UOKiK walczy z zatajonym dropshippingiem. 100 tys. złotych kary dla popularnego sklepu z ubraniami

Ukryty przed klientami dropshipping został ukrócony przez UOKiK. Urząd wręczył karę w wysokości 100 tysięcy złotych spółce Bak Drop, zarządzającą stroną bigotka, a następnie arkadie.

mobile
18 września 2023
Źrodło fot. Unsplash
i

UOKiK ukarał właściciela stron internetowych, pozornie wyglądających na sklep internetowy z damskimi ubraniami. Mowa tu o arkadie i wcześniej istniejącej bigotka. Spółka Bak Drop będzie musiała zapłacić 100 tysięcy złotych za brak informacji na swoich witrynach o prowadzeniu dropshippingu. Wprowadzało to w błąd klientów, którzy robiąc zakupy za pośrednictwem strony, nie wiedzieli, że są one jedynie pośrednikiem pomiędzy nimi, a producentem, który był najczęściej z Chin.

Zatajony dropshipping

Niedoinformowanie ze strony właścicieli stron miało kosztowne konsekwencje dla części zamawiających. W przypadku chociażby wykonania zwrotu produktów, bigotka i arkadie nie ponosiły żadnych kosztów takiej operacji.

W ten sposób niemały wydatek wysłania paczki, zazwyczaj do Chin, spadał na klienta. Brak jakiegokolwiek komunikatu na witrynach, mówiącego, że działają one na zasadach dropshippingu. W połączeniu z problemami przy zwrotach, klienci zareagowali licznymi skargami, zgłaszanymi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Konsumenci korzystający z e-commerce muszą mieć pełny i łatwy dostęp do informacji. Umyślne ukrywanie, że przedsiębiorca nie prowadzi sklepu internetowego i świadczy jedynie usługi pośrednictwa, jest nieuczciwą praktyką rynkową - powiedział w tej sprawie Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Szef urzędu dodał również, że gdyby informacja na temat formuły działania stron arkadie i bigotka była widoczna i zrozumiała dla każdego odwiedzającego witryny, „pozwoliłaby konsumentom na samodzielne podjęcie decyzji w oparciu o stan faktyczny, a nie ten sugerowany przez przedsiębiorcę”.

Nieuczciwość i surowe konsekwencje

Podczas kontroli witryn należących do Bak Drop zauważono również wprowadzający w błąd „licznik promocji”. Jest to segment strony, pokazujący uciekający czas trwania rzekomej przeceny na dane produkty. Problem jednak polega na tym, że licznik codziennie się resetował. W ten sposób miał codziennie na nowo przyciągać klientów.

W efekcie UOKiK zdecydował się na nałożenie kary. Oprócz wcześniej wspomnianego obciążenia finansowego, urząd nałożył natychmiastowy zakaz stosowania nieuczciwych praktyk na spółkę Bak Drop i jej strony internetowe. Wyrok jest jednak nieprawomocny. Firma zatem może odwołać się od decyzji do Sądu.

POWIĄZANE TEMATY: mobile serwisy internetowe

Wiktor Szczęsny

Wiktor Szczęsny

Pierwsze teksty publikował na własnym fanpage'u na Facebooku jeszcze przed maturą. Po nabraniu większego doświadczenia i obronie pracy licencjackiej na dziennikarskim kierunku studiów dołączył do zespołu Gry-Online.pl. Jeden z autorów wpisów na serwisie Cooldown.pl. W wolnych chwilach chętnie ogrywa gry wyścigowe i bijatyki. Bardzo często zagląda też do platformówek, zwłaszcza, nieco masochistycznie, do Sonica. Miłośnik starych konsol, wśród których najbardziej ceni sobie Segę Mega Drive, przy której spędza wiele czasu. Nie jest mu obcy polski YouTube czy Twitch. Prócz gamingu chętnie majsterkuje przy starych sprzętach audio Unitry. Interesuje się również francuską i japońską motoryzacją.

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem