Nowy Abrams - czołg USA wyposażony w sztuczną inteligencję

General Dynamics zaprezentowało prototyp nowego czołgu AbramsX dla amerykańskiej armii. Posiada bezzałogową wieżę i oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję.

nauka
Arkadiusz Strzała11 października 2022
16
Źrodło fot. General Dynamics Land Systems / YouTube
i

Jeden z największych amerykańskich producentów uzbrojenia, firma General Dynamics Land Systems, pokazała nowy czołg dla armii USA – AbramsX. Choć nazewnictwo sugeruje kolejny stopień ewolucji linii M1 Abrams, maszyna wygląda na całkiem nową konstrukcję. Oprogramowanie systemów bojowych ma mieć możliwość uczenia się (uczenie maszynowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji).

Nowoczesny czołg AbramsX

Pokazany pojazd jest tzw. demonstratorem technologii, więc niewykluczone, że w finalnej wersji coś może ulec zmianie. AbramsX innowacyjny wygląd zawdzięcza głównie nowej wieży, która ma być bezzałogowa. Wygląda na to, że tym razem użyty zostanie tzw. autoloader (urządzenie automatycznego ładowania amunicji), co może oznaczać pewne zmiany w koncepcji amerykańskich wojskowych. Dzięki temu załoga zostanie zredukowana z czterech do trzech osób, siedzących obok siebie w przedniej części czołgu.

Wieża zostanie wyposażona w działo XM360 kalibru 120 mm z hamulcem wylotowym. Dodatkowo na jej korpusie możemy dostrzec dodatkowe działko 30 mm. Może ono być skuteczne przeciwko lekko opancerzonym pojazdom, w przeciwieństwie do używanych z reguły jako dodatkowe uzbrojenie karabinów 7,62 mm.

Nowy Abrams - czołg USA wyposażony w sztuczną inteligencję - ilustracja #1
Czołg Abrams X – demonstrator technologii. Źródło: General Dynamics Land Systems / YouTube

Bojowe oprogramowanie czołgu stanowić ma system KATALYST, inaczej Next Generation Electronic Architecture (NGEA). Połączy on wszystkie systemy maszyny i dzięki możliwości uczenia się, charakterystycznej dla sztucznej inteligencji, pozwoli lepiej adaptować się do sytuacji na placu boju.

Oprogramowanie, w oparciu o dane z wielu kamer i czujników, ma tworzyć dookolny obraz terenu wokół czołgu. Zostanie on zaprezentowany załodze w formie rozszerzonej rzeczywistości, co może sprawiać wrażenie „widzenia” na wskroś przez pancerz pojazdu. Sztuczna inteligencja może na tym obrazie podkreślić interesujące obiekty lub ostrzec przed potencjalnym zagrożeniem.

StrykerX i Stryker Leonidas

Oprócz czołgu firma General Dynamics Land Systems zaprezentowała nowy kołowy transporter opancerzony StrykerX i wóz do walki z dronami Stryker Leonidas. Transporter ma być wyposażony w system wirtualnej widoczności pola walki oparty na AR, podobnie jak w przypadku czołgu AbramsX.

Nowy Abrams - czołg USA wyposażony w sztuczną inteligencję - ilustracja #2
Transporter kołowy StrykerX – demo technologii. Źródło: General Dynamics Land Systems / YouTube

Leonidas także oparty jest na wozie Stryker, lecz nieco zmodyfikowanym dla zamontowania systemu zwalczającego bezzałogowe samoloty. Wykorzystuje on promieniowanie mikrofalowe, które ma zakłócać działanie obwodów elektronicznych dronów i w ten sposób sprowadzać je na ziemię.

Nowy Abrams - czołg USA wyposażony w sztuczną inteligencję - ilustracja #3
Bojowy robot TRX Breacher. Źródło: General Dynamics Land Systems / YouTube

General Dynamics Land Systems pokazało także bezzałogowy pojazd TRX Breacher, który ma wykonywać zadania w terenie zbyt niebezpiecznym dla piechoty. Może być on wyposażony w różnoraki osprzęt, jak np. spychacz do rozbijania murów, ramię dźwigu czy platformę do przewożenia ładunków.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Ile zarabia się na TikToku?

Ile zarabia się na TikToku?

W kwietniowej ankiecie Steam wciąż królował Windows 10, choć następca depcze już po piętach, pojawiły się też nowe karty Nvidii RTX 40 Super

W kwietniowej ankiecie Steam wciąż królował Windows 10, choć następca depcze już po piętach, pojawiły się też nowe karty Nvidii RTX 40 Super

Język arabski przechodzi internetową rewolucję. To jedno z najciekawszych zjawisk socjolingwistycznych stulecia

Język arabski przechodzi internetową rewolucję. To jedno z najciekawszych zjawisk socjolingwistycznych stulecia

Ten smartfon ma wszystko, jest dostępny za rozsądne pieniądze, a do tego wygląda jak milion dolarów

Ten smartfon ma wszystko, jest dostępny za rozsądne pieniądze, a do tego wygląda jak milion dolarów

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii