W zeszłym roku ofiary ataków hakerskich, zapłaciły cyberprzestępcom rekordowe 1,1 miliarda dolarów okupu

Z raportu firmy Chainalysis wynika, że ataki ransomware są obecnie najbardziej dochodowym biznesem dla hakerów. W zeszłym roku ich ofiary zapłaciły ponad miliard dolarów okupu.

rozrywka
Marek Pluta8 lutego 2024
Źrodło fot. Unsplash | Towfiqu barbhuiya
i

Na przestrzeni ostatnich lat, cyberprzestępcy diametralnie zmienili sposób działania. Obecnie coraz rzadziej włamują się na serwery, by wykradać z nich informacje, za to niemal w całości przestawili się na ataki ransomware. Metoda jest bowiem stosunkowo prosta, a przy tym stanowi niezwykle lukratywne źródło dochodu. W zeszłym roku ich ofiary zapłaciły łącznie ponad 1,1 mld dolarów okupu.

Ransomware coraz większym problemem dla firm

Ransomware stanowi aktualnie najpopularniejszy rodzaj ataku hakerskiego, gdyż nie wymaga od przestępców żadnej specjalistycznej wiedzy na temat łamania zabezpieczeń. Za pomocą podstępu, wystarczy jedynie nakłonić ofiarę do zainstalowania na komputerze oprogramowania szyfrującego dane i zażądać okupu za ich odblokowanie. W ten sposób atakowane są najczęściej szkoły, szpitale oraz duże korporacje, czyli miejsca, gdzie dostęp do danych jest kluczowy dla działalności i każde trudności z dostępem do nich, wywołują poważne problemy.

Źródło: Chainalysis - W zeszłym roku ofiary ataków hakerskich, zapłaciły cyberprzestępcom rekordowe 1,1 miliarda dolarów okupu - wiadomość - 2024-02-08
Źródło: Chainalysis

Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że nie istnieją narzędzia pozwalające w łatwy sposób odzyskać dostępu do danych i jedynym wyjściem jest zapłacenie okupu. Cyberprzestępcy skwapliwie to wykorzystują, intensyfikując swoje działania i atakując coraz więcej celów.

Z raportu przygotowanego przez firmę Chainalysis wynika, że stale rośnie wartość okupów, które ofiary w ostatnich latach zapłaciły za odblokowanie danych. Jedynie rok 2022 był pod tym względem nieco słabszy, gdyż w tym czasie wartość okupu wyniosła 567 mln dolarów.

Chainalysis zaznacza, że spadek dochodów hakerów w okresie, wynika przede wszystkim z inwazji Rosji na Ukrainę. Większość grup zajmujących się tego typu atakami pochodzi z Europy Wschodniej i powiązana jest z Rosją oraz byłymi republikami radzieckimi. Rozpoczęta wojna zakłóciła działania niektórych grup, a część musiała przestawić się na cyberszpiegostwo motywowane politycznie. Z kolei niektóre, takie jak Conti, musiały się rozwiązać, po tym gdy hakerzy wspierający Ukrainę, ujawnili 60 tys. wewnętrznych wiadomości, przesyłanych przez jej członków. Pomocne w zwalczaniu tego typu przestępstw było również FBI, które rozbiło grupę Hive, przejmując klucze deszyfrujące, dzięki czemu ofiary nie musiały płacić 130 mln dolarów okupu.

Teraz sytuacja zaczyna jednak wracać do normy, gdyż w 2023 roku wyłudzona kwota wyniosła już 1,1 mld dolarów. Firma podkreśla, że celem ataków ransomware były wówczas głównie duże korporacje, które stać na zapłacenie wyższych okupów.

Rośnie wysokość okupów płaconych hakerom

Według Recorded Future, w ubiegłym roku zarejestrowano aż 538 nowych wariantów oprogramowania ransomware, co wskazuje na to, że to w tym przestępczym biznesie pojawiło się wiele nowych, niezależnych grup. Jedną z najbardziej aktywnych jest Clop, która w zeszłym roku wykorzystała lukę w oprogramowaniu MOVEit, atakując wiele brytyjskich przedsiębiorstw, w tym British Airways, Boots oraz BBC.

Ransomware jest obecnie najbardziej dochodowym rodzajem przestępczej działalności. Co gorsza, coraz bardziej rozwija się w kierunku usługi, w ramach której wynajmowane jest za niewielki udział w zyskach. Należy oczekiwać, że takich ataków może w tym roku pojawić się znacznie więcej. Firmy powinny więc zadbać o bezpieczeństwo danych i przeszkolić pracowników, by w ten sposób zminimalizować ryzyko.

POWIĄZANE TEMATY: rozrywka hakerzy bezpieczeństwo

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

AMD prezentuje dwa nowe procesory. Brak GPU w zamian za lepszą cenę

AMD prezentuje dwa nowe procesory. Brak GPU w zamian za lepszą cenę

Apple Watch wygląda przy nim jak zabawka z odpustu. Przepiękny smartwatch Huawei dostępny w promocji, która odbierze Ci mowę

Apple Watch wygląda przy nim jak zabawka z odpustu. Przepiękny smartwatch Huawei dostępny w promocji, która odbierze Ci mowę

Google I/O pokazuje, że gigant oszalał na punkcie AI

Google I/O pokazuje, że gigant oszalał na punkcie AI

Realme 12 5G w pełnej krasie z cenami i specyfikacją. Byliśmy na premierze tegorocznej linii smartfonów

Realme 12 5G w pełnej krasie z cenami i specyfikacją. Byliśmy na premierze tegorocznej linii smartfonów

Przejechali 2500 kilometrów autem elektrycznym i nauczyli się, że diesel jest jednak nadal mocny

Przejechali 2500 kilometrów autem elektrycznym i nauczyli się, że diesel jest jednak nadal mocny