym sklepie, który rzetelniej podaje dane techniczne).

Jak wiemy, w naszych gniazdkach jest obecne napięcie zmienne, którego wykres czasowy przypomina sinusoidę. Większość zasilaczy urządzeń jest projektowana właśnie dla takiej charakterystyki źródła energii. Jedne nie są zbyt wrażliwe na odstępstwa od normy, więc będą pracować nienagannie także na prostszych UPS-ach z sinusoidami aproksymowanymi, modyfikowanymi i przybliżonymi. To różne nazwy dla przebiegu zmian napięcia, który może wyglądać jak schodki, lub wręcz kwadratowe zęby piły (ale daleki jest od łagodnych fal sinusoidy).

Nie wszystko jednak jest w stanie dobrze działać w takich warunkach. Dobrym przykładem są np. systemy ogrzewania centralnego, w których silniki pomp wody nie lubią piłokształtnych napięć. Dla nich zalecane są UPS-y o czystej sinusoidzie. Jak jest natomiast z komputerami? Tutaj zdania są częściowo podzielone. Niektórzy komentują, że to bez znaczenia, ponieważ konwerter napięcia na samym początku zasilacza PC zmienia jego formę. Teoretycznie to prawda, jednak zaawansowana elektronika w niektórych dobrych zasilaczach paradoksalnie może być źródłem problemów.

PFC (Power Factor Correction) to układ korekcji współczynnika mocy, który ma zadanie zmniejszać wpływ pewnych zjawisk elektrycznych występujących w obwodach zmiennego napięcia. W zasilaczach dobrych firm układ ten występuje z reguły w aktywnej odmianie APFC. Gdy taki zasilacz otrzyma na wejściu mocno zdeformowaną „sinusoidę”, jaka występuje w najtańszych UPS-ach, może nie pracować poprawnie (lub powodować przeciążenie zasilacza awaryjnego, bo znane są i takie przypadki).

Zasilacze z pasywnymi PFC są mniej podatne na przeróżne aproksymowane sinusoidy, ale te układy w nich mają kilka typów topologii i niektóre z nich też czasem potrafią powodować pewne problemy. Ja osobiście zalecałbym wybór do komputera zasilacza awaryjnego z czystym przebiegiem sinusoidy, choćby dla własnego spokoju. Takie modele potrafią być nieco droższe, ale powinny zapewnić nam bezawaryjną współpracę z komputerem.

Dobrym przykładem jest np. Ever Eco Pro 700 AVR CDS, który powinien wystarczyć dla energooszczędnego zestawu, lub Eco Pro 1000 AVR CDS dla bardziej wydajnych PC. Urządzenia te są produkowane w Polsce i sprawdzone na rynku. Pracują w topologii line-interactive, ale są wystarczająco szybkie, aby podtrzymać pracę komputera. Dodatkowo nie posiadają aktywnego chłodzenia, powinny być więc ciche podczas pracy.

Ever ECO Pro 1000 AVR CDS w sklepie RTV Euro AGD

Jaki UPS do komputera?

Jeśli znacie już rodzaje awaryjnych zasilaczy – przypominamy: online zapewnia 100% ochrony, a offline i line-interactive wiążą się z minimalnym ryzykiem wystąpienia restartu PC – pozostaje tylko dobrać odpowiednią moc oraz czas pracy przy danym obciążeniu. Moc skuteczna, bo tylko taka nas interesuje, UPS-a waha się od 36 W do nawet 20 000 W. W niektórych przypadkach mamy więc do czynienia z małą elektrownią, która jednak nijak nie sprawdzi się przy komputerze, chyba że chcecie pracować czy grać na nim długimi godzinami, ale nie o to nam tutaj chodzi.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Coraz więcej osób uważa, że zapasowy zasilacz to zakup obowiązkowy. Źródło: Pexels - Najlepsze zasilacze awaryjne UPS. Który model warto kupić do komputera? - wiadomość - 2024-10-16
Przezorny zawsze ubezpieczony. Coraz więcej osób uważa, że zapasowy zasilacz to zakup obowiązkowy. Źródło: Pexels

