Co dalej ze Starlinerem? NASA zleca dodatkowe testy statku

NASA ogłosiła, że przed powrotem Starlinera konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych testów.

nauka
Kamil Cuber30 czerwca 2024
Źrodło fot. Unsplash | NASA.
i

Na początku czerwca informowaliśmy Was, że pierwszy załogowy start Starlinera zakończył się sukcesem. Pomimo licznych problemów rakieta wyniosła astronautów w przestrzeń kosmiczną. Obecnie znajdują się oni na międzynarodowej stacji kosmicznej ISS.

Jak się jednak okazało w trakcie startu nie wszystko poszło zgodnie z planem. Gdy statek znalazł się w przestrzeni kosmicznej odkryto, że pojawiły się wycieki helu. Odkryto także inne usterki Starlinera. W związku z tym NASA wstrzymała bezterminowo jego powrót na ziemię. Obecnie amerykańska agencja zleciła wykonanie dodatkowych testów, które mają sprawdzić, czy powrót statkiem będzie możliwy i bezpieczny.

Problemy Starlinera

Zgodnie z dostępnymi informacjami, na początku zakładano, że wyciek helu został spowodowany przez nieszczelną uszczelkę. Co ciekawe problem ten odkryto jeszcze przed startem. Jednak specjaliści Boeinga przekonali NASA, że wyciek nie powinien stanowić problemu, gdyż statek ma jeszcze duży zapas. Dodatkowo jej wymiana wymagałaby wiele tygodni pracy, co ponownie opóźniłoby start. W rzeczywistość powód usterki może być inny, gdyż dotknął on kilku zbiorników.

Oprócz samego wycieku, naukowcy chcą przetestować silniki Starlinera. W trakcie dokowania, oprogramowanie zajmujące się ich obsługą wykryło, że aż 5 nie nadaje się do użycia. Ostatecznie 4 z nich udało się uruchomić i manewr zakończył się sukcesem.

Warto przy tym wspomnieć, że statek został wyposażony w 28 silników wyprodukowanych przez Aerojet Rocketdyne. Ich testy nie będą się jednak odbywały w kosmosie. NASA zamierza przeprowadzić dokładne symulacje na terenie laboratorium w Nowym Meksyku.

Astronauci na ISS

Jak można było się spodziewać, opisywane awarie i przełożenie powrotu zostały negatywnie odebrane. Wiele portali wprost pisało, że astronauci utknęli na orbicie. Jednak z takim przedstawieniem sytuacji nie zgadza się Steve Stich, kierownik programu załogowych lotów komercyjnych NASA. Według niego, opóźnienia były brane pod uwagę, a dodatkowe testy są wykonywane w trosce o bezpieczeństwo załogi statku.

Chcę bardzo jasno powiedzieć, że Butch i Suni nie utknęli w kosmosie. Naszym planem jest dalszy załadunek ich na Starliner i powrót do domu we właściwym czasie. Mamy trochę więcej pracy do wykonania, aby dotrzeć na miejsce podczas ostatecznego powrotu, ale na stacji kosmicznej są bezpieczni.

Jednak w przypadku zagrożenie zdrowia lub życia astronautów, Starliner może zostać wykorzystany wcześniej. NASA zaakceptowała możliwość wykorzystania go jako statku ewakuacyjnego.

Kiedy zaistnieje sytuacja awaryjna, jesteśmy gotowi umieścić załogę na statku kosmicznym i zabrać ją do domu jako łódź ratunkową. W przypadku standardowego powrotu chcemy dokładniej przyjrzeć się danym, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o umieszczeniu załogi na pokładzie pojazdu, a jest to na tyle poważna decyzja, że ??zbierzemy razem wyższą kadrę kierowniczą (do zatwierdzenia).

Dalsze plany

Jak na razie NASA nie podała kiedy może nastąpić powrót Starlinera. Naukowcy przewidują, że zanim zakończą się wszystkie testy może minąć kilka tygodni. Warto przy tym zaznaczyć, iż agencja nie zamierza się spieszyć i tym razem dokładnie sprawdzić problemy, które wcześniej wykryto.

Pomimo wymienionych problemów, NASA nie zamierza rezygnować ze Starlinera. Gdy statek wróci na ziemię, agencja planuje certyfikować kapsułę załogową do operacyjnych lotów długoterminowych. Jeden z nich ma odbyć się w lutym. Do tego czasu amerykańska agencja kosmiczna będzie musiała zdecydować czy postawić na statek Boeinga czy wybrać inny na przykład przygotowany przez SpaceX.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Intel Arc Battlemage już oficjalnie. Poznaliśmy specyfikację B580 i B570

Intel Arc Battlemage już oficjalnie. Poznaliśmy specyfikację B580 i B570

Dyski PS1 były wtedy czarne jak smoła i był ku temu banalny powód

Dyski PS1 były wtedy czarne jak smoła i był ku temu banalny powód

Zadzwonisz bez zasięgu sieci, bez Internetu i z piwnicy; Xiaomi 15 wprowadza unikalną funkcję Xiaomi Star

Zadzwonisz bez zasięgu sieci, bez Internetu i z piwnicy; Xiaomi 15 wprowadza unikalną funkcję Xiaomi Star

Prezes Intela Pat Gelsinger rezygnuje ze stanowiska tuż przed prezentacją kart graficznych Arc Battlemage

Prezes Intela Pat Gelsinger rezygnuje ze stanowiska tuż przed prezentacją kart graficznych Arc Battlemage

„Pociłem się przez całą drogę” - gracz kupił komputer do gier z kartą graficzną Nvidia Geforce RTX 4090 za niecałe 5000 złotych i wiózł 3 godziny samochodem

„Pociłem się przez całą drogę” - gracz kupił komputer do gier z kartą graficzną Nvidia Geforce RTX 4090 za niecałe 5000 złotych i wiózł 3 godziny samochodem