Baterie z krabów - to może być ekologiczna rewolucja

Baterie wykonane z pancerzy krabów? Taki pomysł mają naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu – wykorzystali w ich konstrukcji chitynę, substancję dość powszechną u stawonogów.

nauka
Arkadiusz Strzała5 września 2022
12

Źródło fot. powyżej: John Cameron, Redaviqui Davilli / Unsplash

Akumulatory litowo-jonowe są obecnie najbardziej wydajnym sposobem przechowywania energii elektrycznej pod względem gęstości energetycznej. Jednak niektóre materiały, z których są wykonane, będą się rozkładać w glebie nawet setki lat, więc nie można tej technologii określić mianem ekologicznej. Grupa naukowców publikuje pracę, w której opisuje baterie zawierające substancję pobraną z pancerzy krabów, które są całkowicie biodegradowalne.

Chitozanowe baterie z pancerzy krabów

Skorupy krabów zawierają organiczny związek chemiczny – chitynę, która w połączeniu z cynkiem po doprowadzeniu do postaci żelu może służyć jako elektrolit w bateriach. Chitozan, bo tak nazywa się ta substancja, może z powodzeniem posłużyć do produkcji ekologicznych akumulatorów.

Uważamy, że zarówno biodegradowalność materiału, czyli wpływ na środowisko, jak i wydajność baterii są ważne dla produktu, który ma potencjał do komercjalizacji.

– Liangbing Hu, dyrektor University of Maryland's Center for Materials Innovation

Liangbing Hu, główny autor tej pracy, zapewnia, że baterie „krabowe” zawierające związek chitozanu i cynku mogą wytrzymać 1000 cykli ładowania i rozładowania. Choć przy zastosowaniu prądu ładowania 2C (dwukrotność pojemności ogniwa) parametr ten spada do 400 cykli. Teoretycznie nie są to wartości odstające od innych technologii akumulatorowych, ale najważniejsze, że nowe baterie są ekologiczne.

Główną zaletą jest ekologia

Ogniwa wykonane w technologii opracowanej przez naukowców są także niepalne i bezpieczne. Czego nie można powiedzieć o akumulatorach litowo-jonowych, które w wypadku mechanicznego uszkodzenia potrafią dość efektownie zakończyć swój żywot.

Chityna jest związkiem chemicznym występującym powszechnie w pancerzach stawonogów, a także u mięczaków. Jeśli nowe akumulatory będą miały niską cenę i gęstość energetyczną zbytnio nieodstającą od współczesnych technologii, mają szansę osiągnąć sukces.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak zrezygnować z Amazon Prime?

Jak zrezygnować z Amazon Prime?

Najpierw zrobiły to Indie, teraz Stany Zjednoczone pokrywają swoje kanały irygacyjne panelami słonecznymi

Najpierw zrobiły to Indie, teraz Stany Zjednoczone pokrywają swoje kanały irygacyjne panelami słonecznymi

Koty i róż. Tak prezentuje się wyjątkowo uroczy RTX 4060

Koty i róż. Tak prezentuje się wyjątkowo uroczy RTX 4060

Spór o szkolenie AI nadal trwa. Kolejne wydawnictwa pozywają Microsoft i OpenAI

Spór o szkolenie AI nadal trwa. Kolejne wydawnictwa pozywają Microsoft i OpenAI

Ranking najlepszych klimatyzatorów typu split. Top modele w 2024 roku

Ranking najlepszych klimatyzatorów typu split. Top modele w 2024 roku