Żeby kupić UPS-a o odpowiedniej mocy należy na początku ustalić faktyczny pobór prądu zestawu komputerowego. Jeśli komuś zależy na dokładnych pomiarach, konieczne będzie skorzystanie z watomierza. Kluczowe są odczyty najwyższych, chwilowych skoków przy największym obciążeniu. Jeśli chcecie pójść na skróty, bo np. nie macie miernika i/lub nie chcecie wydawać na niego pieniędzy, dobrym pomysłem będzie zakup UPS-a o mocy skutecznej pokrywającej się z mocą komputerowego zasilacza, a gdy dodamy do tego jeszcze ze 100 W, to święty spokój będzie gwarantowany. Należy bowiem uwzględnić także pobór monitora, routera Wi-Fi i innych urządzeń przy stanowisku komputerowym.

JAKI UPS DO KOMPUTERA GAMINGOWEGO?

Konfiguracja stworzona z myślą o graniu pobiera znacznie więcej prądu niż prosty komputer na którym się tylko pracuje i nie ma on nawet dedykowanej karty graficznej. Niemniej jednak, przy PC dla graczy moc UPS-a nie musi być wyrażona w dużych liczbach. W wielu przypadkach nawet mocne zestawy zostaną podtrzymane przy życiu już przez awaryjny zasilacz 500-750 W, a dla najbardziej wymagających jednostek 1000-1200 W. Pamiętajcie też, że zarówno pobór karty graficznej, jak i procesora da się zmniejszyć poprzez undervolting. Operacja ta nie tylko zredukuje zapotrzebowanie na prąd tych elementów, ale również obniży temperaturę pracy oraz może zredukować poziom hałasu wentylatorów – same plusy.

Laptopy do pracy będą podtrzymywane przez stosunkowo długi czas. Wszystko dzięki ich niewielkiemu poborowi prądu. Źródło: Pixabay - Najlepsze zasilacze awaryjne UPS. Który model warto kupić do komputera? - wiadomość - 2024-10-16
Laptopy do pracy będą podtrzymywane przez stosunkowo długi czas. Wszystko dzięki ich niewielkiemu poborowi prądu. Źródło: Pixabay

Gdy wiecie już, ile mocy potrzebujecie, pozostaje zastanowić się nad czasem pracy UPS-a przy maksymalnym obciążeniu – jeśli podczas pracy czy grania na PC nie osiągnie się go, awaryjny zasilacz będzie działał jeszcze dłużej. Początkowo zadaniem urządzenia było zapewnienie źródła zasilania przy zaniku tego sieciowego przez kilka minut, potrzebnych do zapisania aktualnej pracy oraz bezpiecznego wyłączenia komputera. Wraz z postępem technologii – coraz mniejsze akumulatory wystarczają na coraz dłużej – awaryjnego zasilacza można używać w charakterze powerbanku, który zasili peceta przez długie godziny. Jest to możliwe, gdy kupi się UPS-a o mocy wielokrotnie przekraczającej faktyczny pobór PC. Mając tę wiedzę, sami zdecydujcie przez jaki okres ma działać Wasz komputer na zapasowym zasilaniu.

JAK PODŁĄCZYĆ UPS DO KOMPUTERA?

Wystarczy wpiąć wtyczkę od kabla zasilającego komputera do gniazda w zewnętrznym zasilaczu, a następnie podłączyć UPS-a do gniazdka elektrycznego w ścianie lub listwie, aby ten zawsze miał pełne baterie.

O czym trzeba pamiętać wybierając UPS do serwera?

Serwery to szczególny typ urządzeń. Najlepiej byłoby, aby pracowały bez absolutnie żadnych przerw przez cały czas. To jednocześnie sprzęt wymagający stosunkowo niskiej mocy. Dzięki temu można taniej kupić zasilacz rezerwowy, który zapewni co najmniej 30-60 minut działania, ponieważ taki czas wydaje się w przypadku serwerów optymalny. Taniej nie znaczy jednak tanio. Do serwera nadaje się w zasadzie tylko typ online z sinusoidalnym kształtem napięcia na wyjściu, a taki sprzęt już kosztuje swoje.

