Zmiany w App Store dalej krytykowane przez programistów. Spotify i Epic Games skierowali sprawę do UE

Spotify, Epic Games oraz 32 inne firmy zwróciły się do UE ze skargą na Apple. Według nich zmiany wprowadzone w App Store są niewystarczające i niezgodne z DMA.

rozrywka
Kamil Cuber2 marca 2024
Źrodło fot. Unsplash | James Yarema.
i

Ustawa o usługach cyfrowych (DMA) wprowadzona przez Unię Europejską nakłada na gigantów rynku nowe obowiązki, które muszą spełnić jeśli chcą oferować swoje usługi na terenie wspólnoty. Niedawno Apple ogłosiło jakie kroki zamierza podjąć, aby dopasować sklep App Store do przepisów. Szybko jednak podniosły się głosy sugerujące, że działania firmy są niewystarczające i niezgodne z ustawą. Takie stanowisko zajęły między innymi Spotify i Epic Games, które od dłuższego czasu walczą z amerykańskim gigantem.

Wczoraj zaś ogłoszono, że wymienione firmy oraz 32 inne organizacje zebrały się i wspólnie wystosowały skargę na Apple do Unii Europejskiej. Poprzez dokument przedsiębiorstwa nawołują do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko amerykańskiego gigantowi. Według nich Apple nie zamierza naprawdę przestrzegać ustawy, a poprzez wprowadzane zmiany stara się jedynie ją omijać.

Największa zastrzeżenia firmy mają co do nowej opłaty nakładanej na twórców. Apple chce otrzymywać 50 eurocentów za każdą instalację aplikacji powyżej jednego miliona. W teorii dzięki temu amerykański gigant, mógłby mniej odczuć obniżkę przychodów, która wynika z obniżenia opłaty za transakcje w sklepie App Store. Do tej pory wynosiła ona 27% dla największych przedsiębiorstw. Obecnie zaś wynosi 10% lub 17%.

Co warto wspomnieć, dzięki nowej opłacie Apple może naciskać przedsiębiorstwa do niekorzystania z innych sklepów, gdyż twórcy którzy się na to zdecydują nie będą musieli jej płacić.

W skardze wspomniano również o wyświetlanych przez amerykańskiego gigantach powiadomieniach, dotyczących płatności zewnętrznych. Według dostępnych informacji, Apple ma celowo „straszyć” użytkowników, że nie są one bezpieczne. Co jednocześnie ma wprowadzać konsumentów błąd jak i pogarszać ich nastawienie do DMA.

Na temat skargi wypowiedział rzecznik Komisji Europejskiej. Według niego, jeśli Apple nie będzie stosowało się do DMA, to UE podejmie odpowiednie kroki. Jednak komisja nie może działać, tylko na podstawie skargi kilku firm.

Kiedy w przyszłym tygodniu rozwiązania w zakresie zgodności będą w pełni znane, muszą one zostać odpowiednio przeanalizowane zarówno przez Komisję, jak i zainteresowane strony, pod względem kompletności, a nie tylko na podstawie kilku zgłoszeń.

POWIĄZANE TEMATY: rozrywka Apple prawo Unia Europejska

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec