Na Jowisza możemy nigdy nie polecieć, ale trafi tam nasze nazwisko; dostarczy je NASA

NASA rozwiewa marzenia wysłania człowieka na Jowisza. Zamiast tego oferuje fanom umieszczenie ich nazwiska na jeden z jego księżyców o nazwie Europa.

nauka
Marek Pluta30 października 2023
Źrodło fot. NASA
i

Już w przyszłym roku NASA chce wysłać satelitę Europa Clipper na jednego z księżyców Jowisza. Amerykańska agencja kosmiczna uprzedza, że jest raczej mało prawdopodobne, by człowiek mógł kiedykolwiek postawić tam stopę. W zamian oferuje więc wszystkim chętnym możliwość wygrawerowania ich nazwisk na specjalnej płytce, którą satelita niebawem dostarczy na Europę.

Zostaw swój ślad na księżycu Jowisza

Jowisz, to gazowy olbrzym, będący największą planetą naszego Układu Słonecznego, składający się w dużej części z wodoru i helu. Jego atmosfera nie jest przyjazna dla człowieka, gdyż panuje tam 10-krotnie większe ciśnienie, niż na Ziemi, wieją wiatry o prędkości nawet 1500 km/h, zaś wyładowania atmosferyczne mogą być nawet tysiąc razy potężniejsze, niż te na naszej planecie. Przy aktualnym poziomie technologicznym jest więc mało prawdopodobne, by człowiek mógł się tam pojawić.

Nie oznacza to jednak, że NASA nie zamierza zbadać ten planety. Amerykańska agencja już w przyszłym roku planuje wysłać satelitę obserwacyjnego Europa Clipper, który zostanie skierowany na Europę, jeden z aż 95 księżyców Jowisza. W ramach wspomnianej misji, każdy chętny ma szansę pozostawić tam swoje nazwisko. NASA oferuje bowiem możliwość wygrawerowania nazwiska na powierzchni satelity, który dostarczy je na Europę. Wystarczy tylko odwiedzić tę stronę, gdzie można pozostawić własne dane osobowe.

Misja odbędzie się w przyszłym roku, a jednym z jej trzech głównych celów jest poszukanie tam potencjalnych śladów życia, które mogą znajdować się w oceanach zlokalizowanych pod powierzchnią księżyca.

Europa Clipper zbada jeden z satelitów Jowisza

Europa Clipper jest największym statkiem kosmicznym, jaki kiedykolwiek NASA skonstruowała na potrzeby misji planetarnej. Ma bowiem 5 m wysokości, zaś po rozłożeniu ogromnych paneli słonecznych, zapewniających zasilanie dla jego instrumentów pokładowych, rozpiętość wyniesie aż 30,5 m. Masa bez paliwa, to natomiast 3241 kg. Tak duży ciężar wynika w dużej mierze ze znajdującego się na pokładzie specjalnego skarbca, wykonanego z tytanu i aluminium, który będzie chronił elektroniczne systemy przed radiacją, radykalnie spowalniając ich degradację.

Na Jowisza możemy nigdy nie polecieć, ale trafi tam nasze nazwisko; dostarczy je NASA - ilustracja #1
Źródło: NASA/JPL-Caltech

Europa Clipper zostanie wystrzelony w październiku przyszłego roku, zaś swój cel osiągnie w 2030 roku. Sonda wykona około 50 przelotów w pobliżu Europy, zbierając szczegółowe dane na jego temat.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Steam - błąd zapisu na dysku. Opisujemy krok po kroku, jak to naprawić

Steam - błąd zapisu na dysku. Opisujemy krok po kroku, jak to naprawić

Netflix - błąd 114. Tłumaczymy, co oznacza i co można z nim zrobić

Netflix - błąd 114. Tłumaczymy, co oznacza i co można z nim zrobić

Samsung Galaxy Z Fold 6 dostrzeżony w popularnym benchmarku

Samsung Galaxy Z Fold 6 dostrzeżony w popularnym benchmarku

Tak wygląda przyszłość lotnictwa? Airbus prezentuje połącznie samolotu i helikoptera

Tak wygląda przyszłość lotnictwa? Airbus prezentuje połącznie samolotu i helikoptera

UE przygląda się wyszukiwarce Bing i żąda od Microsoftu informacji na temat zagrożeń wynikających z wykorzystania AI

UE przygląda się wyszukiwarce Bing i żąda od Microsoftu informacji na temat zagrożeń wynikających z wykorzystania AI