Czy zbyt mocny zasilacz w komputerze może zaszkodzić? Odpowiedź społeczności zaskakuje

Większość graczy dba, aby posiadać w komputerze dobry zasilacz z zapasem mocy. Czy można przesadzić i zamontować zbyt mocny komponent tego typu?

tech
Arkadiusz Strzała19 września 2024
1
Źrodło fot. Andrey Matveev, Unsplash
i

Zasilacz to bardzo ważna rzecz w komputerze. Na pewno nie może być zbyt słaby. Jego dopuszczalna moc musi być z lekką nawiązką. Bardzo ważne są także dodatkowe zabezpieczenia przeciw niekorzystnym zjawiskom w sieci elektrycznej. Czy jednak jest możliwa sytuacja odwrotna – czy zasilacz może mieć zbyt duży zapas mocy? Być może kupno zasilacza o wygórowanych parametrach nie jest dobrym pomysłem?

Zasilacz zbyt mocny

Jeden z graczy zapytał wprost na forum Reddit, czy zasilacz o mocy 1300 W w komputerze nie jest przesadą. Stoi on przed koniecznością zakupu nowego zestawu, a akurat znalazł korzystną promocję na komponent zasilający.

Myślę, że chcę zbudować komputer z 7900XTX oraz 7800X3D i wiem, że zasilacz 850 W byłby prawdopodobnie w porządku, ale znalazłem sklep, który sprzedaje zasilacz EVGA 1300 W z ogromną zniżką (tańszy niż 850W). Czy to źle mieć tak mocny zasilacz? Czy pobiera więcej prądu? – Professional_Pin_667, Reddit.

Teoretycznie nie ma przeszkód, aby kupił on ten zasilacz i użytkował w swoim komputerze. Oczywiście nie oznacza to, że urządzenie pobierze 1300 W. Zużycie energii komputera jest zależne od łącznej mocy jego podzespołów, nie zasilacza. To dobrze, że ma on parametry z odpowiednim zapasem. Jednak rozważając ten przykład, musimy wspomnieć o kilku rzeczach.

Krzywa efektywności energetycznej to jedna z cech każdego zasilacza. Pokazuje ona, w jakim zakresie obciążenia pracuje on najlepiej, czyli przekształca i reguluje napięcia z najmniejszą stratą energii. Z reguły najlepiej jest, gdy pracuje on pomiędzy 40%, a 60% maksymalnej wartości mocy.

Krzywa efektywności energetycznej dla różnych standardów. Źródło: Corsair - Czy zbyt mocny zasilacz w komputerze może zaszkodzić? Odpowiedź społeczności zaskakuje - wiadomość - 2024-09-19
Krzywa efektywności energetycznej dla różnych standardów. Źródło: Corsair

Jak widać na powyższym wykresie, wiele zależy od posiadanego certyfikatu zasilania i producenta, oraz modelu. W przypadku zasilacza wybranego przez użytkownika Reddita szczyt efektywności mieści się w pobliżu poboru 600 W. Pozostałe komponenty nie powinny osiągnąć mocy łącznej powyżej 500 W. Można by więc stwierdzić, że zasilacz nie będzie w jego przypadku pracował w optymalnym zakresie.

Różnica jednak będzie na tyle niewielka, że raczej zupełnie niezauważalna w rachunkach za prąd. Najbardziej „szkodliwa” byłaby praca komputera biurowego (np. o mocy 150 W) z takim zasilaczem, gdyż ich efektywność jest niska przy niewielkiej mocy. Czy kupowanie zasilacza z takim zapasem ma sens przyszłościowy (nawet jeśli pozwala na to promocja)? Trudno zdecydowanie przewidzieć, czy rozwój komputerów będzie szedł w stronę coraz większego poboru mocy.

Z jednej strony procesory stają się coraz potężniejsze, ale ich apetyt na energię jest hamowany miniaturyzacją technologii wykonania (litografia). Mało prawdopodobne jest, aby komputery przyszłości pobierały energię liczoną w tysiącach watów. Jedyne wątpliwości można mieć do kart graficznych, gdyż według niektórych doniesień związanych z przyszłą generacją Nvidii ich moc ma rosnąć.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego