Intel boryka się z problemami i rozważa wstrzymanie części inwestycji. Fabryka w Polsce może nie powstać [Aktualizacja]

Pojawiły się przecieki sugerujące, że Intel może rozważać wstrzymanie części inwestycji w celu poprawienia sytuacji finansowej.

tech
Kamil Cuber2 września 2024
Źrodło fot. Unsplash | Thufeil M.
i

Aktualizacja [02.09.2024]

Kolejne rewelacje w tej sprawie podał Reuters. Według ich źródeł, CEO firmy Pat Gelsinger oraz kluczowi członkowie zarządu przedstawią swoje propozycje rozwiązania problemów na spotkaniu zarządu w połowie września. Pokrywa się to więc z doniesieniami Bloomberga.

Jednym z głównych punktów planu jest decyzja o przyszłości działu zajmującego się układami scalonymi Altera, którą Intel przejął w 2015 roku. Firma już podjęła kroki w kierunku wydzielenia jej jako oddzielnej, w pełni zależnej spółki, a także rozważa możliwość sprzedaży części swoich udziałów. Jednak według źródeł, Intel analizuje również bardziej drastyczną opcję, w której to jednostka trafi w ręce innego producenta chipów. Mogłoby to pomóc firmie w redukcji kosztów. Na liście potencjalnych nabywców znajduje się firma Marvell, specjalizująca się w infrastrukturze chipów.

Ponadto, Intel zatrudnił banki Morgan Stanley i Goldman Sachs. Mają doradzić firmie w kwestii możliwych sprzedaży aktywów oraz wyboru jednostek, które z kolei powinna zachować. Co jednak szczególnie ważne, według Reutersa, Intel nie planuje oddzielenia lub sprzedaż działu odlewniczego.

Intel stoi także przed innym wyzwaniem dotyczącym swoich planów inwestycyjnych. Jednym z głównych projektów, który może zostać zawieszony lub anulowany, jest wspomniany wcześniej plan budowy fabryki w Niemczech. Według źródeł, Gelsinger i jego zespół przedstawią propozycje znacznych cięć wydatków kapitałowych, które prawdopodobnie obejmą również tę inwestycję. Firma planuje zmniejszyć swoje wydatki kapitałowe do 21,5 miliarda dolarów w 2025 roku. Niestety nowe doniesienia nadal nie odpowiadają na pytanie co z zakładem mającym powstać w Polsce.

Oryginalna wiadomość [01.09.2024]

Intel od dłuższego czasu musi mierzyć się z wieloma problemami. Liczne awarie procesorów 13. i 14. generacji, zwolnienia kluczowych pracowników czy pozwy sądowe to tylko niektóre z nich. W związku z tym firma może zostać zmuszona do podjęcia drastycznych działań w celu poprawy swojej sytuacji. Niedawno przedsiębiorstwo ogłosiło, że zamierza zwolnić aż kilkanaście tysięcy swoich pracowników. Jednak to może nie wystarczyć i rozważana jest rezygnacja z części inwestycji.

Takie informacje opublikował portal Bloomberg. Według źródeł serwisu, Intel ma przygotowywać różne plany, które zostaną przedstawione zarządowi we wrześniu. Jeden z nich ma obejmować oddzielenie lub sprzedaż działu odlewniczego Intela. Oznaczałoby to znaczny cios dla dyrektora generalnego Pata Gelsingera. Uważał on, że produkcja procesorów dla innych gigantów na rynku takich jak Microsoft może pomóc w firmie w zdobyciu większych wpływów. Podobną strategię obrała firma TSMC, która obecnie jest jednym z czołowych dostawców układów półprzewodnikowych.

Na razie nie wiadomo jaką decyzję może podjąć Intel. Bloomberg uspokaja, że najprawdopodobniej firma nie podejmie tak drastycznych kroków. Choć trzeba się liczyć ze zmianą podejścia przedsiębiorstwa do niektórych inwestycji, szczególnie w budowę nowych odlewni.

Co jednak w przypadku, gdyby firma zdecydowała się na oddzielenie lub sprzedaż działu odlewniczego? Prawdopodobnie zakończyłoby to najbardziej kosztowne inwestycje. Do takich możemy na pewno zaliczyć budowę kolejnych odlewni. Intel pracuje obecnie nad kilkoma takimi obiektami w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz Polsce. W przypadku fabryki w USA, to pierwotnie miała ona zostać otwarta już w przyszłym roku. Jednak niski popyt na procesory serwerowy zmusił Intela do wstrzymania się z jej budową.

W przypadku fabryk w Polsce oraz Niemczech sytuacja wygląda trochę inaczej. Plany budowy tych odlewni zostały podjęte dość niedawno. Nie rozpoczęto więc jeszcze stawiania fabryk, a dopiero uzyskano odpowiednie pozwolenia. Możemy spodziewać się, że w przypadku cięcia kosztów to właśnie te odlewnie zostałyby porzucone.

POWIĄZANE TEMATY: tech plotki i przecieki Intel

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Wiemy jak będzie wyglądać pudełko PS5 Pro. Zabraknie oznaczenia o 8K

Wiemy jak będzie wyglądać pudełko PS5 Pro. Zabraknie oznaczenia o 8K

Gdy Intel ogranicza inwestycje, AMD zapowiada uruchomienie nowego centrum projektowego

Gdy Intel ogranicza inwestycje, AMD zapowiada uruchomienie nowego centrum projektowego

Switch 2 ma coraz mniej tajemnic. Ostatni przeciek zdradza wygląd i specyfikację konsoli

Switch 2 ma coraz mniej tajemnic. Ostatni przeciek zdradza wygląd i specyfikację konsoli

VIVE Focus Vision - HTC prezentuje profesjonalne gogle XR przeznaczone również dla graczy PC

VIVE Focus Vision - HTC prezentuje profesjonalne gogle XR przeznaczone również dla graczy PC

Gracz nie może uwierzyć własnym oczom, gdy widzi legendarnego Game Boya za 50 centów na pchlim targu w swojej okolicy

Gracz nie może uwierzyć własnym oczom, gdy widzi legendarnego Game Boya za 50 centów na pchlim targu w swojej okolicy