Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków

Kanadyjscy eksperci wysuwają odważne wnioski. Według ich obliczeń, Tyranozaur mógł osiągnąć o 70% większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków.

nauka
Luna "Twilight" Jarosz29 listopada 2023
2
Źrodło fot. Solstice Hannan | Unsplash
i

Tyranozaurus rex, to teropod który rozbudził wyobraźnie ludzi na całym świecie. Według powszechnej wiedzy, dinozaur mógł sięgać od 11 do 13 metrów długości. Wzrost dorosłego osobnika szacuje się na nieco ponad 6 metrów. Waga natomiast szacowana jest w okolicach od 7 do ponad 8 ton. Dane tę zawdzięczamy 32 skamieniałościom wyrośniętych osobników. Najlepiej zachowany szkielet przedstawiciela rodziny Tyranozaurów, znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Chicago. Szerzej znany pod nieformalnym imieniem „Sue”.

Wizerunek Tyranozaura jest rozpowszechniony w popkulturze za sprawą występów tego zwierzęcia w filmach, jak Park Jurajski, czy grach komputerowych. Przez lata wiedza na temat tego stworzenia nie była wzbogacana o nowe informacje z faktu dobrze zachowanych szkieletów, które pozwoliły nam dobrze zbadać ogromnego teropoda.

W ostatnim czasie Internet obiegła informacja, która wskazuje że nasza wiedza na temat tego drapieżnika, może zostać poddana korekcie. Dr David Hone wraz z dr Jordanem Mallon zaprezentowali ćwiczenie teoretyczne, które pozwoliło wysnuć dość odważny wniosek. Tyranozaurus rex mógł osiągnąć znacznie większe rozmiary, niż sugerowały dotychczasowe szacunki naukowców.

Jak badacze doszli do takiego wniosku?

Eksperci wysnuli swoje wnioski, opierając się na danych z zapisu kopalnianego i szacunkach odnośnie populacji stworzenia. Szacuje się, że na ziemi mogło żyć około 2,5 miliarda Tyranozaurów. (W okresie Kredy miedzy 68,5 - 65,5 miliona lat temu.) Posiadamy jedynie 32 skamieniałości tego stworzenia, a liczba ta odpowiada jednemu osobnikowi na 80 milinów Tyranozaurów.

Badacze uważają, że liczba skamieniałości jest wciąż za mała, aby lepiej poznać te drapieżne teropody. Eksperci Mallon i Hone od tej podstawy zaczęli analizować dane dotyczące populacji i średniej długości życia. (Obecnie średnia długość życia Tyranozaura jest szacowana na 30 lat.) Dane te były potrzebne, by móc stworzyć model tyranozaura, tak dużego jak to jest możliwe.

Podczas badań wzięto pod uwagę możliwe różnice, wynikające z dymorfizmu płciowego, który wyjaśnia nam dla przykładu, różnice między lwem i lwicą. Model tyranozaura zakładający ten czynnik wskazywał jednak, że gad przekroczył by wagę ponad 20 ton, co zostało szybko wykluczone. Mallon przyznaje, że gdyby to była prawda, dawno już by odnaleziono większe osobniki.

Drugi model pozbawiony dymorfizmu płciowego pozwolił im wymodelować krzywą wzrostu zwierzęcia przez jego całe życie. To pozwoliło oszacować jego wymiary, według których, miałby ważyć około 15 ton. Teropod w ów czas był by większy o około 70% względem obecnych szacunków. Mimo że wnioski, jakie przedstawili nam eksperci, są bardzo interesując, to jednak sami przyznają, że pozostaje im czekać na odkrycie skamieniałości potwierdzających ich obliczenia.

Nasze obliczenia sugerują, że gad o masie 15 ton mógłby istnieć w zgodzie z zasadami mechaniki, ale potwierdzenie tego faktu, będzie wymagało bardziej rygorystycznych badań – dr Mallon.

Obaj naukowcy zaprezentowali wspomniany wyżej model na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Paleontologii Kręgowców.

POWIĄZANE TEMATY: nauka analizy i badania

Luna "Twilight" Jarosz

Luna "Twilight" Jarosz

Pasjonatka konsol i komputerów. Obecnie pochłonięta rozwojem branży IT, poluje na nowinki technologiczne. Interesuje się również grami strategicznymi, ale lubi też pograć w Dark Souls. Swój czas poświęca także na gry e-sportowe. Jej hobby to kolekcjonowanie gier na PlayStation 2 i eksperymenty na owej konsoli w celu rozbudowy jej funkcjonalności. Przyjemność czerpie z naprawy komputerów. Wieczorami zaś przyszło jej spędzać czas na oglądaniu filmów, czy seriali anime. Kocha górskie klimaty i spacery wieczorami. Wielką radość sprawia jej czytanie książek fantasy.

Google może pracować nad nowym Chromecastem

Google może pracować nad nowym Chromecastem

Zmiany w App Store dalej krytykowane przez programistów. Spotify i Epic Games skierowali sprawę do UE

Zmiany w App Store dalej krytykowane przez programistów. Spotify i Epic Games skierowali sprawę do UE

Elon Musk twierdzi, że OpenAI porzuciło misję służenia ludzkości. Sprawa trafiła do sądu

Elon Musk twierdzi, że OpenAI porzuciło misję służenia ludzkości. Sprawa trafiła do sądu

Okulary AR przenoszą oszukiwanie w CS2 na nowy wymiar

Okulary AR przenoszą oszukiwanie w CS2 na nowy wymiar

Koniec z C/C++: Biały Dom wzywa do zaprzestania używania języków programowania, które są podstawą systemów Windows, Linux i macOS

Koniec z C/C++: Biały Dom wzywa do zaprzestania używania języków programowania, które są podstawą systemów Windows, Linux i macOS