Mamy szansę na drugiego Polaka w kosmosie; naukowiec z CERN polecieć na ISS już w połowie 2024 roku

Być może już w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się kolejnym Polakiem w kosmosie. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trafić może doktor Sławosz Uznański, na co dzień pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

news
Marek Pluta26 września 2023
Źrodło fot. Wikpedia/Domena publiczna
i

27 czerwca 1978 roku Mirosław Hermaszewski, na stałe zapisał się na kartach historii naszego kraju, stając się pierwszym Polakiem w kosmosie. Wkrótce jego wyczyn powtórzy doktor Sławosz Uznański, który pod koniec zeszłego roku został astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, a teraz wybrano go na „astronautę projektowego”. Obecnie jest kandydatem do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zaplanowanego na drugie półrocze 2024 roku. W rozmowach z mediami, naukowiec ujawnia więcej szczegółów dotyczących szkolenia jakie go czeka.

Drugi Polak w kosmosie

Sławosz Uznański miał niebywałe szczęście, gdyż w listopadzie ubiegłego roku został wybrany jako rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokonując ponad 22 tys. kandydatów. Teraz jednak ma być częścią załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną i w związku z tym rozpoczął właśnie szkolenie, które przygotuje go do tej misji.

Jak sam mówi, jego trening dopiero się rozpoczął, więc nie wie dokładnie co czeka go w najbliższej przyszłości. Jedno jest pewne, będzie miał sporo pracy, ponieważ musi nauczyć się wszystkiego od podstaw. Nie może jednak zdradzić wszystkich szczegółów treningu, ponieważ sam ich nie zna. Astronauta projektowy jest bowiem dość nową formułą i wymaga indywidualnego szkolenia, zupełnie innego od zwykłych astronautów. Oprócz Uznańskiego, taką rolę ma pełnić również Marcus Wandt ze Szwecji.

Mamy szansę na drugiego Polaka w kosmosie; naukowiec z CERN polecieć na ISS już w połowie 2024 roku - ilustracja #1

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Wiadomo natomiast, że potrwa ono około roku i astronauta będzie musiał zapoznać się z obsługą poszczególnych modułów, z których składa się ISS, a także kapsuły Crew Dragon, wykorzystywanej do dostarczania astronautów na pokład stacji. Plan zakłada również ćwiczenia na wirówce, jak również tzw. loty paraboliczne, czyli pozwalające na krótki czas doświadczyć stanu nieważkości. Za sobą ma już natomiast szkolenie z używania aparatów fotograficznych oraz kamer dostępnych na pokładzie ISS. Szkolenie obejmuje również matematykę, fizykę oraz biologię.

Intensywne szkolenie oraz nauka

Większa część szkolenia będzie odbywała się w Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko. W niemieckiej Kolonii zaplanowano szkolenie z obsługi europejskiego modułu stacji o nazwie Columbus, a oprócz tego astronauta odwiedzi również Japonię, gdzie przejdzie trening z obsługi japońskiego modułu. Jak sam przyznaje, najbardziej ciekawi go trening z obsługi toalety, która w kosmosie działa zupełnie inaczej niż na Ziemi.

Naturalnie nie można też pominąć treningu fizycznego, jak również odpowiedniej diety. Z kondycją nie powinno być jednak żadnego problemu, gdyż kandydat na astronautę jest bardzo aktywną osobą. Nie tylko uwielbia chodzić po górach, ale w przeszłości również ścigał się w regatach.

Sławosz Uznański liczy na to, że misja na Międzynarodowej Stacji kosmicznej może być dopiero pierwszym krokiem w jego karierze astronauty. Nie wyklucza, że kiedyś, o ile nadarzy się okazja, mógłby polecieć na Księżyc, a być może także na Marsa. Na razie jest to jednak bardzo odległa przyszłość i w tej chwili musi skupić się na treningu, by nie zawieść oczekiwań wobec jego osoby.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Intel nagle kończy wsparcie dla technologii Deep Link

Intel nagle kończy wsparcie dla technologii Deep Link

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody

Switch 2 może zostać zablokowany. Nintendo zaostrza politykę licencyjną

Switch 2 może zostać zablokowany. Nintendo zaostrza politykę licencyjną

Valve udostępnia funkcję, która pomoże zadbać o kondycję baterii Steam Decka

Valve udostępnia funkcję, która pomoże zadbać o kondycję baterii Steam Decka