Prawdziwy rozmiar języka na fantastycznej grafice

Jeśli chcecie wiedzieć, jakie są najpopularniejsze języki na naszej planecie, to właśnie macie okazję nadrobić tę wiedzę. Alberto Lucas Lopez przygotował niezwykłą grafikę, przedstawiającą, jak wygląda rozkład języków na świecie.

nauka
Marek Pluta15 listopada 2022
3
Źrodło fot. Unsplash | NASA
i

Na naszej planecie żyje już niemal 8 mld ludzi, którzy posługują się mnóstwem języków oraz dialektów, więc komunikacja bywa czasem bardzo utrudniona. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, jak wiele języków jest używanych na całym świecie, dlatego warto zapoznać się z projektem przygotowanym przez Alberto Lucasa Lopeza, który wykonał świetną robotę, tworząc mapę, obrazującą popularność 7102 znanych obecnie języków.

Infografika opublikowana przez serwis Visualcapitalist prezentuje 23 języki – ojczyste dla co najmniej 50 milionów ludzi – z podziałem na regiony. Ciekawostką jest, że aż 4,1 mld osób, czyli ponad połowa ludzkości, mówi co najmniej jednym z tych 23 języków.

Prawdziwy rozmiar języka na fantastycznej grafice - ilustracja #1
Języki świata. Źródło: Alberto Lucas Lopez

Tysiące języków na jednej planecie

Mogłoby się wydawać, że angielski to najpopularniejszy język, lecz byłoby to błędne założenie. Najczęściej używanym jest bowiem chiński, którym posługuje się 1,197 mld osób, głównie z Chin, ale również z Tajwanu, Hong Kongu, Singapuru itp. Należy tu podkreślić, że nie jest to jeden język, gdyż składa się z wielu odmian, takich jak mandaryński oraz kantoński, które z kolei obejmują ponad 200 indywidualnych dialektów, różniących się od siebie w zależności od położenia geograficznego. Jest on również jednym z najtrudniejszych do nauczenia się, gdyż do płynnego czytania potrzebna jest znajomość co najmniej 3000 znaków.

Na kolejnych miejscach pod względem popularności plasują się hiszpański oraz angielski. Pierwszym posługuje się 399 mln ludzi, głównie zamieszkujących Amerykę Łacińską. Z kolei angielski jest ojczystym językiem dla 335 mln osób rozsianych po całym świecie.

Interesującą kwestią jest również rodowód języków. Wprawdzie wydaje się, że są odmienne, to jednak lingwistyczne drzewo genealogiczne przygotowane przez Minnę Sundberg pokazuje, że tak naprawdę mają wspólne korzenie. Wyjaśnia ono również, w jaki sposób z biegiem czasu mogą ewoluować i rozgałęziać się.

Prawdziwy rozmiar języka na fantastycznej grafice - ilustracja #2
Wszystkie języki mają wspólne korzenie. Źródło: Minna Sundberg/ Sssscomic

Musimy jednak pamiętać, że same języki zmieniają się, a ponadto poszczególne kraje zwiększają swe wpływy, co w przyszłości przełoży się na liczbę osób posługujących się nimi. Może się więc okazać, że niebawem któryś całkowicie zdominuje pozostałe.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Intel Arc B580 nie jest jednak tak idealny. Karta graficzna nie lubi się ze słabszymi procesorami

Intel Arc B580 nie jest jednak tak idealny. Karta graficzna nie lubi się ze słabszymi procesorami

Samsung i Apple mogą wkrótce wyposażyć swoje urządzenia w baterie krzemowo-węglowe

Samsung i Apple mogą wkrótce wyposażyć swoje urządzenia w baterie krzemowo-węglowe

AMD ma szykować się do wprowadzenia na rynek mobilnego Ryzena 9 9955HX3D

AMD ma szykować się do wprowadzenia na rynek mobilnego Ryzena 9 9955HX3D

TSMC robi się za drogi? Nvidia może rozpocząć współpracę z Samsungiem 

TSMC robi się za drogi? Nvidia może rozpocząć współpracę z Samsungiem 

Jak uruchomić Windows 10 i 11 w trybie awaryjnym? Pokazujemy najprostsze sposoby

Jak uruchomić Windows 10 i 11 w trybie awaryjnym? Pokazujemy najprostsze sposoby