To najpotężniejsza karta graficzna na świecie i lepszej na razie nie będzie

Kto z nas nie marzy o graniu we wszystkie nowości w 4K z maksymalnymi detalami i włączonym ray tracingiem, ciesząc się przy tym bardzo wysoką płynnością obrazu? Za sprawą GeForce’a RTX 4090 te sny można urzeczywistnić.

gaming
Mateusz Ługowik18 września 2023
1

Trzymając w rękach pudełko z niereferencyjnym modelem MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio, czuć jego sporą wagę. Po otworzeniu opakowania wszystko staje się jasne. Karta jest olbrzymia i nie ma w tym żadnej przesady. Jej długość to aż 337 mm. Wrażenie robi też grubość – konstrukcja zajmuje aż trzy sloty. Waga podana przez producenta to 2170 g. Skorzystanie z podpórki dołączonej do zestawu jest więc obowiązkowe.

W przypadku RTX-a 4090 wielkość idzie w parze z możliwościami – te również są ogromne. To układ, który zasypia podczas grania w 1080p, lekko truchta w 1440p i nabiera rozpędu dopiero w 4K. Jeśli nie macie monitora lub telewizora UHD, zakup modelu będzie nieuzasadniony. Nawet w 2160p GPU ma spory zapas mocy, choć to zależy już od konkretnych ustawień graficznych oraz tytułów. W zdecydowanej większości gier uruchomionych w natywnym 4K bez DLSS 2 i/lub DLSS 3 z najwyższymi ustawieniami grafiki bez problemu wykręci się 60 kl./s, a nawet dwukrotnie wyższą wartość (Forza Horizon 5, Resident Evil 4 Remake, God of War, Spider-Man). Czasami kosa trafia jednak na kamień, a RTX 4090 na bardziej wymagające wyzwanie, ale i wtedy wychodzi z takiej sytuacji zwycięsko.

PLUSY:
 1. oszałamiająca wydajność w 4K;
 2. skalowanie DLSS 2 i generator klatek DLSS 3;
 3. 24 GB pamięci VRAM GDDR6X 384-bit;
 4. znakomite osiągi w profesjonalnych zastosowaniach;
 5. niezła kultura pracy.
MINUSY:
 1. zaporowa (dla wielu) cena;
 2. ogromny pobór prądu;
 3. rozmiar.

Płynności na poziomie co najmniej 60 kl./s przy maksymalnych nastawach jakości obrazu w natywnym 4K nie da się uzyskać np. w Cyberpunku 2077. Stan ten zmienia aktywowanie DLSS 2, które pozwala grać komfortowo nawet ze śledzeniem promieni na Psycho. Po dołączeniu do tego generatora klatek, czyli techniki DLSS 3, dzieje się coś niesamowitego. Licznik klatek wystrzeliwuje i zaczyna oscylować w okolicach 100 fps-ów. 100 kl./s w Cyberpunku 2077. W 4K. Na ultra. Z Psycho RT.

Pomimo najwyższej wydajności na świecie konstrukcja zachowuje dobrą kulturę pracy. Duże rozmiary pozwoliły zainstalować trzy wentylatory TORX 5.0 z łożyskami kulkowymi. O utrzymanie odpowiedniej temperatury dba też aluminiowy radiator składający się z dwóch części połączonych ciepłowodami. Podczas grania GPU rozgrzewało się do 76°C na stockowych ustawieniach i do 78°C po OC przy odpowiednio 1400 RPM i 1450 RPM (Silent BIOS). Przy takich obrotach wentylatory były ciche, a w spoczynku nie pracowały w ogóle.

To najpotężniejsza karta graficzna na świecie i lepszej na razie nie będzie - ilustracja #1
Taktowanie rdzenia w trybie boost to 2595 MHz. MSI pozwala wycisnąć dodatkowe 15 MHz.

Do zasilenia układu są potrzebne trzy wtyczki 8-pin, które podłącza się do dołączonego adaptera 16-pin. Pobór mocy jest bardzo duży i wynosi 425-435 W. Wyższa wartość dotyczy karty po podkręceniu. Producent zaleca zasilacz 850 W, ale użytkownicy wybierają nawet wariant 1000 W. Konsumpcję energii da się ograniczyć poprzez undervolting, który zalecam.

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB – oferty

Wszystkie ceny podane według stanu na dzień publikacji tekstu.

 1. MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB na Allegro – 8499 zł
 2. MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB na Amazon.pl – 8599 zł
 3. MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB w OleOle! – 8699 zł
 4. MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB w Media Expert – 8699 zł

MSI GeForce RTX 4090 Gaming X Trio 24GB – opinie

Ciężko mieć jakieś zastrzeżenia do najlepszej karty graficznej na świecie. Już przed jej zakupem wiadomo przecież, że nie będzie energooszczędna i mała. Wątpliwości można mieć tylko co do tego, czy układ chłodzenia zdoła utrzymać optymalne temperatury pracy i nie będzie nazbyt hałasował. Na szczęście MSI stanęło na wysokości zadania i kultura pracy nie budzi większych zastrzeżeń.

Wydajność jest niesamowita. Wcześniej na RTX-ie 3060 uzyskałem ledwie 60 klatek na sekundę w większości gier i to dopiero po zmniejszeniu opcji graficznych i wyłączaniu ray tracingu. Teraz nowsze tytuły, takie jak Darktide mogę z radością uruchamiać z maksymalnymi detalami graficznymi i włączonym śledzeniem promieni, wykręcając w nich około 120 klatek na sekundę. Uwaga! Zasilacz 850 W to absolutne minimum, a i tak pecet czasami się wyłącza, jeśli pobór mocy wzrośnie. Dlatego radzę kupić zasilacz o mocy 1000 W, który poradzi sobie w każdej sytuacji.

– Amazon Customer

Karta zjada wszystko, co zostanie rzucone w jej stronę. Nie udało mi się jeszcze zaobserwować problemów z wydajnością. Znakomicie radzi sobie z czterema monitorami działającymi z różnymi częstotliwościami odświeżania. Jestem pod wrażeniem jej możliwości.

– m...c

Karta z najwyższej półki – solidnie wykonana w odróżnieniu od wielu modeli konkurencji.

– M

Karta rewelacja, bardzo chłodna. Maksymalnie 63 stopnie przy boostowaniu 2775Mhz. Polecam!

– Mateusz

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów