Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć

Jeśli w Windows 11 jest aktywna wirtualizacja funkcji bezpieczeństwa, należy się liczyć ze spadkami wydajności. VBS można wyłączyć, ale trzeba się wtedy pogodzić z mniejszą odpornością systemu na zagrożenia.

gaming
Arkadiusz Strzała15 marca 2023
14
Źrodło fot. Microsoft
i

System operacyjny Windows 11 posiada funkcje zabezpieczeń opartych na wirtualizacji (VBS) i nadzorowania integralności kodu (HVCI). Z reguły pozostają one domyślnie włączone, a ich aktywność w systemie rodzi obawy o wydajność komputera. Serwis Tom’s Hardware wykonał kilka testów, aby sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja i czy warto wyłączać te funkcje.

VBS spowalnia działanie komputera

VBS nie jest tylko charakterystyczny dla Windows 11, starsza wersja systemu Microsoftu także została w niego wyposażona. Czy jednak po wielu latach rozwoju technicznego nadal można mówić o istotnym spowalnianiu działania komputera z punktu widzenia gracza? W końcu mamy już hybrydowe procesory od Intela i najnowsze karty graficzne GeForce RTX 40. Oto wyniki testów działania gier przeprowadzone przez serwis Tom’s Hardware.

Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć - ilustracja #1

Wyniki testów gier z włączonym i wyłączonym VBS.Tom's Hardware

Z tabelki wyżej wynika jasno – różnica jest i z reguły wynosi ok. 5 – 10% spadku wydajności przy aktywnym VBS. Testowy zestaw PC składał się z procesora Core i9-13900K, 32 GB pamięci RAM DDR5 i karty graficznej RTX 4090. Można by powiedzieć, że to bardzo dobry komputer, wart co najmniej 15 tys. zł.

Co ciekawe, mniej na liczbie FPS traciły gry uruchomione w wyższych trybach rozdzielczości 4K. W 1080p różnice te były nieco większe. Niektóre tytuły, jak Flight Simulator i Spider Man: Miles Morales wykazywały większy wpływ włączonego VBS. Z kolei A Plague Tale: Requiem było bardziej odporne na działanie wirtualizacji. Czy warto więc dla kilkuprocentowego wzrostu wydajności wyłączać funkcje bezpieczeństwa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Być może w przypadku komputerów stacjonarnych, które raczej nie zmieniają często miejsca (i nie mają kontaktu z wieloma sieciami Wi-Fi), VBS ma mniejsze znaczenie. Microsoft domyślne włącza te funkcje i też ma ku temu racjonalne powody, więc w tym przypadku użytkownik musi sam zdecydować, czy zyski FPS w grach są ważniejsze dla niego niż odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Jak wyłączyć VBS?

Dzięki VBS (Virtualization-Based Security) procesy bezpieczeństwa są uruchomione w izolowanym środowisku, odpornym na działanie wszelkich zagrożeń. Jeśli jednak wolisz je wyłączyć, to możesz zrobić to w ten sposób:

Sprawdź stan uruchomienia usługi – wpisz w pole wyszukiwania Windows „Informacje o systemie”. Jeśli pozycja w podsumowaniu „Zabezpieczenia oparte na wirtualizacji” jest oznaczona jako „Uruchomiona”, musisz wykonać kolejne kroki. W polu wyszukiwania wpisz „Izolacja rdzenia”, kliknij „Otwórz” i w kolejnym oknie „Integralności pamięci” ustaw przełącznik na „Wyłączone”. System wymusi restart i po nim możesz się cieszyć kilkoma dodatkowymi procentami wydajności.

Ta usługa w Windows 11 pogarsza wydajność - sprawdź, jak ją wyłączyć - ilustracja #2
Wyłączenie VBS w Windows 11. Źródło: Beebom

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić