Intel wybuduje w Polsce wielką fabrykę; 2 tys. osób może znaleźć tam pracę
Intel ogłosił wielką inwestycję w naszym kraju – pod Wrocławiem powstanie fabryka, w której zatrudnienie może znaleźć 2 tys. osób. Przedsięwzięcie ma kosztować nawet 4,6 miliarda dolarów.

Intel ogłosił dziś plan wybudowania sporej fabryki w Polsce, podał także jej lokalizację. Powstanie ona w Miękini pod Wrocławiem, a zatrudnienie w niej ma znaleźć 2 tysiące osób. Inwestycja pochłonie 4,6 mld dolarów (19 mld złotych).
Fabryka Intela w Polsce
Informacja ta została podana podczas konferencji, w której wzięli udział CEO Intela Pat Gelsinger i premier Mateusz Morawiecki. Lokalizacja ta została wybrana nie bez powodu. We Wrocławiu i okolicach pracuje 36 tys. specjalistów z branży IT (źródło). Zatem Intel nie będzie mógł narzekać na dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników.
To wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski. [Ta inwestycja to – dop. autor] element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata – strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników – premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja Intela to wielka szansa dla regionu, stąd zapewne nasz rząd będzie partycypował w jej kosztach. Na podobnych zasadach ma powstać fabryka w Magdeburgu, ale tam państwowy wkład stanął pod znakiem zapytania. Nowa placówka będzie funkcjonować w ścisłej współpracy z pozostałymi europejskimi fabrykami Intela. Pod Magdeburgiem mają powstawać półprzewodnikowe płyty, które w Polsce będą cięte na poszczególne układy (chipy).

Procesory Intela kupisz na Allegro
Może Cię zainteresować:
- Intel Innovation 2023 - Intel zaprezentuje nowe procesory i nie tylko
- AMD rzuca wyzwanie Nvidii, firma pokazała nowy procesor AI
Czytaj więcej:Bottleneck Calculator - jak korzystać z kalkulatora „wąskiego gardła” w komputerze?
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
POWIĄZANE TEMATY: gaming komputery Polska Intel CPU / procesory

Arkadiusz Strzała
Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak pobrać film i muzykę MP3 z YouTube? Opisujemy możliwości w 2025 roku

Wadliwe sterowniki Nvidia Game Ready 572 po lupą. „To może być najgorsza premiera GPU jaką widziałem”

Joy-Cony w Nintendo Switch 2 nie wykorzystają efektu Halla. Czy dryfowanie ponownie będzie problemem?

Mimo fajnych funkcji i świetnych gier: po prezentacji Switcha 2 mniej osób chce składać zamówienia w przedsprzedaży

Gracz powraca do gier po 14 latach spędzonych w więzieniu i chce wiedzieć, czym jest DLSS - społeczność próbuje mu pomóc