To zdjęcie powstało z 500 terabajtów danych i przedstawia najbardziej dokładny obraz Mlecznej Drogi w historii

Astronomowie stworzyli najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej w historii. Obraz ukazuje ponad 1,5 miliarda obiektów nieba głębokiego i ma szansę zmienić nasze wyobrażenia o galaktyce.

nauka
Danuta Repelowicz27 września 2024
1
Źrodło fot. European Southern Observatory
i

Astronomowie opublikowali najbardziej szczegółową mapę Drogi Mlecznej w podczerwieni, jaką kiedykolwiek udało się stworzyć. Aby uzyskać ten obraz, zespół badawczy przez ponad 13 lat monitorował centralne rejony naszej Galaktyki przy wykorzystaniu teleskopu VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Projekt wymagał aż 500 terabajtów danych i stał się największym przedsięwzięciem obserwacyjnym, jakie kiedykolwiek zrealizowano przy pomocy teleskopu ESO.

Odkryliśmy tak wiele, że nasza wiedza o Galaktyce zmieniła się na zawsze.

– Dante Minniti, astrofizyk z Universidad Andrés Bello w Chile i lider projektu

200 tysięcy zdjęć

Teleskop VISTA znajduje się w Obserwatorium Paranal w Chile. Aby stworzyć obraz Drogi Mlecznej, wykonał 200 tysięcy zdjęć, pokrywając obszar równy w sumie 8600 księżyców w pełni. Dzięki kamerze VIRCAM pracującej w zakresie podczerwieni, teleskop był w stanie przebić się przez pył i gaz rozsiany naszej Galaktyce i dotrzeć do najskrytszych jej zakątków.

Umożliwiło to nie tylko zarejestrowanie jasnych obiektów (jak nowo narodzone gwiazdy i gromady kuliste), ale także bardzo zimnych obiektów, których spektrum promieniowania znajduje się w podczerwieni (jak brązowe karły czy samotne planety).

Obserwacje prowadzone były od 2010 roku przez 420 nocy i zakończyły się w pierwszej połowie 2023 roku, a badacze mogli nie tylko zlokalizować obiekty, ale także śledzić ich ruch i zmiany jasności. Dzięki temu powstał dokładny trójwymiarowy obraz wnętrza Drogi Mlecznej, ukazujący m.in. gwiazdy poruszające się z zawrotną prędkością, wyrzucone z centrum Galaktyki w wyniku interakcji z supermasywną czarną dziurą.

European Southern Observatory - To zdjęcie powstało z 500 terabajtów danych i przedstawia najbardziej dokładny obraz Mlecznej Drogi w historii - wiadomość - 2024-09-27
European Southern Observatory

Wielki potencjał badawczy

Projekt VVV i jego rozszerzenie VVVX (oba będące podstawą tych badań) już doprowadziły do publikacji ponad 300 artykułów naukowych. Chociaż główne obserwacje się zakończyły, zgromadzone dane będą wykorzystywane przez naukowców jeszcze przez wiele kolejnych lat. ESO zaś planuje dalsze modernizacje swoich teleskopów.

VISTA skupia się na naszej Galaktyce, ale inne teleskopy (jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba) fotografują bardziej odległe obiekty. Niedawno Webb uchwycił galaktykę Messier 106; obydwa instrumenty wspólnie przyczyniają się do poszerzania naszej wiedzy o kosmosie, każdy w swoim zakresie. Mogą się także przyczynić do rozwiązania zagadek do tej pory niedostępnych standardowymi metodami poznawczymi i badawczymi, takich jak tajemnica obiektu CWISE J1249+3621.

Więcej informacji na temat ich projektów i osiągnięć znajdziecie na oficjalnej stronie Europejskiego Obserwatorium Południowego.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos

Danuta Repelowicz

Danuta Repelowicz

Hiszpańskie serce i japońska dusza. Absolwentka filmoznawstwa ze szczególną słabością do RPG-ów i bijatyk. Miłośniczka wiedzy tajemnej, nauk o kosmosie, musicali i wulkanów. Dorastała na Onimushy, Tekkenie i Singstarze. Wcześniej związana z serwisem GamesGuru, pisze i tworzy od najmłodszych lat. Prywatnie także wokalistka i wojowniczka Shorinji Kempo stopnia 4 Kyu. Specjalizuje się w narratologii i ewolucji postaci. Świetnie porusza się też po tematyce archetypów i symboli. Jej znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność, a jej ciekawość często prowadzi ją w najdziksze ostępy umysłu i wyobraźni.

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy