Szkoły wypowiadają wojnę ChatGPT

ChatGPT to nowoczesne narzędzie o sporych możliwościach, które coraz chętniej wykorzystują uczniowie, np. do pisania esejów. Szkołom nie podoba się jednak, że wyręczają się sztuczną inteligencją, więc zaczynają one blokować używanie chatbota.

nauka
Marek Pluta5 stycznia 2023
13
Źrodło fot. Unsplash | Annie Spratt
i

Uczniowie od zawsze znajdowali sposoby, by ułatwić sobie życie, np. korzystając ze streszczeń lektur zamiast samodzielnie je czytać. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii takie chodzenie na skróty stało się znacznie prostsze, gdyż teraz uczniom pomaga sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT.

Dzieło firmy OpenAI, uruchomione w listopadzie ubiegłego roku, szybko zyskuje na popularności ze względu na imponujące możliwości. Narzędzie można wykorzystać do generowania tekstu w szerokim zakresie zastosowań, takich jak systemy dialogowe, tłumaczenie języka oraz generowanie treści. Może ono tworzyć tekst porównywalny z treściami pisanymi przez ludzi, a korzyści z tego płynące szybko zauważyli uczniowie i zaczęli korzystać z chatbota do wyszukiwania informacji, a nawet pisania esejów.

Nauczycielom bardzo nie podoba się używanie tego narzędzia, gdyż obawiają się, iż może negatywnie wpłynąć na proces nauczania. Dlatego pierwsze szkoły zaczynają wprowadzać zakaz korzystania z ChatGPT. Jak donosi serwis Chalkbeat New York, taką blokadę zapobiegającą korzystaniu z bota w szkolnych sieciach oraz urządzeniach wprowadził właśnie nowojorski Departament Edukacji.

Szkoły blokują ChatGPT

„Ze względu na obawy dotyczące zarówno negatywnego wpływu na naukę uczniów, jak bezpieczeństwa i dokładności treści, dostęp do ChatGPT jest ograniczony w sieciach i urządzeniach szkół publicznych w Nowym Jorku” – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Edukacji Jenna Lyle. „Chociaż narzędzie może zapewnić szybkie i łatwe odpowiedzi na pytania, nie buduje umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w nauce i w dalszym życiu”.

Według The Washington Post wielu nauczycieli obawia się, że technologia umożliwi uczniom ściąganie podczas testów. I nie są to obawy bezpodstawne, gdyż New York Times niedawno pokazał pisarzom oraz nauczycielom próbki pisma ChatGPT oraz uczniów, celem ich porównania. Żaden nie był w stanie stwierdzić, które z nich napisał bot, a które są dziełem człowieka.

Szkoły wypowiadają wojnę ChatGPT - ilustracja #1
To bot czy uczeń? Źródło: Unsplash | John Schnobrich

Szkołom ciężko będzie jednak walczyć z chatbotem, ponieważ narzędzie może działać na prywatnych smartfonach uczniów, więc nie da się go całkowicie zablokować. Czy w tej sytuacji szkoły będą więc musiały zabronić także korzystania z telefonów? Czas pokaże.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4

Apple mówi nie aktualizacjom Spotify w Unii Europejskiej. Gigant muzyczny: „łamiecie prawo”

Apple mówi nie aktualizacjom Spotify w Unii Europejskiej. Gigant muzyczny: „łamiecie prawo”

Xbox zaliczył duże spadki sprzedaży. Mimo to Microsoft zachowuje optymizm

Xbox zaliczył duże spadki sprzedaży. Mimo to Microsoft zachowuje optymizm