Procesory z grzybów - nie można ich jeść, ale są biodegradowalne

Elektronika może być biodegradowalna – na pomysł wykorzystania grzybów w produkcji podstaw mikroukładów scalonych i obwodów drukowanych wpadli austriaccy naukowcy.

nauka
Arkadiusz Strzała14 listopada 2022
7
Źrodło fot. Johannes Plenio / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Naukowcy użyli biodegradowalnych grzybów do wykonania podstawy chipów i obwodów elektronicznych.

Z wiadomości serwisu NewScientist możemy się dowiedzieć, iż grupa naukowców z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu w Austrii wpadła na ciekawy i ekologiczny pomysł. Zamiast zastosowania materiałów sztucznych do wykonania podstawy obwodów elektronicznych, użyli oni naturalnego grzyba. Efekt – połączenia elektryczne przewodzą prąd podobnie jak w typowych chipach, ale jest ekologicznie, bo grzybowe płytki można poddać recyklingowi.

W doświadczeniu naukowców PCB zostało wykonane ze skóry grzyba ganoderma lucidum, który porasta rozkładające się drewno. Martwa tkanka grzybni z powodzeniem zastąpiła polimery, jest przy tym znacznie bardziej elastyczna (choć w niektórych zastosowaniach może być to minus). Ścieżki przewodzące naniesione na nowy materiał wykonują swoje zadanie podobnie, jak w standardowych podłożach elektronicznych.

Czy grzybowe PCB jest trwałe?

Trwałość „grzybowej” płytki drukowanej jest silnie zależna od warunków. Dobrze odizolowana od wilgoci i radiacji UV może przetrwać setki lat. Pozostawiona w wilgotnej glebie rozłoży się jednak w ciągu dwóch tygodni. To nieco ogranicza możliwe zastosowania wynalazku, ale może pomóc zmniejszyć problem rosnących hałd elektrośmieci.

Wyprodukowane prototypy są imponujące, a wyniki przełomowe. – Andrew Adamatzky z University of the West of England w Bristolu

Polimery stosowane w obecnych układach są niestety (lub stety) dość wytrzymałym na warunki materiałem. O ile metalowe obudowy i ścieżki dość szybko ulegną utlenieniu, płytki PCB mogą tkwić setki lat w górach śmieci lub w glebie. Jeśli choćby część elektroniki zostanie wykonana przy użyciu materiału biodegradowalnego (np. urządzenia krótkożyciowe lub jednorazowe), na pewno będzie to korzystne dla Ziemi.

Procesory z grzybów - nie można ich jeść, ale są biodegradowalne - ilustracja #1
Dzięki wykorzystanie grzybów w produkcji elektronika może być biodegradowalna. Źródło: Vishnu Mohanan / Unsplash

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Jak sprawdzić model laptopa?

Jak sprawdzić model laptopa?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

GeForce RTX 5090 - data premiery. Kiedy spodziewać się nowej serii kart Nvidii?

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Discord zbanował konta kradnące dane użytkowników

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Niecodzienny projekt YouTubera. Stworzył grę inspirowaną Falloutem, która działa w Excelu

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4

Microsoft krytykowany przez programistów. Powodem niedawna publikacja kodu źródłowego MS-DOS 4