Kuchenki gazowe mogą być szkodliwe dla zdrowia; sugerują to nowe badania

Kuchenki gazowe używane w naszych mieszkaniach, mogą szkodzić zdrowiu. Tak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanford.

nauka
Marek Pluta21 czerwca 2023
1
Źrodło fot. Unsplash | Henry Kobutra
i

Kuchenki gazowe są niezwykle powszechne, służąc nam do przygotowywania posiłków. Okazuje się jednak, że urządzenia mogą równocześnie zagrażać naszemu zdrowiu. Sugerują to najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanford, opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology. Z raportu wynika, że kuchenki uwalniają duże ilości benzenu – substancji chemicznej, która jest silnie toksyczna i mająca właściwości rakotwórcze.

Kuchenki gazowe zagrożeniem dla zdrowia?

„Obserwowanie, jak stężenie zanieczyszczeń rośnie tak szybko w moim własnym domu i myślenie o tym, co dzieje się dzień po dniu, było motywacją do zmiany” – powiedział Rob Jackson, profesor z Uniwersytetu Stanford i szef zespołu badawczego. „Po przetestowaniu wyników badań we własnym domu, pozbyłem się z niego kuchenki gazowej”

Benzen wprawdzie występuje naturalnie w środowisku, ale na jego toksyczny wpływ na organizm najbardziej narażeni jesteśmy m.in. poprzez spaliny samochodowe oraz dym papierosowy. Pojawia się również w procesach przetwarzania ropy naftowej, w przemyśle chemicznym oraz podczas spalania oleju i węgla.

Jan Kirsch, onkolog i hematolog uważa, że benzen jest jedną z częstszych chemicznych przyczyn białaczki. Jej zdaniem substancja jest silniejsza niż większość innych czynników rakotwórczych przy niższym poziomie narażenia.

Wspomniane badanie jest pierwszym, w którym sprawdzono poziom zanieczyszczenia benzenem w pomieszczeniach, wywołany przez kuchenki gazowe. W zeszłym roku autorzy przebadali 87 domów w Kalifornii i ustalili, że emisja z jednego tylko palnika ustawionego na maksymalną temperaturę, powodowała wyższe stężenie niż średnia dla dymu papierosowego. Co więcej, substancja unosiła się z kuchni aż do sypialni, gdzie duży poziom utrzymywał się przez wiele godzin.

Teoretycznie dobry okap kuchenny powinien zmniejszyć stężenie benzenu, ale nie zawsze tak jest. Badacze odkryli, że ich efektywność jest dużo słabsza, niż można by sądzić. Poza tym wiele modeli jedynie recyrkuluje powietrze, zamiast wydmuchiwać je na zewnątrz.

Nie są to pierwsze badania wskazujące na negatywne skutki dla zdrowia wynikające z używania kuchenek gazowych. Badanie z 2022 roku przypisuje im aż 13 procent astmy dziecięcej w USA. Z kolei analiza z 2013 roku wykazała, że u dzieci mieszkających w domach z kuchenkami gazowymi, ryzyko wystąpienia objawów astmy było o 42% większe w porównaniu do ich rówieśników z domów bez urządzeń wykorzystujących tego typu paliwa.

A co Wy sądzicie o badaniach dotyczących szkodliwości kuchenek gazowych? Czy faktycznie powinniśmy się ich obawiać i zastąpić je indukcją? Dajcie znać w komentarzach co o tym myślicie.

POWIĄZANE TEMATY: nauka medycyna medycyna / zdrowie

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS

Czemu nadal korzystamy ze starego standardu USB, skoro są nowsze? Odpowiedź społeczności może zaskoczyć

Czemu nadal korzystamy ze starego standardu USB, skoro są nowsze? Odpowiedź społeczności może zaskoczyć