Po 16 latach korzystania z konsol sam zbudował swój pierwszy komputer do gier - czy było warto?

Czy złożenie swojego zestawu jest wysokim progiem wejścia w świat komputerów PC? Wieloletni konsolowy gracz opowiada, jak tego dokonał i wszedł w posiadanie własnej konstrukcji.

gaming
Arkadiusz Strzała20 stycznia 2025
1
Źrodło fot. Growtika, Unsplash
i

Samodzielna budowa swojego komputera to temat rzeka. Można o tym znaleźć nawet książki, więc zdecydowanie wymaga to pewnej wiedzy. Czy jednak laik może skompletować dobry zestaw do grania? Swoją historię opowiada redaktor Christos Tsogos z serwisu MeinMMO. Ze świata konsol odbył on podróż do rzeczywistości komputerów PC, rzucając się od razu na głęboką wodę.

Wydajny komputer do gier

Świat komputerów PC wydaje się twardy i chaotyczny, jego otwarta struktura sprawia, że mnogość możliwości może przytłoczyć. Oczywiście istnieją standardy, ale musimy być ich świadomi. Alternatywą są gotowe komputery. Sam jednak przekonałem się, że nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Christos Tsogos najpierw przez miesiąc przygotowywał się merytorycznie do zadania, studiując fora techniczne, oglądając filmy instruktażowe i słuchając rad redakcyjnego eksperta. Mając już pewną wiedzę teoretyczną, sporządził listę – spis najważniejszych aspektów budowy własnego PC:

  • Jakie komponenty będą potrzebne.
  • Podstawy ich działania.
  • Kompatybilność podzespołów.
  • Rozmiary podzespołów.
  • Rodzaje i typy obudów.
  • Systemy chłodzenia.
  • Podłączanie podzespołów.
  • Dobór mocy zasilacza – dlaczego to istotne?
  • Wybór systemu operacyjnego.

Posiadanie elementarnej wiedzy i plan działania to dopiero połowa sukcesu. Znalezienie odpowiednich podzespołów, w niewygórowanych cenach też nie jest łatwe. Nie wszystko jest dostępne od razu, a czasem trzeba upewnić się, że dostawca ma towar faktycznie w magazynie. Redaktor jednak skompletował w końcu swój zestaw i mógł przystąpić do montażu. Ten na szczęście przebiegł bez istotnych wpadek.

Jak więc prezentuje się specyfikacja? Komputer bazuje na procesorze AMD Ryzen 7800X3D, karcie graficznej ASUS TUF RTX 4090 i płycie głównej MSI MAG B650 Tomahawk. Dodatkowo znajdziemy tam 64 GB pamięci DDR5, zasilacz Montech Titan 1200 W i dwa dyski SSD – 1 TB na system i 4 TB na dane. Wszystko w zgrabnej obudowie Hyte Y70.

Tak wygląda komputer PC skonstruowany przez redaktora. Źródło: MeinMMO - Po 16 latach korzystania z konsol sam zbudował swój pierwszy komputer do gier - czy było warto? - wiadomość - 2025-01-20
Tak wygląda komputer PC skonstruowany przez redaktora. Źródło: MeinMMO

Komputer ten kosztował około 3500 euro (czyli prawie 15 tys. złotych), więc jak na nasze warunki jest to zestaw z górnej półki. Za jego równowartość można by sobie kupić sześć konsol PlayStation 5 lub trzy PS 5 Pro. Jednak zamiast tego redaktor posiada teraz urządzenie do grania o znacznie wyższej wydajności, wysokich możliwościach konfiguracji. Teraz może on spać spokojnie… przynajmniej do końca stycznia, kiedy to w sklepach pojawią się karty graficzne RTX 5090 i RTX 5080.

Mój komentarz

Jako, że ja posiadam pewne doświadczenia w składaniu komputerów, pozwolę sobie na mały komentarz. Nie jestem zwolennikiem montowania na procesorze tak wielkiego chłodzenia, jak wybrany Noctua NH-D15 G2. Wolałbym w tym przypadku zainwestować w chłodzenie wodne, tym bardziej, że obudowa w zestawie posiada bardzo dogodne miejsca na montaż jego chłodnic.

Być może redaktor chciał jednak postawić na konwencjonalne rozwiązanie. I to jest właśnie siła własnych zestawów – PC może wyglądać i działać dokładnie tak, jak chcemy, nawet jeśli nie każdemu będzie się to podobać. W tym przypadku co prawda spowodowało to drobne problemy montażowe, gdyż radiatory chłodzenie niemal spoczywają na brzegu karty graficznej, jednak wszelkie trudności dało się przezwyciężyć.

Nie wiem też, czy dobrym pomysłem w ogóle jest zakup komputera, dosłownie w przeddzień wprowadzenia nowej generacji kart Nvidii do sklepów. Wybór RTX 5090 znacznie podniósłby jednak cenę zestawu, a z kolei RTX 5080 ma mniej pamięci. Z drugiej strony siłą rodziny RTX 50 jest pełne wykorzystanie DLSS 4, włącznie z Multi Frame Generation. Warto na to zwrócić uwagę.

Jeszcze dwa słowa ode mnie

Mimo, że w świecie komputerów PC pozornie panuje chaos i dowolność, tak naprawdę istnieje wiele standardów, które dbają o pewien ład. Karty graficznej raczej nie podłączymy niepoprawnie, gdyż będzie pasować tylko w określony slot na płycie głównej. Zasilanie da się podłączyć tylko przeznaczoną do tego wtyczką we właściwym położeniu. Nie sprawi nam trudu zauważenie, gdzie należy włożyć kości pamięci RAM.

Ważne jest, by niczego nie dopychać na siłę. Jeśli coś nie pasuje, być może robisz to źle. Co jednak jest istotne, musimy wiedzieć, z czego to wszystko się składa i co trzeba podłączyć – to jest właśnie ta wiedza, którą trzeba posiadać, zanim zabierze się za montaż. Bez niej możemy o czymś zapomnieć, co skończyć się może tak, że komputer zwyczajnie się nie uruchomi.

Jest kilka elementów, które wymagają większego doświadczenia. Montaż układów chłodzenia na procesorze to jedna z najtrudniejszych rzeczy podczas składania zestawu. Wymaga kilku mało intuicyjnych czynności, jak nałożenie pasty termoprzewodzącej, czy dokręcenie z odpowiednią siłą. Jeśli nie czujemy się na siłach, by temu podołać – można kupić gotowy komputer, który też sprawdzi się w graniu. Jednak nie wszystko w nim może być takie, jak byśmy chcieli i zabraknie w tym przypadku satysfakcji z posiadania swojej konstrukcji.

Komputery stacjonarne w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Wygodna, niskoprofilowa i piekielnie szybka. Recenzja Logitech G515 TKL Lightspeed

Wygodna, niskoprofilowa i piekielnie szybka. Recenzja Logitech G515 TKL Lightspeed

Ten smartfon za mniej niż 1000 zł zawstydza droższe modele! Motorola Moto G85 udowadnia, że elegancja i wydajność nie muszą kosztować fortuny

Ten smartfon za mniej niż 1000 zł zawstydza droższe modele! Motorola Moto G85 udowadnia, że elegancja i wydajność nie muszą kosztować fortuny

Radeon RX 9070 może trafić na rynek już w tym tygodniu

Radeon RX 9070 może trafić na rynek już w tym tygodniu

Game Boy na dużym ekranie? Fan Nintendo dostaje rzadką „stację dokującą”, która na pewno nie zmieści się w kieszeni

Game Boy na dużym ekranie? Fan Nintendo dostaje rzadką „stację dokującą”, która na pewno nie zmieści się w kieszeni

Procesor Snapdragon 8 Elite 2 może przynieść rewolucję w bateriach flagowców. Xiaomi 16 ma być pierwszym przykładem

Procesor Snapdragon 8 Elite 2 może przynieść rewolucję w bateriach flagowców. Xiaomi 16 ma być pierwszym przykładem