Intel nagle kończy wsparcie dla technologii Deep Link

Intel zdecydował o zakończeniu dalszego rozwoju swojej technologii Deep Link, która miała optymalizować współpracę swoich procesorów i kart graficznych. Choć obecni użytkownicy nadal będą mogli z niej korzystać, nie pojawią się już żadne oficjalne aktualizacje ani poprawki.

tech
Krystian Łukasik11 maja 2025
Źrodło fot. Intel | YouTube
i

Intel po cichu wycofał się z dalszego rozwoju i wsparcia dla swojej technologii Deep Link. Rozwiązanie to, wprowadzone pod koniec 2020 roku, miało na celu synergiczne zwiększenie wydajności poprzez współpracę procesorów Intela (CPU) i dedykowanych kart graficznych Arc (GPU). Użytkownicy posiadający kompatybilny sprzęt będą mogli nadal korzystać z Deep Link, jednak firma nie będzie już dostarczać żadnych aktualizacji ani poprawek. Wiadomość o tej decyzji nie została ogłoszona w oficjalnym komunikacie prasowym, lecz pojawiła się na forum GitHub.

Czym była technologia Intel Deep Link?

Technologia Intel Deep Link została zaprezentowana jako pakiet rozwiązań software'owych, mających na celu optymalizację i poprawę wydajności w zadaniach takich jak strumieniowanie wideo, kodowanie oraz akceleracja sztucznej inteligencji. Aby z niej skorzystać, konieczne było posiadanie systemu wyposażonego w procesor Intela 11., 12., 13, lub 14. generacji oraz dedykowaną kartę graficzną z serii Arc Alchemist.

Główne funkcje Deep Link obejmowały (via Intel):

  1. Dynamic Power Share: Inteligentne zarządzanie i dystrybucja mocy pomiędzy procesorem a kartą graficzną, optymalizując wydajność w zależności od obciążenia.
  2. Hyper Encode: Przyspieszenie procesów kodowania wideo dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej wielu procesorów Intela (zintegrowanego i dedykowanego GPU).
  3. Stream Assist: Odciążenie dedykowanej karty graficznej podczas strumieniowania poprzez przekierowanie tego zadania do zintegrowanego układu graficznego.
  4. Hyper Compute: Wykorzystanie zarówno CPU, jak i GPU Intela do przyspieszenia zadań związanych ze sztuczną inteligencją, szczególnie w ramach narzędzi OpenVINO.

Miały one przynosić korzyści w popularnych aplikacjach takich jak OBS Studio, DaVinci Resolve czy Handbrake.

Zaskakujące zakończenie wsparcia

Informacja o zakończeniu aktywnego rozwoju Deep Link pojawiła się w wątku na platformie GitHub. Użytkownik o pseudonimie „SapphireDrew” przez miesiąc próbował uzyskać pomoc w związku z problemami z działaniem funkcji Stream Assist w programie OBS Studio na swoim sprzęcie. Ostatecznie, przedstawiciel Intela, „Zack-Intel”, potwierdził w komentarzach wycofanie wsparcia.

Chciałem poinformować Cię o zmianie dotyczącej funkcji Intel® Deep Link. Deep Link nie jest już aktywnie wspierany i nie będzie otrzymywać przyszłych aktualizacji, co oznacza, że nie będzie żadnych zmian w funkcjach, niezależnie od ich obecnego statusu funkcjonalności

– napisał pracownik Intela we wspomnianym wątku.

Warto zaznaczyć, że Intel już wcześniej ograniczył promowanie technologii Deep Link, co było widoczne wraz z premierą nowszych produktów, takich jak architektura GPU Battlemage, gdzie funkcja ta nie była aktywnie eksponowana w materiałach marketingowych. Co więcej, procesory Meteor Lake (Intel Core i Intel Core Ultra), wprowadzone pod koniec 2023 roku, nie znalazły się na oficjalnych listach wspieranych CPU dla Deep Link, co może wskazywać na brak wsparcia dla tej technologii w nowszych architekturach. Brak wzmianek o Deep Link w tych produktach sugeruje, że Intel stopniowo wycofuje tę technologię, prawdopodobnie na rzecz nowych rozwiązań, takich jak optymalizacje dla akceleracji AI czy frameworku oneAPI (tworzenie aplikacji działających na różnych urządzeniach).

Problemy i reakcje użytkowników

Decyzja Intela spotkała się z rozczarowaniem części użytkowników, zwłaszcza tych, którzy zainwestowali w sprzęt z myślą o korzyściach płynących z Deep Link. Wątek na GitHub, w którym ogłoszono zakończenie wsparcia, był następstwem zgłoszenia problemów z aktywacją funkcji. Użytkownik „SapphireDrew” używał karty Arc B580 z procesorem Core Ultra 7 265K.

Posiadacze tych podzespołów od dłuższego czasu zgłaszali problemy ze stabilnością lub brakiem działania niektórych funkcji Deep Link, szczególnie w aplikacjach takich jak OBS czy Handbrake. Pojawiały się również głosy wskazujące, że niektóre funkcje wymagały specyficznego wsparcia ze strony producentów oprogramowania, a rosnące luki w kompatybilności z nowszymi architekturami CPU stanowiły kolejne wyzwanie.

Więc pozwólcie, że to dobrze zrozumiem. Funkcja ta zarówno nie działa, JAK I została wycofana? Czy ktokolwiek, kto kupił Arc dla tych funkcji, ma prawo do jakiejkolwiek rekompensaty lub zwrotu pieniędzy od Intela? Bo cała ta strona informacyjna brzmi jak fałszywa reklama

– wyraził swoje niezadowolenie autor wątku, SapphireDrew, sugerując umyślne wprowadzanie w błąd.

Co ciekawe, inny użytkownik, „DealsBeam”, zwrócił uwagę, że karta B580, której używał „SapphireDrew”, mogła nigdy nie być oficjalnie wspierana przez Deep Link, a samo wycofywanie funkcji oprogramowania jest standardową praktyką w branży.

Co dalej z Deep Link?

Mimo zakończenia rozwoju, Intel zapewnia, że technologia Deep Link nadal będzie działać na kompatybilnych konfiguracjach sprzętowych. Oznacza to, że osoby posiadające odpowiednie procesory i karty graficzne Intela (oba wymienione poniżej) będą mogły w dalszym ciągu korzystać z jej możliwości. Jednakże, brak przyszłych aktualizacji sterowników i oprogramowania oznacza, że wszelkie nowo odkryte błędy czy problemy z kompatybilnością nie będą już naprawiane przez producenta. Użytkownicy mogą więc napotkać na różne trudności, które prawdopodobnie nie zostaną rozwiązane.

Deep Link działa z procesorami Intel 11., 12., 13. i 14. generacji, które posiadają zintegrowaną grafikę (iGPU). Konkretnie: 11. generacja (Tiger Lake), 12. generacja (Alder Lake), 13. generacja (Raptor Lake), 14. generacja (Raptor Lake Refresh).

Deep Link wymaga dedykowanej karty graficznej Intel Arc z serii Alchemist lub nowszej, lub zintegrowane GPU – Intel Iris Xe (np. w procesorach Tiger Lake lub Alder Lake) lub Intel UHD Graphics (np. w nowszych generacjach).

Uwaga: Trzeba mieć na uwadze, że Architektura Battlemage (nowsza generacja GPU Intel Arc) nie była aktywnie promowana w kontekście Deep Link, co może wskazywać na brak wsparcia lub ograniczone zastosowanie tej technologii w nowszych kartach.

POWIĄZANE TEMATY: tech CPU / procesory Intel Arc Intel

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Karty graficzne w 2025 roku. Ranking wydajności i hierarchia 38 najważniejszych GPU

Karty graficzne w 2025 roku. Ranking wydajności i hierarchia 38 najważniejszych GPU

Wszystko o Radeon RX 6800 XT. Baza danych kart graficznych

Wszystko o Radeon RX 6800 XT. Baza danych kart graficznych

Poznaliśmy prawdopodobną przyczynę problemów z Ryzenami 9000?

Poznaliśmy prawdopodobną przyczynę problemów z Ryzenami 9000?

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Intel nadal walczy ze stabilnością procesorów 13 i 14 generacji. Firma wypuściła aktualizację mikrokodu

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody

Jak sprawdzić stan konta w Orange? Pokazujemy 3 metody