Nintendo Switch vs OLED - porównujemy hybrydowe konsole

W niniejszym poradniku pochylamy się nad standardowym Nintendo Switchem oraz jego wersją OLED. Sprawdzamy, co różni te urządzenia, a także przytaczamy opinie ich użytkowników. Którą konsolę hybrydową giganta z Kioto warto kupić?

gaming
Krystian Pieniążek12 sierpnia 2024
Źrodło fot. Nintendo
i

Przymierzając się do zakupu Nintendo Switcha, wielu graczy będzie rozważać tylko dwa modele – standardowy oraz OLED, pomijając wersję Lite. W tym artykule sprawdzamy, czym dwie pierwsze z wymienionych wersji hybrydowej konsoli giganta z Kioto różnią się między sobą, a także co na ich temat mają do powiedzenia ich użytkownicy.

Nintendo Switch vs OLED – najważniejsze różnice

  1. Tym, co najbardziej odróżnia Nintendo Switch OLED od podstawowej wersji tej konsoli, jest ekran. Jak sugeruje nazwa, Nintendo Switch OLED posiada wyświetlacz wykonany w technologii OLED, w przeciwieństwie do standardowego Nintendo Switcha, oferującego ekran LCD.
  2. Wyświetlacz OLED to nie tylko lepsze odwzorowanie kolorów i czerni, lecz również większa jasność, która wynosi 375 nitów. Dla porównania – ekran zwykłego Nintendo Switcha cechuje się jasnością na poziomie 300 nitów.
  3. Różnice związane z wyświetlaczem obejmują również jego wymiary. Podczas gdy standardowy Nintendo Switch ma ekran o przekątnej 6,2 cala, na wyposażeniu Nintendo Switch OLED znalazł się 7-calowy wyświetlacz.
  4. Na tym nie koniec, gdyż podczas gdy Nintendo Switch posiada 32 GB pamięci wbudowanej, Nintendo Switch OLED podwaja jej pojemność, do 64 GB.
  5. Nintendo Switch OLED oferuje również udoskonalone wyjście audio i obsługę dźwięku przestrzennego, a także gniazdo HDMI w wersji 2.0a (w przeciwieństwie do portu HDMI 1.4, który znalazł się w zwykłym Nintendo Switchu).
  6. Ponadto w stacji dokującej Nintendo Switch OLED znalazł się port LAN, którego próżno szukać w „docku” zwykłego Nintendo Switcha.
  7. Co zaś tyczy się wagi obu konsol – Nintendo Switch OLED waży 322 g, zaś zwykła wersja jest nieco lżejsza, z wagą 299 g.
  8. Nintendo Switch OLED ma 241,3 mm szerokości, co czyni go nieco szerszym od zwykłego Nintendo Switcha (o 238,76 mm szerokości).
  9. I na koniec – Nintendo Switch OLED dostał nową, lepszą „podpórkę”.

Nintendo Switch vs OLED – podobieństwa

Pomijając wyżej wymienione aspekty, można dojść do wniosku, że Nintendo Switch OLED to w gruncie rzeczy ta sama konsola, co standardowy Nintendo Switch, tyle że wzbogacona o pewne usprawnienia.

  1. Obydwie konsole mają takie same procesory, układy graficzne oraz pamięć RAM, co przekłada się na taką samą wydajność.
  2. Ponadto ich ekrany mają identyczną częstotliwość odświeżania (60 Hz) i rozdzielczość.
  3. Również baterie obu konsol mają taką samą pojemność – 4310 mAh.
  4. Rzecz jasna wszystkie gry wydane na Nintendo Switch zadziałają również na Nintendo Switch OLED; druga z wymienionych konsol nie dostała żadnych tytułów ekskluzywnych.

Nintendo Switch vs OLED – cena

  1. W chwili pisania tych słów za standardową wersję konsoli Nintendo Switch trzeba zapłacić około 1250 zł.
  2. Nintendo Switch OLED kosztuje natomiast około 1500 zł.

Nintendo Switch vs OLED – opinie użytkowników

  1. Z opinii użytkowników, z którymi można zapoznać się chociażby na forum Reddit, a także z branżowych recenzji wynika, że za sprawą nowego ekranu, Nintendo Switch OLED oferuje zauważalną poprawę przede wszystkim pod względem jakości wyświetlanego obrazu.
  2. Choć sama grafika w grach na obu modelach tej konsoli prezentuje się identycznie, bardziej wyraziste kolory i głębsza czerń zdaniem wielu „zmieniają zasady gry”.
  3. Niemniej, niektórzy użytkownicy narzekają na większy ciężar konsoli, a także na jej wyższą cenę oraz brak zmian w kwestii wydajności.

Wszystko to sprawia, że choć Nintendo Switch OLED nie jawi się jako zakup obowiązkowy dla posiadaczy wcześniejszych modeli Nintendo Switch, jego nabycie mogą rozważyć osoby chcące wymienić swoją konsolę na nowszą bądź dopiero przymierzające się do zakupu Switcha.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy