Perseverance rozrzuca na Marsie próbki, pierwsza już leży

Pracujący na Marsie łazik Perseverance wysłany przez NASA, upuścił właśnie pierwszą próbkę. W tytanowej kapsule znajduje się próbka skały magmowej, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy łazik zostawi łącznie 10 takich pojemników.

nauka
Marek Pluta23 grudnia 2022
9
Źrodło fot. NASA
i

18 lutego 2021 roku na Marsie wylądował kolejny łazik NASA o nazwie Perseverance, skonstruowany do badania powierzchni Czerwonej Planety. Nowy instrument jest lepiej wyposażony od poprzednika Curiosity, a jego największym atutem jest współpraca z helikopterem Ingenuity, który znacznie rozszerza jego możliwości badania planety.

Nieco inne są też zadania instrumentu, gdyż kluczowym celem misji jest astrobiologia, w tym poszukiwanie śladów dawnegożycia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię oraz klimat planety, a jednym z jego zadań jest zbieranie próbek marsjańskich skał, które po dostarczeniu na Ziemię zostaną poddane analizie przez naukowców.

W każdej lokalizacji misji łazik pobiera bliźniacze próbki, z których jedna trafia do jego wewnętrznych schowków, zaś druga umieszczana jest w specjalnej tubie i pozostawiana na powierzchni planety. Perseverance obecnie przechowuje w swych pojemnikach 17 takich próbek i jak donosi NASA, właśnie pozostawił na powierzchni planety pierwszą z nich. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie ich łącznie 10. Robot zostawi je w delcie starej rzeki, w lokalizacji zwanej "Three Forks".

Curiosity zostawił na Marsie pierwszą próbkę

Zebrane próbki umieszczane są w wykonanych z tytanu pojemnikach o długości 89 cm, które chronią je przed wpływem marsjańskiego środowiska. Są zabezpieczeniem na wypadek, gdyby łazik nie był w stanie samodzielnie dostarczyć tych przechowywanych w swoim wnętrzu. Wówczas po kapsuły wysłany zostanie helikopter Ingenuity, który zaniesie je do lądownika, gdzie robotyczne ramię umieści je w specjalnej rakiecie wystrzelonej następnie na orbitę. Tam przechwyci je inny statek kosmiczny, który dostarczy bezpiecznie na Ziemię.

W pierwszym pojemniku znalazł się fragment skały magmowej, nieoficjalnie zwanej "Malay", który zebrano 31 stycznia tego roku w rejonie krateru Jezero o nazwie "South Séítah".

System łazika potrzebował niemal godziny, aby wydobyć kapsułę ze swego wnętrza, a następnie pozostawić ją w ustalonym miejscu. Po potwierdzeniu upuszczenia tytanowej rury, skierowano na nią kamerę WATSON, by upewnić się, że nie wtoczyła się pod koła. Upewniono się również, że leży w odpowiednio sposób, aby ułatwić jej późniejsze podniesienie. Jest to ważne, gdyż mogłoby uniemożliwić odzyskanie kapsuły, a podczas testów z ziemskim bliźniakiem łazika zdarzało się w około 5 procent przypadków. Gdyby pojemnik upadł nie tak jak trzeba, robot może ją odwrócić za pomocą swego ramienia.

Perseverance rozrzuca na Marsie próbki, pierwsza już leży - ilustracja #1
Pojemnik Perseverance. Źródło: PNASA/JPL-Caltech/MSSS

Próbki mają powrócić na Ziemię w okolicach roku 2030, a ich dostarczeniem zajmą się kolejne misje wysłane przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet kosmos NASA

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy