Chińskie „sztuczne słońce” działało przez niemal 20 minut i było bardzo gorące

Doświadczalny reaktor fuzyjny pracował przez ponad 17 minut, a plazma w jego wnętrzu osiągnęła temperaturę pięciokrotnie wyższą niż we wnętrzu Słońca. Naukowcy potrafią uzyskać jeszcze więcej.

nauka
Arkadiusz Strzała3 stycznia 2022
104
W SKRÓCIE:
  • 17 minut i 36 sekund – tyle czasu udało się utrzymać fuzję jądrową w chińskim reaktorze EAST;
  • Chińczycy chcą uruchomić pierwsze elektrownie fuzyjne w 2040 roku.

Chińskie „sztuczne słońce” pracowało przez 17 minut i 36 sekund. Udało się utrzymać reakcję tak długo i osiągnąć temperaturę pięciokrotnie wyższą niż w prawdziwym Słońcu. Kontrolowana fuzja jądrowa daje możliwość pozyskania czystej energii i Chińczycy doskonale to rozumieją. Dlatego ich reaktor doświadczalny o nazwie Experiential Advanced Superconducting Tokamak (EAST – ang. wschód) bije kolejne rekordy.

Chińskie „sztuczne słońce” działało przez niemal 20 minut i było bardzo gorące - ilustracja #1
Chiński doświadczalny reaktor fuzyjny EAST. Źródło: Xinhua

70 mln stopni Celsjusza osiągnęła plazma w rdzeniu reaktora EAST. Dla porównania temperatura wewnątrz Słońca szacowana jest na 15 mln stopni C. Mimo że jest to pewien krok naprzód, nie można jeszcze otwierać szampana (jeśli jeszcze jakiś został po Nowym Roku). Reaktory fuzyjne, które już działają, nadal nie są w stanie uzyskać dodatniego bilansu energetycznego. Ilość energii, jaka jest potrzebna do utrzymania fuzji, pozostaje większa, niż ta otrzymywana.

Fuzja jądrowa

W uproszczeniu polega ona na ściśnięciu gazu silnym polem magnetycznym, aż do uzyskania stanu skupienia plazmy (magnetyczne uwięzienie plazmy). Zawarte w nim jądra deuteru i trytu łączą się, w wyniku czego powstaje jądro helu i wysokoenergetyczny neutron. Reaktor fuzyjny, którym najczęściej jest urządzenie zwane tokamakiem, powinien pozwolić na uzyskanie energii elektrycznej z kontrolowanej fuzji jądrowej. Naukowcy rozwijający tę technologię twierdzą, że elektrownie fuzyjne będą bezpieczne i wyprodukują wielokrotnie mniej odpadów jądrowych niż stosowane dotychczas elektrownie atomowe.

Chińskie „sztuczne słońce” działało przez niemal 20 minut i było bardzo gorące - ilustracja #2
Wnętrze reaktora EAST. Komora, gdzie formowana jest wiązka plazmy. Źródło: Xinhua

Ponad 10 tys. Chińczyków pracuje nad rozwojem „sztucznego słońca”, a Chiny przeznaczyły na ten projekt już 947 mln dolarów (3,83 mld złotych). Dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy Song Yuntao powiedział:

Dokonaliśmy wszechstronnej walidacji technologii, co stanowi duży krok naprzód na drodze od badań podstawowych do zastosowań inżynieryjnych.

Chiński EAST osiągnął już temperaturę plazmy 120 mln i 150 mln stopni, lecz przez znacznie krótszy czas pracy. Głównym celem jest długotrwałe utrzymanie fuzji jądrowej. Chińscy naukowcy przewidują start pierwszych sprawnych energetycznie reaktorów fuzyjnych na 2040 rok. Jak dotąd udało im się osiągnąć czas utrzymania fuzji, który jest celem innego budowanego właśnie tokamaka – europejskiego ITER.

Fuzja jądrowa wydaje się bardzo obiecująca, ale to nadal przyszłość. Ma zastąpić technologię pozyskiwania energii z rozszczepienia jąder atomowych. Obecne elektrownie jądrowe budzą obawy, a wokół nich narosło trochę mitów. Warto jednak przekonać się, że nie jest tak źle, jak niektórzy rysują. Wbrew pozorom dysponujemy już całkiem rozsądną metodą produkcji energii elektrycznej:

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

„Chcesz zacząć od nowa?” - Instagram pozwoli zresetować Twoje życie online

„Chcesz zacząć od nowa?” - Instagram pozwoli zresetować Twoje życie online

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl