Microsoft chce sięgnąć po energię termojądrową w ciągu kilku lat

Microsoft liczy na to, że już za pięć lat będziemy mogli wytwarzać energię za pomocą fuzji jądrowej. W realizacji tego planu pomoże startup Helion Energy, który planuje wprowadzić tę technologię na rynek.

nauka
Marek Pluta12 maja 2023
Źrodło fot. Unsplash | American Public Power Association
i

Microsoft może wkrótce stać się potentatem na rynku produkcji energii, wykorzystując tanie i przede wszystkim przyjazne środowisku metody wytwarzania prądu. Koncern z Redmond nawiązał bowiem współpracę ze startupem Helion Energy, dzięki któremu w przeciągu pięciu lat na rynek trafi technologia umożliwiająca wytwarzanie energii za pomocą fuzji jądrowej. Startup z Waszyngtonu planuje jej komercjalizację w 2028 roku i chce zrealizować ten cel dzięki wsparciu finansowemu ze strony giganta.

Tania i czysta energia

David Kirtley, założyciel i dyrektor generalny Helion, w wydanym oświadczeniu podkreśla, że przedsięwzięcie wcale nie jest mrzonką, a jego firma zobowiązuje się do budowy działającego systemu, produkującego energię w taki sam sposób, jak robi to Słońce.

Warto dodać, że naukowcy pracują nad fuzją jądrową już od ponad 70-lat, starając się odtworzyć ten proces. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni jądrowych wytwarzających energię poprzez rozszczepienie atomu, proces fuzji jądrowej pozwala uniknąć odpadów radioaktywnych. Jego działanie odbywa się bowiem na zderzaniu atomów w celu uwolnienia energii. Nie jest to jednak takie proste, dlatego obecnie najbardziej zaawansowaną metodą produkcji energii za pomocą fuzji jest wykorzystanie potężnych laserów „strzelających” do paliwa termojądrowego lub pól magnetycznych przeznaczonych do zagęszczania przegrzanej plazmy w urządzeniach zwanych tokamakiem.

Microsoft chce sięgnąć po energię termojądrową w ciągu kilku lat - ilustracja #1
Źródło: Helion

Helion planuje jednak wykorzystać zupełnie inne rozwiązanie. Firma pracuje nad 12 metrowym akceleratorem plazmy, który podgrzewa paliwo do temperatury 100 mln stopni Celsjusza. Poprzez ogrzanie deuteru i helu-3, zmienia je w plazmę, a następnie kompresuje ją za pomocą pulsujących pól magnetycznych, aż do momentu zajścia fuzji. Na poniższym wideo możecie dokładnie zobaczyć jak to działa.

Święty Graal energii

Firma twierdzi, że jej technologia powinna umożliwić odzyskanie całej energii zużytej do wywołania reakcji, dzięki czemu będzie można budować systemy mniejsze i tańsze. Przedsiębiorstwo zapewnia również, że pozyskanie wystarczającej ilości deuteru oraz helu-3 nie będzie stanowiło większego problemu. Istnieje bowiem opatentowany proces wytwarzania atomów helu-3 poprzez łączenie atomów deuteru w akceleratorze plazmowym.

Naukowcy są wprawdzie sceptycznie nastawieni do tych rewelacji i obecnie czekają na szczegóły techniczne nowej technologii. Jeśli rozwiązanie będzie działać zgodnie z obietnicą, to pozwoli to uzyskać sposób produkcji taniej i czystej energii, która w przyszłości będzie mogła zastąpić mało bezpieczne elektrownie atomowe.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Do sieci wyciekło prawie 10 miliardów haseł. To największy tego typu incydent w historii

Do sieci wyciekło prawie 10 miliardów haseł. To największy tego typu incydent w historii

Wyciekła specyfikacja składanego Honor Magic V3. Ma być cieńszy i lżejszy od poprzednika

Wyciekła specyfikacja składanego Honor Magic V3. Ma być cieńszy i lżejszy od poprzednika

Apple się ugięło. Epic Games Store jednak trafi na iOS

Apple się ugięło. Epic Games Store jednak trafi na iOS

Pierwsza rakieta napędzana ekologicznym paliwem poleciała w kosmos. Za projekt odpowiadają Polacy

Pierwsza rakieta napędzana ekologicznym paliwem poleciała w kosmos. Za projekt odpowiadają Polacy

Włamanie do OpenAI rodzi pytania co do bezpieczeństwa danych powierzanych sztucznej inteligencji

Włamanie do OpenAI rodzi pytania co do bezpieczeństwa danych powierzanych sztucznej inteligencji