Ziemniak i ketchup zamiast pasty termoprzewodzącej to kiepski pomysł

Dobra pasta termoprzewodząca potrafi obniżyć temperaturę procesora nawet o kilka stopni. Parę osób postanowiło w tej roli przetestować rozgniecionego ziemniaka, plaster sera i krem do rąk.

gaming
Arkadiusz Strzała22 stycznia 2023
6
Źrodło fot. ComputerBase / Flaticon
i

Gdy czytacie tę wiadomość, Wasz procesor cały czas dokonuje obliczeń. Efektem ubocznym jego pracy jest ciepło, które jest odprowadzane radiatorem, połączonym z obudową CPU m.in. za pośrednictwem pasty termoprzewodzącej. Ta odrobina substancji to bardzo ważna rzecz, wypełniająca drobne nierówności chłodzenia procesora.

Zapewne u większości z Was zastosowany jest dobrej jakości produkt renomowanego producenta. Ale co by się stało, gdyby zamiast pasty termoprzewodzącej użyć np. ketchupu lub rozgniecionego kartofla? Chyba nic dobrego, ale mimo raczej oczywistego wyniku redaktorzy niemieckiego serwisu ComputerBase postanowili to sprawdzić.

Ketchup na GPU

W tym niecodziennym teście zainspirowanym dyskusją na forum porównano pasty termoprzewodzące takich firm jak Arctic czy Corsair z właściwościami termoprzewodzącymi ziemniaków, plastrów sera, ketchupu i pasty do zębów. Do testów „poświęcono” niezbyt drogie urządzenie – kartę graficzną Radeon R7 240.

Ziemniak i ketchup zamiast pasty termoprzewodzącej to kiepski pomysł - ilustracja #1

Porównanie past termoprzewodzących z ziemniakiem, serem i ketchupem.ComputerBase

Jak widać na powyższym obrazku, tylko ketchup i pasta do zębów w pewnym stopniu spełniają swoje zadanie, choć rzecz jasna znacznie gorzej od pasty termoprzewodzącej, nawet tej najtańszej. Te dwa produkty żywnościowe pozwoliły na grę bez uciążliwego throttlingu (czyli karta graficzna nie przegrzewała się). Jednak nie wiadomo, jak długo utrzymałby się taki stan rzeczy. Ketchup zapewne szybko by wysechł.

Zastosowanie sera, ziemniaka czy kremu do rąk kończyło się w taki sam sposób – układ rozgrzewał się do 105 stopni Celsjusza i dławienie ograniczało jego wydajność. Za to zapachy unoszące się w pomieszczeniu testowym musiały być naprawdę smakowite. Oto garść zdjęć z przebiegu doświadczeń:

Ziemniak i ketchup zamiast pasty termoprzewodzącej to kiepski pomysł - ilustracja #2
Po przetestowaniu sera redaktorzy mieli trochę czyszczenia. Źródło: ComputerBase.
Ziemniak i ketchup zamiast pasty termoprzewodzącej to kiepski pomysł - ilustracja #3
Czuć zapach frytek? Trudno powiedzieć, ale tak wygląda ziemniak na GPU. Źródło: ComputerBase.
Ziemniak i ketchup zamiast pasty termoprzewodzącej to kiepski pomysł - ilustracja #4
Pasta do zębów okazała się gorsza od ketchupu, ale miała pewne właściwości termoprzewodzące. Źródło: ComputerBase.

Uwaga!

Prezentowane tutaj doświadczenia mogą skończyć się uszkodzeniem sprzętu. Nie powtarzajcie ich na własną rękę. Podczas montażu procesora używajcie tylko produktów do tego przeznaczonych, w tym przypadku past termoprzewodzących.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak sprawdzić model laptopa?

Jak sprawdzić model laptopa?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4