Wyłączyć komputer, czy pozostawić włączony? Która opcja jest dla Ciebie najlepsza?

Komputer lepiej pozostawić włączony czy wyłączony, gdy aktualnie przy nim nie pracujemy? Wszystko zależy od aktualnych potrzeb.

tech
Anita Zych4 marca 2024
Źrodło fot. Unsplash | Redd F
i

Znaczna część społeczeństwa z komputera korzysta niemal codziennie – czasami ze względu na prace, a czasami po to, żeby spędzić czas z ciekawą grą. To urządzenie ma niewątpliwie ogrom zastosowań oraz nierzadko potrafi pracować po kilkanaście godzin dziennie, jednak gdy postanowimy od niego odejść, w głowie pojawia się pytanie: czy warto w ogóle odłączać zasilanie, czy może pozostawić komputer włączony? Odpowiedź na te zagwozdkę brzmi – to zależy.

Potencjalne uszkodzenie podzespołów

W Internecie możemy znaleźć różne informacje na temat odłączania komputera od zasilania, jednak większość z nich zwraca uwagę na obciążenie komputera związanego z jego włączaniem. Na przykład według artykułu z bazy wiedzy Dell, poważne obciążenie PC z reguły dotyczy starszych modeli tego typu urządzeń. Jest to spowodowane tym, że podczas uruchamiania dochodzi do przejścia przez układ znacznej ilości energii elektrycznej. Możemy więc wywnioskować, że starsze komputery lepiej pozostawić włączone, aby właśnie nie narażać ich na nagłe skoki energii i obciążenia poszczególnych komponentów.

To rozwiązanie nie jest jednak idealne – nagłe skoki napięcia również występują podczas pracy komputera i mogą poważnie go uszkodzić. Aby temu zapobiec, można zaopatrzyć się w listwę antyprzepięciową, która w przypadku nagłego skoku jest w stanie od razu go wykryć i odciąć zasilanie w naszym komputerze. Warto jednak pamiętać, że nagłe odcięcie prądu również nie działa dobrze na nasz komputer. Żeby to miało sens, niezbędne jest zainwestowanie w zasilacz awaryjny (tzw. UPS).

Dodatkowo, każdy przedmiot na świecie ma jakąś określoną żywotność. Niektóre komponenty komputera są szczególnie narażone na szybkie zużycie ze względu na ich pracę. Jednym z nich może być na przykład dysk twardy (HDD), ponieważ jest elementem mechanicznym – posiada on ruchome części, które zużywają się w czasie pracy.

Aspekty ekonomiczne

Argumentem przemawiającym za wyłączaniem PC dla większości będzie ograniczenie zużycia prądu. Komputer stacjonarny, zwłaszcza przeznaczony do gier, może zużywać nawet od 200 do 500 W podczas pracy. Warto pamiętać, że inne niezbędne do korzystania z PC elementy również są zasilane energią elektryczną. Przykładowo monitor, w zależności od rozdzielczości, czy jego rozmiaru również wymaga energii, choć są to już niższe wartości.

Podsumowanie

Nie ma jednej recepty na rozwiązanie tej zagwozdki. Wszystko zależy od tego, na jakim urządzeniu pracujemy i ile z niego korzystamy. Jeśli pracujemy z komputerem krócej niż dwie lub trzy godziny na dzień, warto go po prostu wyłączyć. Natomiast jeśli pozostaje on w pracy przez znacznie dłuższy czas i robimy sobie jedynie krótsze przerwy, warto zastanowić się nad rozwiązaniami ochraniającymi nasz komputer przed nagłymi skokami napięcia.

POWIĄZANE TEMATY: tech ciekawostki komputery

Anita Zych

Anita Zych

Zainteresowanie technologią oraz światem gier komputerowych rozwijała od najmłodszych lat, rozpoczynając ją od największych klasyków w branży. Zafascynowana rozgrywką w Diablo II, przygodami Bezimiennego w Górniczej Dolinie oraz rozwijaniem cywilizacji w Age Of Empires, chciała kreować własne historie nieustraszonych bohaterów dzięki rysunkowi i pisaniu pierwszych komiksów. W późniejszych latach pogłębiała swoją wiedzę na temat technologii dzięki podjęciu studiów ściśle związanych z inżynierią oprogramowania. Dzięki temu poznała nowe możliwości, jeśli chodzi o gamedev – projektowanie modeli 3D, rysunki koncepcyjne oraz budowanie świata wirtualnego stały się dla niej bardziej przystępne dzięki zrozumieniu zasad programowania. W przyszłości chciałaby stworzyć własną grę.

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

„Streamuj własną grę” - Xbox wychodzi naprzeciw oczekiwaniom graczy

„Streamuj własną grę” - Xbox wychodzi naprzeciw oczekiwaniom graczy