Czy nadal opłaca się składać komputer samemu? Społeczność nie ma wątpliwości

To pytanie nadal pozostaje otwarte, a podczas dyskusji piętrzą się argumenty. Społeczność graczy jest raczej podzielona, ale przeglądając odpowiedzi można odnieść wrażenie, że wygrywa frakcja „składaczy”.

tech
Arkadiusz Strzała3 września 2024
Źrodło fot. Brandon Salabarria, Unsplash
i

Oto odwieczny temat sporów wśród graczy pecetowych – zbudować swój komputer, czy kupić „gotowca”? Wystarczy kliknąć na forum Reddita, aby bez większego trudu znaleźć tematy, gdzie ktoś nad tym zagadnieniem się zastanawia, a brać radzi. Zajmijmy się więc jednym z takich wątków. Czy w 2024 roku samodzielne dobieranie podzespołów nadal ma sens? A może komputery oferowane przez najpopularniejsze sieci sklepów specjalistycznych są równie opłacalne?

„Składak” czy „gotowiec”

Gracz o nicku Due-Barnacle1078, jak sam twierdzi po wielu latach myśli nad nowym komputerem i zastanawia się, czy nadal warto poświęcić czas na złożenie własnej konfiguracji PC. Czy ma to sens pod względem ekonomicznym? Jeśli ktoś na tym się dobrze zna i to lubi, to odpowiedź jest dość oczywista. Natomiast zagadnienie pozostaje otwarte w przypadku średnio zaawansowanych użytkowników komputerów, a także laików.

Warto wiedzieć, że za gotowy, firmowy zestawu możemy zapłacić mniej, niż przy samodzielnym dobraniu takich samych podzespołów. Jest to zapewne efektem hurtowych cen podzespołów, jakie otrzymują od producentów niektóre firmy. Sami nie jesteśmy w stanie uzyskać komponentów za takie stawki, chyba że trafimy na same promocje i wyprzedaże. Dzieje się tak raczej rzadko, więc w większości przypadków nadal samodzielna konfiguracja oznacza oszczędności. Jest wiele innych powodów, dla których warto to zrobić, a oto jeden z nich:

Ale końcowym rezultatem jest to, że jeśli coś ulegnie awarii będziesz bardziej przygotowany, aby zrozumieć, co się dzieje i wiedzieć, jak to naprawić. Będziesz także lepiej rozumiał, jak ogólnie działają komputery i wykorzystywał swoją maszynę – KillaCamCamTheJudge, Reddit.

To bardzo ważny aspekt – budowanie własnej maszyny rozwija i lepiej przygotowuje do jej użytkowania. Ten sam użytkownik opisuje przykład własnych znajomych:

Idealny przykład: Mam członka rodziny z procesorem Core i9-13900K bardzo wysokiej klasy. W tej chwili ledwo się włącza, a wspomniany członek rodziny nie ma nawet pojęcia, jak zaktualizować bios płyty głównej, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu procesora. Jeśli to w ogóle problem... Wkrótce przyniesie mi go, abym mógł dowiedzieć się, co się z nim dzieje – KillaCamCamTheJudge, Reddit.

To nawiązanie to problemów z błędem mikrokodu, z jakim borykają się najnowsze procesory Intela. Niewykluczone, że autor konstrukcji swojego komputera wiedziałby co w takiej sytuacji robić i mógłby zapobiec uszkodzeniom. Oczywiście można powiedzieć, że firmowe zestawy są objęte gwarancją, ale sam procesor też takową posiada. Zresztą ostatnio przedłużoną przez Intela właśnie w odpowiedzi na tę problematyczną sytuację.

Można powiedzieć, że większość odpowiedzi jest w podobnym tonie i raczej poleca samodzielne skonfigurowanie komputera. Przyznam, że sam także posiadam komputer, który powstał jako koszyk luźnych części w jednym z dużych sklepów internetowych. Ma już wiele lat i ostatnio przeszedł poważną modernizację. Uważam, że aktualnie ma dość dobrze dopasowane podzespoły, czego nie można powiedzieć o wszystkich gotowych PC.

Samodzielnie składając zestaw możemy stworzyć komputer dokładnie „pod siebie”, czego nie da nam żaden „gotowiec”. Oczywiście jeśli pozwalają nam na to umiejętności i dysponujemy czasem. Łatwo popełnić błąd, z reguły trzeba też poświęcić wieczór na dokładne dobranie komponentów. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach – wiele sieci sklepów oferuje zestawy, w których możemy nawet dokonywać zmian.

Komputer PC kupisz w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

PlayStation 5 Pro - ulepszone gry. Lista tytułów oznaczonych jako PS5 Pro Enhanced

PlayStation 5 Pro - ulepszone gry. Lista tytułów oznaczonych jako PS5 Pro Enhanced

PS5 Pro vs. Xbox Series X - porównujemy specyfikacje konsol Sony i Microsoftu

PS5 Pro vs. Xbox Series X - porównujemy specyfikacje konsol Sony i Microsoftu

To było kiedyś popularne w smartfonach. Teraz te trendy są pieśnią przeszłości

To było kiedyś popularne w smartfonach. Teraz te trendy są pieśnią przeszłości

Prosta kombinacja klawiszy pozwala uruchamiać programy znacznie szybciej, jako administrator

Prosta kombinacja klawiszy pozwala uruchamiać programy znacznie szybciej, jako administrator

iOS 18: 11 funkcji, które warto szybko wyłączyć

iOS 18: 11 funkcji, które warto szybko wyłączyć