Od PS1 do PS5; zobacz wyjątkową stronę PlayStation stworzoną przez Sony na 30-lecie marki

Od PlayStation 1, na którym odpalaliśmy pierwszego Tomb Raidera do PS5, który gości pod telewizorami w wielu domach. Sony postanowiło pokazać na swojej stronie internetowej, jak bardzo ważną częścią w historii gier jest marka PlayStation.

tech
Klaudia Makoś27 listopada 2024
3
Źrodło fot. Sony
i

Czas szybko leci. Jeszcze nie tak dawno zagrywaliśmy się w Crasha Bandicoota na pierwszym PlayStation, a teraz jako dorośli ogrywamy „poważniejsze” tytuły na konsolach nowszych generacji. Z okazji 30-lecia serii tych urządzeń Sony postanowiło nam przypomnieć o upływie czasu na specjalnej stronie, z pomocą której możemy poznać całą historię jednej z najbardziej popularnych serii konsol.

Historia PlayStation

Sony pojawiło się na rynku jeszcze w latach 40. i przeszło długą drogę, zanim stało się przedsiębiorstwem, jakim jest dziś. Od prostych usług serwisowych, po sprzedaż urządzeń elektronicznych, żeby kilkadziesiąt lat później zawojować rynek gier swoimi konsolami, które obecnie są jednymi z najchętniej kupowanymi przez graczy. Na stronie internetowej PlayStation.com możemy zobaczyć, na czym przez lata ludzie z całego świata spędzali długie godziny po szkole lub pracy.

PlayStation swoją historią sięga jeszcze 1994. 5 lat po przemianach ustrojowych w Polsce, czasy prezydentury Lecha Wałęsy, wysokiej inflacji i „milionowych” zarobków przed denominacją w 1995. Wtedy to swoją premierę miał pierwszy PS w Japonii. W Europie i Ameryce Północnej konsola pojawiła się na półkach sklepowych w roku 1995.

Polscy gracze na premierę konsoli w naszym kraju musieli czekać 2 lata, do roku 1996. W dniu premiery kosztował ok. 1600 zł, podczas gdy średnie miesięczne wynagrodzenie wynosiło ok. 900 zł, więc tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na zakup pierwszego PS-a. Mimo, że PlayStation 1 był daleko poza zasięgiem mniej zamożnych graczy w rozwijających się krajach, sprzedał się w ponad 102 milionach egzemplarzach na świecie.

Później, w 2000 roku Sony wydało na rynek PS2, który stał się jedną z najpopularniejszych sprzętów gamingowych wszechczasów i był praktycznie bezkonkurencyjny. Znacznie mocniejszy, z kompatybilnością wsteczną oraz możliwością grania online. Był to kolejny przełom w historii konsol. Obok niego premierę miała też przenośne PlayStation Portable, które to również pojawiło się w niejednym liście młodszych i starszych do Świętego Mikołaja.

Trzeci PlayStation również wprowadził graczy w nową erę gamingu. Wyższa rozdzielczość, możliwość grania z użyciem stereoskopowymi okularami 3D i dla osób, obawiających się porysowania płyt przez częste umieszczanie ich w napędzie, obsługę cyfrowych wersji tytułów. Trudno więc uwierzyć, że ta konsola miała swoją premierę w 2006 roku w Japonii i w Ameryce Północnej oraz w 2007 roku w Europie. W związku z czym, gdyby była ona człowiekiem, byłaby już osobą pełnoletnią.

W 2011 roku PlayStation Portable również doczekał się swojego następcy – premierę miała PS Vita. Był wyposażony wyświetlacz dotykowy OLED i możliwość zdalnego grania w produkcje z konsol stacjonarnych za pomocą funkcji Remote Play. Pozwalało to na przechodzenie ogrywanego tytułu z np. PS4 bez zajmowania telewizora. Zapewne zaoszczędziło to wiele konfliktów o zajmowanie większego ekranu, kiedy inni domownicy chcieli na nim w tym samym czasie oglądać filmy.

11 lat temu na półkach sklepowych zagościł czwarty PlayStation, podnosząc poprzeczkę wyżej po raz kolejny. Możliwość streamingu, kanał społecznościowy, głośniki w kontrolerach i moduł VR po dziś dzień zapewniają ciekawe doznania w graniu. Na tę konsolę wciąż wychodzą nowe produkcje.

W trakcie pandemii w 2020 roku świat ujrzał kolejną, tym razem piątą edycję tej konsoli. Możliwość grania na bezprzewodowych padach i kompatybilność wsteczna dla gier na PlayStation 4 sprawiły, że wielu graczy chętnie się przesiadło na PS5.

Pozycja na rynku

Każda z tych konsol wprowadzała graczy na nowy poziom gamingu. Nie bez powodu – w całej swojej historii seria PlayStation miała mocną konkurencję w postaci m.in. Segi, Nintendo czy Xboxa. W dzisiejszych czasach cyfrowa rozrywka jest o wiele bardziej przystępny finansowo niż 30 lat temu, tak więc łatwiej o nowych klientów, a „wychowanie” całych pokoleń graczy również pozwala na to, żeby zachować mocną i stabilną pozycję na rynku.

Sony o tym dobrze wie, więc postanowiło zakomunikować swoim klientom, że stanowią bardzo ważną część historii gier video. Na swojej stronie przedsiębiorstwo zamieściło informacje na temat każdego z modeli, ile sprzedano egzemplarzy, jakie gry wówczas rządziły na każdej z nich i co nowego otrzymywali gracze w stosunku do poprzednich urządzeń.

Marka ta jest głęboko zakorzeniona w świadomości nie tylko graczy. Nawet osoby, które grały co najwyżej w Mario lub Contrę na Pegasusie 30 lat temu i na tym zakończyły swoją przygodę z gamingiem, niejednokrotnie słyszały o tej serii konsol i widywały jednostki u swoich znajomych.

Klaudia Makoś

Klaudia Makoś

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej z Podkarpacia. Zafascynowana grami od dwóch dekad i anime od dekady, kociara od urodzenia. Lubi też poznawać zwyczaje różnych kultur i regionalizmy w języku polskim. Oprócz tego uczy się języka japońskiego, by móc lepiej poznać kulturę Japonii i oglądać anime bez napisów.

Nawet po Black Friday Amazon nie zwalnia tempa. Zestaw głośników LG z łącznością Bluetooth w gigantycznej obniżce ceny

Nawet po Black Friday Amazon nie zwalnia tempa. Zestaw głośników LG z łącznością Bluetooth w gigantycznej obniżce ceny

One UI 7 Beta już dostępna; Polska w elitarnym gronie państw, w których Samsung udostępnił nowy interfejs

One UI 7 Beta już dostępna; Polska w elitarnym gronie państw, w których Samsung udostępnił nowy interfejs

Jak sprawić by stary system audio obsługiwał Spotify i Bluetooth? Kluczowy jest mały gadżet za 100 zł

Jak sprawić by stary system audio obsługiwał Spotify i Bluetooth? Kluczowy jest mały gadżet za 100 zł

Astrofotografia to nie fizyka czarnej dziury. Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z fotografowaniem nocnego nieba

Astrofotografia to nie fizyka czarnej dziury. Podpowiadamy jak rozpocząć przygodę z fotografowaniem nocnego nieba

Bez mocnego procesora lepiej nie podchodzić; znamy wymagania sprzętowe Kingdom Come Deliverance 2

Bez mocnego procesora lepiej nie podchodzić; znamy wymagania sprzętowe Kingdom Come Deliverance 2