Z naszych mieszkań i domów znikają jadalnie - winne są serwisy streamingowe Netflix, Disney i Amazon

Zmieniające się trendy w projektowaniu mieszkań i domów pokazują, że klasyczne jadalnie odchodzą do lamusa. Czy to wina serwisów streamingowych, takich jak Netflix, Disney+ i Amazon Prime?

nauka
Krystian Łukasik30 października 2024
Źrodło fot. Kevin Woblick | Unsplash
i

Kiedyś niemal w każdym domu znajdował się oddzielny pokój przeznaczony do spożywania posiłków. Dziś coraz częściej jadalnia znika z planów architektonicznych, a przestrzeń mieszkalna jest organizowana w inny sposób.

Badania przeprowadzone przez National Association of Home Builders (NAHB) w USA pokazują, że rośnie popularność otwartych przestrzeni, łączących kuchnię, jadalnię i salon. Już w 2015 roku aż 86% ankietowanych wyraziło chęć posiadania takiej właśnie kuchni połączonej z jadalnią.

Stephen Smith, dyrektor organizacji non-profit, zajmującej się badaniami nad przepisami budowlanymi w Ameryce Północnej – Center for Building in North America, komentuje ten trend:

To nie tak, że ludzie nie chcą jadalni. Chodzi o to, że pragną czegoś innego, a to również wymaga przestrzeni.

Tym „czymś” wydają się być większe salony z rozbudowaną strefą wypoczynkową, często z dużym telewizorem i wygodnymi sofami, idealnymi do oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych.

Salon jako centrum rozrywki

Współczesne salony coraz bardziej idą w kierunku pełnienia funkcji wielofunkcyjnych centr domowej rozrywki. To w tej przestrzeni domownicy spędzają czas, relaksując się, oglądając filmy, a nawet spożywają posiłki. Streaming, oferujący nieograniczony dostęp do filmów, seriali i programów, idealnie wpisuje się w ten trend.

Według danych Statistisches Bundesamtes liczba abonentów Netflixa w Niemczech wzrosła w latach 2001-2023 aż ponad 5000 razy. W 2023 roku platforma miała już 260 milionów subskrybentów na całym świecie.

Mniejsze mieszkania, mniej miejsca na jadalnię

Trend ten jest jeszcze bardziej widoczny w przypadku mieszkań w blokach. Z danych które znajdziemy na stronie głównej agencji federalnej Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnej za zbieranie danych o ludności i gospodarce (United States Census Bureau) wynika, że liczba osób mieszkających samotnie w USA potroiła się w latach 1940-2020. W 1940 roku tylko 7,7% wszystkich zamieszkałych gospodarstw domowych w USA stanowiły osoby mieszkające samotnie. W 2020 roku odsetek ten wyniósł 27,6%. Co za tym idzie, wraz ze wzrostem cen nieruchomości i malejącą powierzchnią mieszkań, jadalnia zostaje często zastępowana przez wielofunkcyjne pomieszczenia.

Czy to tylko kwestia preferencji?

Choć powyższe dane wskazują na korelację między rosnącą popularnością serwisów streamingowych a zanikiem jadalni, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to właśnie streaming jest główną przyczyną tej zmiany. Być może to po prostu naturalna ewolucja stylu życia i sposobu, w jaki korzystamy z przestrzeni mieszkalnej.

Zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu dotyczą nie tylko filmów i seriali. W lipcu przyglądaliśmy się grom w chmurze, a konkretnie usłudze Xbox Game Pass, dostępnej na wielu różnych urządzeniach, od smartfonów po gogle VR i TV. Być może więc gaming również wpływa na aranżację mieszkań.

We wrześniu informowaliśmy o wejściu platformy X (dawniej Twitter) na rynek streamingu wideo z usługą X TV, mającą konkurować z YouTube. Analizowaliśmy również ofertę Netfliksa, w tym ceny i rodzaje abonamentów. Czyżbyśmy zmierzali do świata, w którym rozrywka dostępna jest zawsze i wszędzie, a klasyczny salon z telewizorem odchodzi do lamusa?

Warto jednak zastanowić się, czy rezygnacja z oddzielnego miejsca do spożywania posiłków nie wpłynie negatywnie na nasze relacje rodzinne i społeczne. Wspólne posiłki od wieków stanowiły ważny element budowania więzi i tradycji.

POWIĄZANE TEMATY: nauka streaming / chmura

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

PS5 Pro - W pudełku znajduje się mały, ale ważny element, który niektórzy gracze nawet przypadkowo wyrzucili - przyjrzyj się bliżej

PS5 Pro - W pudełku znajduje się mały, ale ważny element, który niektórzy gracze nawet przypadkowo wyrzucili - przyjrzyj się bliżej

Pięć ustawień, które warto zmienić w smartfonie Xiaomi, Redmi lub POCO

Pięć ustawień, które warto zmienić w smartfonie Xiaomi, Redmi lub POCO

To już koniec; Steam przestał wspierać systemy Windows 7 i 8

To już koniec; Steam przestał wspierać systemy Windows 7 i 8

14-letni Dziki Zachód nie pokonał pecetów - recenzja techniczna Red Dead Redemption na PC

14-letni Dziki Zachód nie pokonał pecetów - recenzja techniczna Red Dead Redemption na PC

Poznaliśmy finalne wymagania sprzętowe STALKERa 2. Do komfortowej gry na najwyższych ustawieniach będziecie potrzebować 32 GB RAM-u

Poznaliśmy finalne wymagania sprzętowe STALKERa 2. Do komfortowej gry na najwyższych ustawieniach będziecie potrzebować 32 GB RAM-u