Powrót na Księżyc nie obył się bez problemów. Lądownik wywrócił się na bok

Lądownik Odysseus firmy Intuitive Machines miał w trakcie lądowania przewrócić się na bok. Jednak według zapewnień przedsiębiorstwa nie powinno to wpłynąć na wynik misji.

nauka
Kamil Cuber25 lutego 2024
2
Źrodło fot. X | Intuitive Machines.
i

W piątek niecałe pół godziny po północy lądownik Odysseus opadł na powierzchnię Księżyca. Był to przełomowy moment dla NASA, gdyż było to pierwsze udane lądowania od ponad 50 lat. Początkowo agencja kosmiczna informowała, że cała operacja przebiegła pomyślnie. Jak się jednak okazało, nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Według informacji przekazanych przez firmę Intuitive Machines odpowiedzialną za przygotowanie Odysseusa, w trakcie lądowania miał on zahaczyć o powierzchnię Księżyca, w wyniku czego przechylił się na bok. Tak opisał to dyrektor generalny przedsiębiorstwa, Steve Altemus:

Uważamy, że spadł (poruszał się) z prędkością około 6 mil na godzinę w tę stronę i około 2 mil na godzinę (poziomo wzdłuż powierzchni), po czym wbił stopę w powierzchnię, co spowodowało przechylenie się lądownika w ten sposób.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie, na którym Steve Altemus wykorzystuje model do przedstawienia aktualnego położenia lądownika.

Zdjęcie przedstawiające aktualne położenie lądownika. Źródło: NASA. - Powrót na Księżyc nie obył się bez problemów. Lądownik wywrócił się na bok - wiadomość - 2024-02-25
Zdjęcie przedstawiające aktualne położenie lądownika. Źródło: NASA.

Jak jednak zaznaczają naukowcy zmiana pozycji nie powinna wpłynąć na pracę statku. Światło ma nadal docierać do paneli słonecznych, które w pełni ładują akumulatory. Poza tym część sprzętu badawczego ma już operować na powierzchni Księżyca i zbierać informacje.

Jeśli zaś zastanawiacie się czy położenie lądownika nie wpłynie na dostęp do transportowanych przez niego urządzeń, to nie powinno być z tym problemu. Z wypowiedzi naukowców wynika, że zablokowana pozostaje jedynie część statku, w której umieszczono dzieło sztuki. Zostało ono wysłane na Księżyc przez jednego z prywatnych klientów Intuitive Machines.

Przyczyną zmiany pozycji przez lądownik miała być awaria jednego z urządzeń nawigacyjnych. W wyniku tego, firma Intuitive Machines musiała w trakcie opadania korzystać z eksperymentalnego dopplerowskiego radaru nawigacyjnego (NDL), opracowanego w Centrum Badawczym Langley przez NASA. Oczywiście nie było to wcześniej brane pod uwagę, więc naukowcy musieli na szybko opracować sposób przenoszenia danych z NDL do systemów lądownika.

Niemniej badacze określili manewr jako wielki sukces. Obecnie starają się jeszcze ocenić, czy statek będzie w stanie wykonać wszystkie badania jakie planowano.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy