Polacy coraz chętniej kupują ekologiczne auta. Prawie 50 tysięcy elektryków jeździ po naszych drogach

Elektryczne napędy w pojazdach w Polsce stają się coraz powszechniejsze. Według danych z Licznika Elektromobilności, pod koniec tegorocznych wakacji, po drogach naszego kraju poruszało się prawie 50 tysięcy bezemisyjnych samochodów.

moto
Wiktor Szczęsny28 września 2023
Źrodło fot. Unsplash
i

Zeroemisyjne pojazdy coraz mocniej wgryzają się w rynek motoryzacyjny. Licznik Elektromobilności wskazuje, że pod koniec sierpnia tego roku po Polskich drogach jeździło prawie 50 tysięćy samochodów elektrycznych. Prowadzona przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych statystyka pokazuje również, że podobne tendencje są zauważalne w segmencie elektrycznych motocykli i motorowerów. Te bowiem cieszą się coraz większą popularnością.

Obiecujące liczby

Wedle danych z Licznika Elektromobilności, pod koniec wakacji w Polsce jeździło 43 567 samochodów osobowych o napędzie w pełni elektrycznym. Zeroemisyjnych pojazdów dostawczych i ciężarowych pojawiło się z kolei 5010. Floty autobusów o takim napędzie z kolei składały się z 984 maszyn. Na ulicach polskich miast pojawiło się także 18 506 elektrycznych motorowerów i motocykli. Licznik Elektromobilności wskazuje, że pojazdy o zerowej emisji zyskują systematycznie na popularności.

Podobnie rzecz się ma z samochodami hybrydowymi. Modele typu Plug-In, czyli te, które można zarówno tankować, jak i ładować z gniazdka, liczą w Polsce obecnie 41 380 sztuk. Tradycyjnych hybryd, zarówno osobowych, jak i dostawczych, pojawiło się z kolei aż 600 742 egzemplarzy.

Przy coraz większej skali występowania pojazdów elektrycznych, istotna jest szeroka sieć punktów do ładowania. Według statystyk PZPM i PSPA, pod koniec sierpnia w Polsce istniały 3003 ogólnodostępne stacje ładowania, składające się z nieco ponad 6000 punktów. Tylko 33% punktów było stacjami szybkiego ładowania. Pozostałe 67% stanowiły wolne ładowarki na prąd przemienny.

Ładowarek mało i nie tam, gdzie są potrzebne

Niewielka liczba szybkich punktów do ładowania elektrycznych samochodów to nie jedyny problem krajowej infrastruktury. Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA stwierdził podczas wczorajszej inauguracji Kongresu Nowej Mobilności, że rozmieszczenie stacji jest nierównomierne w skali kraju.

W 15 miastach, w których znajduje się najwięcej ogólnodostępnych stacji ładowania, znajduje się prawie połowa (1337) wszystkich tego typu urządzeń w Polsce. W samej Warszawie stacji jest więcej, niż w województwach świętokrzyskim, lubelskim, lubuskim, podlaskim i podkarpackim razem wziętych – powiedział.

Dodał także, że kwestia wyrównoważenia tej niekorzystnej sytuacji będzie omawiana podczas wydarzenia między innymi z przedstawicielami administracji publicznej i samorządów.

Ambicje na przyszłość

Kłopoty w postaci niedopracowanej sieci punktów do ładowania nie zniechęca jednak przedstawicieli PZPM. Prezes związku, Jakub Faryś cieszy się z wyników, które prezentuje Licznik Elektromobilności, a także dostrzega w zeroemisyjnej drodze przyszłość rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Podkreśla jednak, że Polska nie ma w tym momencie takich możliwości, jak kraje Europy Zachodniej.

Oczywiście na tle tak rozwiniętych krajów, jak Francja czy Niemcy, mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale dynamika wzrostu wyraźnie pokazuje, że nisko- i zeroemisyjność to kierunek, w jakim będzie podążał polski przemysł motoryzacyjny. Musimy jednak już dziś zrobić wszystko, aby tendencja ta nie doprowadziła do powstania Europy dwóch prędkości, w której Polska pozostanie wśród krajów wolniej rozwijających się w tym obszarze – przekazał prezes PZPM.

Czas pokaże, czy wizje intensywnego rozwoju bezemisyjnej motoryzacji w Polsce faktycznie uda się zrealizować.

Wiktor Szczęsny

Wiktor Szczęsny

Do zespołu GRYOnline.pl dołączył po nabraniu doświadczenia i obronie pracy licencjackiej na dziennikarskim kierunku studiów, zostając jednym z autorów wpisów w serwisie Cooldown.pl. Pierwsze teksty publikował na własnym fanpage'u jeszcze przed maturą. W wolnych chwilach chętnie ogrywa gry wyścigowe i bijatyki; bardzo często zagląda też do platformówek, zwłaszcza do Sonica. Miłośnik starych konsol, wśród których najbardziej ceni sobie Segę Mega Drive, przy której spędza wiele czasu. Nie jest mu obcy polski YouTube czy Twitch. Prócz gamingu, chętnie majsterkuje przy starych sprzętach audio Unitry. Interesuje się również francuską i japońską motoryzacją.

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę