Perseverance rozrzuca na Marsie próbki, pierwsza już leży

Pracujący na Marsie łazik Perseverance wysłany przez NASA, upuścił właśnie pierwszą próbkę. W tytanowej kapsule znajduje się próbka skały magmowej, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy łazik zostawi łącznie 10 takich pojemników.

nauka
Marek Pluta23 grudnia 2022
9
Źrodło fot. NASA
i

18 lutego 2021 roku na Marsie wylądował kolejny łazik NASA o nazwie Perseverance, skonstruowany do badania powierzchni Czerwonej Planety. Nowy instrument jest lepiej wyposażony od poprzednika Curiosity, a jego największym atutem jest współpraca z helikopterem Ingenuity, który znacznie rozszerza jego możliwości badania planety.

Nieco inne są też zadania instrumentu, gdyż kluczowym celem misji jest astrobiologia, w tym poszukiwanie śladów dawnegożycia mikrobiologicznego. Łazik scharakteryzuje geologię oraz klimat planety, a jednym z jego zadań jest zbieranie próbek marsjańskich skał, które po dostarczeniu na Ziemię zostaną poddane analizie przez naukowców.

W każdej lokalizacji misji łazik pobiera bliźniacze próbki, z których jedna trafia do jego wewnętrznych schowków, zaś druga umieszczana jest w specjalnej tubie i pozostawiana na powierzchni planety. Perseverance obecnie przechowuje w swych pojemnikach 17 takich próbek i jak donosi NASA, właśnie pozostawił na powierzchni planety pierwszą z nich. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie ich łącznie 10. Robot zostawi je w delcie starej rzeki, w lokalizacji zwanej "Three Forks".

Curiosity zostawił na Marsie pierwszą próbkę

Zebrane próbki umieszczane są w wykonanych z tytanu pojemnikach o długości 89 cm, które chronią je przed wpływem marsjańskiego środowiska. Są zabezpieczeniem na wypadek, gdyby łazik nie był w stanie samodzielnie dostarczyć tych przechowywanych w swoim wnętrzu. Wówczas po kapsuły wysłany zostanie helikopter Ingenuity, który zaniesie je do lądownika, gdzie robotyczne ramię umieści je w specjalnej rakiecie wystrzelonej następnie na orbitę. Tam przechwyci je inny statek kosmiczny, który dostarczy bezpiecznie na Ziemię.

W pierwszym pojemniku znalazł się fragment skały magmowej, nieoficjalnie zwanej "Malay", który zebrano 31 stycznia tego roku w rejonie krateru Jezero o nazwie "South Séítah".

System łazika potrzebował niemal godziny, aby wydobyć kapsułę ze swego wnętrza, a następnie pozostawić ją w ustalonym miejscu. Po potwierdzeniu upuszczenia tytanowej rury, skierowano na nią kamerę WATSON, by upewnić się, że nie wtoczyła się pod koła. Upewniono się również, że leży w odpowiednio sposób, aby ułatwić jej późniejsze podniesienie. Jest to ważne, gdyż mogłoby uniemożliwić odzyskanie kapsuły, a podczas testów z ziemskim bliźniakiem łazika zdarzało się w około 5 procent przypadków. Gdyby pojemnik upadł nie tak jak trzeba, robot może ją odwrócić za pomocą swego ramienia.

Perseverance rozrzuca na Marsie próbki, pierwsza już leży - ilustracja #1
Pojemnik Perseverance. Źródło: PNASA/JPL-Caltech/MSSS

Próbki mają powrócić na Ziemię w okolicach roku 2030, a ich dostarczeniem zajmą się kolejne misje wysłane przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet kosmos NASA

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania