OpenAI chce być ponad prawem; firma apeluje o dostęp do treści chronionych prawem autorskim w obawie przed Chinami

OpenAI zwróciło się do rządu USA z propozycjami zmian w prawie, które pomogłyby w rozwoju sztucznej inteligencji. Firma chce uzyskać między innymi nieograniczony dostęp do materiałów w celu szkolenia modeli AI.

tech
Kamil Cuber14 marca 2025
1
Źrodło fot. Unsplash | Possessed Photography.
i

Sztuczna inteligencja niezaprzeczalnie jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii. Po udanym debiucie czatbota ChatGPT, wiele firm oraz państw na całym świecie zwróciło na niego swoją uwagę. Do tej pory liderem w tym segmencie rynku było USA dzięki pracy takich przedsiębiorstw jak OpenAI, Google czy Microsoft. Jednak konkurencja nie zamierza odpuszczać. Potwierdza to bardzo udany debiut chińskiego AI DeepSeek opracowanego przez firmę o tej samej nazwie. Z tego względu OpenAI zwróciło się do rządu USA o wprowadzenie zmian w przepisach, które pozwoliły ugruntować dominującą pozycję Stanów Zjednoczonych w rozwoju sztucznej inteligencji. Wśród nich największe poruszenie wywołał apel o udostępnienie treści chronionych przez prawa autorskie. Obecnie nie wiadomo jak rząd odniesie się do przedstawionych przez firmę propozycji.

Propozycje OpenAI

Zgodnie z dostępnymi informacjami, OpenAI postawiło pięć postulatów, które według firmy pozytywnie wpłynęłyby na pracę nad AI. Wśród nich pojawiło się kilka standardowych wniosków, między innymi o zwiększenie swobody, nastawienie na światową ekspansję czy wdrożenie sztucznej inteligencji przez administrację publiczną. Największą uwagę zwrócił jednak punkt odnoszący się do treści chronionych prawem autorskim. OpenAI chciałoby pozyskać do nich dostęp na zasadach dozwolonego użytku. Dzięki temu firma mogłaby szkolić swojego czatbota na olbrzymich ilościach nowych danych bez konieczności płacenia za nie.

Strategia praw autorskich, która promuje wolność uczenia się: solidny, zrównoważony system własności intelektualnej w Ameryce od dawna jest kluczem do naszej globalnej przewagi w dziedzinie innowacji. Proponujemy strategię praw autorskich, która rozszerzyłaby rolę systemu na Erę Inteligencji, chroniąc prawa i interesy twórców treści, a jednocześnie chroniąc przywództwo Ameryki w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz bezpieczeństwo narodowe. Rząd federalny może zarówno zapewnić Amerykanom wolność uczenia się od AI, jak i uniknąć utraty naszej przewagi w dziedzinie sztucznej inteligencji na rzecz ChRL, zachowując zdolność amerykańskich modeli AI do uczenia się z materiałów chronionych prawem autorskim.

Prawa autorskie

Kwestia prawa autorskich jest bardzo często poruszana przy okazji rozmów o sztucznej inteligencji. Firmy zajmujące się jej rozwojem oczywiście chciałyby uzyskać do materiałów pełny dostęp, dzięki czemu mogłyby udoskonalić swoje modele. Jednak twórcy niechętnie dzielą się owocami swojej pracy, która może być wykorzystana przez AI do generowania podobnych treści. W ciągu ostatnich lat pojawiło się nawet kilka spraw o naruszenie praw autorskich. Jedną z najsłynniejszych jest pozew złożony przez The New York Times przeciwko OpenAI i Microsoftowi.

Dlaczego teraz?

Jednak dlaczego teraz firma zdecydowała się na taki krok? Jednym z głównych powodów na pewno jest rosnąca konkurencja ze strony Chin. Deepseek pokazał, że Państwo Środka ma olbrzymie ambicje i nie zamierza przegrywać w wyścigu o stworzenie jak najlepszych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Możemy też przypuszczać, że OpenAI liczy na pozytywne nastawienie nowego prezydenta Donalda Trumpa do rozwoju krajowych przedsiębiorstw i utrzymania dominacji USA w kwestii AI. Obecnie nie wiadomo jak rząd Stanów Zjednoczonych zareaguje na wnioski OpenAI. Możemy jednak spodziewać się, że opublikowane postulaty odbiją się szerokim echem w mediach.

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

GeForce RTX 5060 ze sterownikami dopiero na premierę? Na recenzje karty możemy trochę poczekać

GeForce RTX 5060 ze sterownikami dopiero na premierę? Na recenzje karty możemy trochę poczekać

Fanowski remake Doom 3 na Unreal Engine 5.5 na filmie. Całość prezentuje się wspaniale

Fanowski remake Doom 3 na Unreal Engine 5.5 na filmie. Całość prezentuje się wspaniale

Netflix przez ponad dekadę tego nie ruszał. Teraz nowy interfejs w telewizorach ma być „prostszy i łatwiejszy”

Netflix przez ponad dekadę tego nie ruszał. Teraz nowy interfejs w telewizorach ma być „prostszy i łatwiejszy”

Nintendo Switch 2 skrywa wielką moc? Ujawniono sekrety „serca” nowej konsoli

Nintendo Switch 2 skrywa wielką moc? Ujawniono sekrety „serca” nowej konsoli

Analitycy już wiedzą: Switch 2 może sprzedać się lepiej niż legendarny poprzednik. Znamy liczby

Analitycy już wiedzą: Switch 2 może sprzedać się lepiej niż legendarny poprzednik. Znamy liczby