Zasilacze UPS nie muszą być nudnym sprzętem. Wiele modeli ma ciekawy design. Źródło: APC
Zasilacze UPS nie muszą być nudnym sprzętem. Wiele modeli ma ciekawy design. Źródło: APC

Raczej nie trzeba martwić się o hałas. Co prawda zasilacze online pracują przez cały czas i ich wentylator najczęściej jest głośny albo nieznośnie głośny, ale zakładamy, że Wasz główny komputer nie jest serwerem, tylko jest to osobna maszyna stojąca w innym pomieszczeniu i nie przebywacie tam zbyt często. Gdy jest dokładnie odwrotnie, zalecamy poszukać modeli z inteligentnym zarządzaniem obrotami wentylatorów.

Ponadto UPS do serwera powinien mieć wbudowaną kartę SNMP do monitorowania wydarzeń lub przynajmniej oferować opcję dokupienia jej osobno i zainstalowania w obudowie. Punktem koniecznym jest też pełna kompatybilność z serwerowym systemem operacyjnym. Często jest to popularny pingwin, czyli Linux, ale nie brakuje też maszyn działających na Windowsie.

Zabezpiecz inne, cenne sprzęty – jaki zasilacz UPS do domu?

Prawie wszystkie zapasowe zasilacze, które z powodzeniem sprawdzą się przy komputerze, mają kilka gniazd, co umożliwia podłączenie do nich większej liczby urządzeń. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy każdy sprzęt przy stanowisku komputerowym (PC, monitor, router Wi-Fi, drukarka itp.) musicie podłączyć do UPS-a osobno, bo nie korzystacie z listwy. Przyjmijmy jednak, że jest inaczej i zostanie Wam kilka wolnych złączy w awaryjnym zasilaczu. Osobiście, w następnej kolejności po PC chciałbym zabezpieczyć konsolę do gier oraz telewizor. Jeśli macie podobne plany, miejcie na uwadze, że w takiej sytuacji będzie potrzebny UPS o większej mocy. O ile? W przypadku konsol sprawa jest prosta. Xbox Series S pobiera maksymalnie ok. 75 W, jego mocniejszy brat Xbox Series X potrafi pociągnąć do 220 W, a PlayStation 5 zużywa w szczycie do 210 W.

Szkoda byłoby, gdyby konsola uszkodziła się od przepięcia, prawda? Źródło: Unsplash - Najlepsze zasilacze awaryjne UPS. Który model warto kupić do komputera? - wiadomość - 2024-10-16
Szkoda byłoby, gdyby konsola uszkodziła się od przepięcia, prawda? Źródło: Unsplash

Oszacowanie poboru telewizora to już bardziej skomplikowane zadanie. Wszystko przez mnogość modeli dostępnych na rynku. Na szczęście producenci chętnie podają zużycie prądu swoich urządzeń. Niemniej deklarowane wartości warto będzie jeszcze potwierdzić w jakimś internetowym teście danego telewizora. Orientacyjnie można pokusić się o stwierdzenie, że w zależności od rozmiaru oraz typu matrycy, sprzęt tego typu zużywa od 20 do 150 W.

Najlepsze UPS-y do komputera – TOP 5

Na koniec przygotowaliśmy listę pięciu godnych polecenia modeli, które zostały sprawdzone przez setki użytkowników. Ograniczyliśmy się do sprzętu, który służy przede wszystkim do podtrzymania działania komputera przez krótki czas, potrzebny do zapisania tego, co się robiło podczas awarii prądu. Uwzględniliśmy też różne półki cenowe oraz moc.

UPS Armac Office LCD 650E (O/650E/LCD) – w sam raz do energooszczędnego komputera

Typ zasilacza to line-interactive z automatyczną regulacją napięcia. Niestety, nie znamy czasu przełączania, ale użytkownicy zgłaszają, że UPS spełnia swoje zadanie. Źródło: Armac
Typ zasilacza to line-interactive z automatyczną regulacją napięcia. Niestety, nie znamy czasu przełączania, ale użytkownicy zgłaszają, że UPS spełnia swoje zadanie. Źródło: Armac

Awaryjny zasilacz UPS Armac Office LCD 650E z dwoma gniazdami francuskimi (najpopularniejszy typ wykorzystywany w Polsce) to urządzenie przeznaczone dla pecetów i laptopów o maksymalnym poborze prądu 390 W. Takie wartości można zaobserwować już przy całkiem mocnych zestawach do grania. Będą one działały na UPS-ie przez 3 minuty podczas pełnego obciążenia. My jednak radzimy kupić ten model do energooszczędnego komputera, w tym tego przenośnego, który służy głównie, a nawet tylko do pracy biurowej niewymagającej zasobożernego oprogramowania. W takim przypadku apetyt na prąd powinien zamknąć się w 150-200 W, co znacznie wydłuży czas pracy na zapasowym źródle energii, pozwalając bez pośpiechu zapisać wszystkie dane.

Zasilacz UPS Armac Office LCD 650E kupisz tutaj

UPS APC Back-UPS Pro 900 (BR900G-FR) – zasilacz z 6 gniazdami

Wymiary obudowy to 38 x 25 x 10 cm, a waga całości wynosi sporo, bo prawie 10,5 kg. Źródło: APC
Wymiary obudowy to 38 x 25 x 10 cm, a waga całości wynosi sporo, bo prawie 10,5 kg. Źródło: APC

Produkt APC to już sprzęt z wyższego segmentu zarówno cenowego, jak i jakościowego. Moc skuteczna została określona przez producenta na 540 W, co przy pełnym obciążeniu przekłada się na utrzymanie PC na akumulatorze przez 4,6 minuty. Nie straszny jest więc zanik prądu nawet podczas grania na zestawie z kartą graficzną GeForce RTX 4060, a gdy awaria złapie nas na pulpicie, UPS wytrzyma ok. 20 minut. Prezentowany model należy do grupy zasilaczy line-interactive z filtrowaniem zakłóceń sieci. Czas zmiany źródła energii z sieci na baterie UPS-a wynosi tutaj 10 ms. Do naszej dyspozycji oddano aż 6 gniazd francuskich oraz wyjścia RJ-11 i RJ-45.

Zasilacz UPS APC Back-UPS Pro 900 kupisz tutaj

UPS PowerWalker VFI 1000 C LCD (10120177) – zasilacz typu online z prawdziwie podwójną konwersją

Ten model to także niezły wybór do najprostszych serwerów. Źródło: PowerWalker
Ten model to także niezły wybór do najprostszych serwerów. Źródło: PowerWalker

Moc skuteczna 800 W, 12,5 minut podtrzymywania przy 50-procentowym obciążeniu i zerowy czas przełączania – to najlepsze, co ma do zaoferowania zasilacz marki PowerWalker. Dla wielu użytkowników bardzo ważna będzie również inteligentna praca wentylatorów, dzięki której UPS nie „wyje” już przy niskim poborze. Jedna z największych wad awaryjnego zasilacza online, czyli właśnie bardzo głośne działanie, została więc skutecznie wyeliminowana. Szkoda tylko, że model nie posiada „normalnych” gniazdek – konieczne jest zastosowanie adaptera z IEC C13. Na pochwałę zasługuje za to obecność automatycznej regulacji napięcia (AVR) oraz zimnego startu. Druga z funkcji pozwala włączyć UPS-a bez podłączania go do gniazdka elektrycznego i korzystać z niego jak z bardzo pojemnego powerbanku.

Zasilacz UPS PowerWalker VFI 1000 C LCD kupisz tutaj

UPS CyberPower Value Pro 1600VA (VP1600ELCD-FR) – dobry stosunek ceny do mocy i czasu działania

UPS korzysta z technologii oszczędzania energii, co pozwala płacić mniejsze rachunki za prąd. Źródło: CyberPower
UPS korzysta z technologii oszczędzania energii, co pozwala płacić mniejsze rachunki za prąd. Źródło: CyberPower

Kolejnym zawodnikiem godnym polecenia jest UPS CyberPower Value Pro o pozornej mocy 1600 VA i skutecznej 960 W. Zainstalowany wewnątrz akumulator pozwala na pracę z maksymalnym obciążeniem przez 2 minuty. Nawet wydajny PC nie zdoła jednak osiągnąć aż takiego poboru. Przy obciążeniu na poziomie 50%, czyli 480 W, awaryjny zasilacz będzie działać przez 11 minut. Czasu na zapisanie postępów pracy lub progresu w grze na pewno nie zabraknie. Na duże pochwały zasługuje też bardzo krótki czas przełączania (to UPS line-interactive). Wynosi on zaledwie 4 ms. Urządzenie dba także o stabilność połączenia oraz bezpieczne napięcia. Dostępnych jest tu m.in. aż 5 gniazd francuskich.

Zasilacz UPS CyberPower Value Pro 1600VA kupisz tutaj

GDZIE SĄ UPS-Y POLSKIEJ MARKI GREENCELL?

GreenCell ma w swojej ofercie całą masę rezerwowych zasilaczy. Mamy z nimi jednak spory problem. Mianowicie, przy tańszych modelach producent nie podaje czasu działania, co jest dużym niedopatrzeniem.

UPS APC Pro Gaming 2200VA (BGM2200B-GR) – dla graczy z najmocniejszymi pecetami

Wyświetlacz to już prawie standard, ale RGB z diodami ostrzegającymi m.in. o przepięciach i awariach okablowania w budynku to coś nowego. Źródło: APC
Wyświetlacz to już prawie standard, ale RGB z diodami ostrzegającymi m.in. o przepięciach i awariach okablowania w budynku to coś nowego. Źródło: APC

Ta propozycja od APC to potwór o skutecznej mocy aż 1320 W. Nawet najmocniejszy komputer gamingowy nie zdoła osiągnąć takiego poboru, nawet przy najwyższym obciążeniu. Dlatego też nie ma sensu przejmować się niezwykle krótkim czasem podtrzymania przy obciążeniu 100%. Wynosi on zaledwie 28 sekund. Przy połowie obciążenia, tj. 660 W, czas ten wydłuża się już do przeszło 5,5 minuty. Żeby uzmysłowić sobie, że jest to nadal bardzo wysoka moc, wystarczy powiedzieć, że ciężko będzie osiągnąć taki wynik nawet przy PC z najwydajniejszą kartą graficzną GeForce RTX 4090.

Niepełne dane podane przez producenta sugerują, że mamy do czynienia z UPS-em typu line-interactive. Wiemy bowiem, że ma on automatyczną regulację napięcia, a czas przełączenia wynosi 8 ms – na pewno nie jest to więc urządzenie offline czy online. Wśród dostępnych złączy można znaleźć 4 gniazda schuko, zwane także niemieckimi – potrzebny będzie więc odpowiedni przewód zasilający do komputera lub adapter i przejściówka do podłączania awaryjnego zasilacza do gniazdka w ścianie – 2 gniazda IEC 320 C13, 2 porty RJ-45, pojedyncze USB-C oraz 2 porty USB-A.

Zasilacz UPS APC Pro Gaming 2200VA kupisz tutaj

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

POWIĄZANE TEMATY: tech rankingi sprzęt

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Intel Core Ultra 9 285K - ceny i dostępność w Polsce

Intel Core Ultra 9 285K - ceny i dostępność w Polsce

Czy warto kupić używany procesor? Społeczność nie ma wątpliwości 

Czy warto kupić używany procesor? Społeczność nie ma wątpliwości 

YouTube Premium Lite powraca. Jeśli liczyliście na usunięcie reklam za mniejsze pieniądze to możecie się rozczarować

YouTube Premium Lite powraca. Jeśli liczyliście na usunięcie reklam za mniejsze pieniądze to możecie się rozczarować

„Sprzęt osiągnął swój limit”: PS6 i Xbox Next potrzebują innego kierunku rozwoju, według byłego menedżera Sony

„Sprzęt osiągnął swój limit”: PS6 i Xbox Next potrzebują innego kierunku rozwoju, według byłego menedżera Sony

Gracz zebrał 390 000 punktów Microsoft Rewards w ciągu 5 lat - i wykorzystał je do zakupu PS5

Gracz zebrał 390 000 punktów Microsoft Rewards w ciągu 5 lat - i wykorzystał je do zakupu PS5