Na mocniejszego Steam Decka jeszcze poczekamy

Valve udzielił się entuzjazm użytkowników Steam Decka, ale na razie nie przełoży się to na powstanie znacznie wydajniejszej wersji urządzenia.

gaming
Jakub Błażewicz10 marca 2023
10
Źrodło fot. Valve Corporation.
i

Po roku na rynku Steam Deck zdołał wpłynąć na zmianę nawyków graczy, a społeczność skupiona wokół tego urządzenia zaskoczyła twórców swoim entuzjazmem. Mimo to – a może właśnie dlatego? – Valve nie zamierza się śpieszyć z wydaniem mocniejszej wersji Steam Decka.

Pogłoski o następcy lub odświeżeniu tej konsoli pojawiały się wielokrotnie, po części za sprawą pracowników Valve. Tyle tylko, że wspominali oni raczej o czymś w stylu Nintendo Switch OLED – urządzeniu z (niemal) identycznymi podzespołami, ale lepszym ekranem, baterią, etc.

W podobnym tonie raz jeszcze wypowiedzieli się projektant Lawrence Yang i inżynier Pierre-Loup Griffais. W wywiadzie dla serwisu Rock, Paper, Shotgun Yang stwierdził, że prawdziwie „next-genowego” i znacznie bardziej wydajnego następcy Steam Decka nie zobaczymy jeszcze przez kilka lat.

Informacja może rozczarować osoby, które zaniepokoiły doniesienia na temat niezdolności Steam Decka do utrzymania stabilnych 30 klatek na sekundę w nowszych tytułach, nawet na najniższych ustawieniach graficznych. Jednakże Yang podchodzi do sprawy optymistycznie.

Na mocniejszego Steam Decka jeszcze poczekamy - ilustracja #1
Ponad rok po premierze Steam Decka, Valve nie myśli o stworzeniu jego następcy. Źródło: Valve Corporation.

Projektant Valve zwraca uwagę, że wiele świeżych tytułów działa bez problemów, podobnie jak starsze, lecz wymagające produkcje pokroju Cyberpunka 2077 (który został „zweryfikowany” w zeszłym tygodniu). Ponadto Yang zauważa, że optymalizacja pod Steam Decka, choć czasem trudna, przekłada się też na lepsze działanie gry na komputerach osobistych:

Mimo to ta praca [optymalizacja gier pod Steam Decka – przyp. autora] przynosi pewne korzyści twórcom gier. Jeśli gry z najwyżej półki ze współczesnej generacji są w stanie „skalować się” do Decka i być wspaniałym doświadczeniem, to tym samym tytuły te będą działać lepiej na szerszej gamie komputerów PC i poprawią doświadczenia z zabawy dla całej bazy graczy.

Wypada też przypomnieć, że Valve nie postrzega Steam Decka jako urządzenia ze „stabilną wersją” na podobieństwo konsoli. Firma cały czas pracuje nad poprawkami, także sprzętowymi, ale przede wszystkimi oprogramowania „handhelda”. Temu zawdzięczamy m.in. pierwszą grę działającą na „konsoli” z włączonym ray tracingiem.

Griffais dodał, że poprawki dla Steam Decka przekładają się także na usprawnienia całego Steama. Koronnym przykładem jest nowy tryb Big Picture, który pecetowcy otrzymali miesiąc temu.

Warto nadmienić, że nie tylko pracownicy Valve rozwijają Steam Decka. Również użytkownicy prześcigają się w tworzeniu rozmaitych usprawnień, od fizycznych gadżetów, przez emulatory i własne animacje uruchamiania systemu, po pomocne skrypty (na przykład umożliwiające automatyczne przenoszenie screenów ze Steam Decka na komputer; via Reddit).

Zapewne to właśnie ten entuzjazm miał na myśli Griffais, kiedyś stwierdził, że społeczność „nie przestaje nas zadziwiać” tym, jak wykorzystują Steam Decka do gry. Ten też entuzjazm to jeden z powodów, dla którego Valve raczej prędko nie zaprzestanie rozwoju swojego sprzętu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Google może iść w ślady Apple i połączyć ChromeOS i Androida w jeden system

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Kolejny krok w stronę Steam Decka 2? SteamOS otrzymał wsparcie dla DLSS 3

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Nvidia może zalać rynek nowymi kartami graficznymi. 5 modeli z rodziny RTX 5000 ma pojawić się w najbliższych miesiącach

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy

Czy hashtagi działają na Bluesky? Sprawdzamy i odpowiadamy