Niemiecki wynalazek chce wysłać lodówki i klimatyzatory na emeryturę; technologia jest oszczędna i bezpieczna dla środowiska

Studenci z Uniwersytetu Saarland zaprezentowali ciekawą technologię chłodzenia, która w przyszłości może zastąpić lodówki oraz klimatyzatory. Podstawą działania pokazanego prototypu są sztuczne mięśnie, wykonane z nitinolu.

nauka
Marek Pluta10 kwietnia 2024
Źrodło fot. Saarland University
i

Współczesne lodówki oraz klimatyzatory to urządzenia, bez których trudno byłoby się dziś obyć. Nie tylko utrzymują świeżość naszej żywności, ale również chronią przed coraz większymi upałami. Mają jednak sporo wad, gdyż nie tylko zużywają dużo energii, ale stosowany w nich czynnik chłodzący ma negatywny wpływ na ziemską warstwę ozonową. Dwójka niemieckich studentów opracowała jednak nową technologię, która może w przyszłości zastąpić klasyczne systemy chłodzenia.

Nowa technologia zastąpi systemy chłodzenia

Nicolas Scherer oraz Lukas Eh, badacze z Uniwersytetu Saarland, opracowali nowatorską technologię chłodzenia, która może stanowić alternatywę dla konwencjonalnych lodówek i systemów klimatyzacyjnych. Uważają, że ich rozwiązanie ma 10-krotnie większą efektywność, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, w porównaniu do obecnie stosowanych metod.

Swój wynalazek zastosowali w prototypie niewielkiej lodówki, której działanie opiera się na tzw. „sztucznych mięśniach”. Mowa o specjalnych przewodach wykonanych z superelastycznego nitinolu, które poprzez ruch pochłaniają ciepło w komorze chłodzącej, a następnie uwalniają je do środowiska zewnętrznego. Druty wykonane ze stopu niklowo-tytanowego, pamiętają swój pierwotny kształt i podobnie jak nasze mięśnie, powracają do niego po odkształceniu lub rozciągnięciu. Podczas tych przejść, absorbują ciepło i ponownie je uwalniają. Efekt jest spotęgowany, jeśli splecionych jest ze sobą wiele drutów, gdyż ze względu na większą powierzchnię, pochłaniają i oddają więcej ciepła.

Źródło: Saarland University - Niemiecki wynalazek chce wysłać lodówki i klimatyzatory na emeryturę; technologia jest oszczędna i bezpieczna dla środowiska - wiadomość - 2024-04-10
Źródło: Saarland University

Nasz proces elastokaloryczny umożliwia nam osiągnięcie różnic temperatur na poziomie około 20 stopni Celsjusza bez stosowania szkodliwych dla klimatu czynników chłodniczych w sposób znacznie bardziej energooszczędny, niż dzisiejsze konwencjonalne technologie – wyjaśnia profesor Stefan Seelecke, który prowadzi badania na Uniwersytecie Saary i Centrum Saarbrücken ds. Mechatroniki i Technologii Automatyki (ZeMa).

Rozwiązanie przyjazne naszym portfelom

W prototypie, który wkrótce będzie można obejrzeć na targach w Hanowerze, zaplanowanych na 22-26 kwietnia, znajduje się specjalnie zaprojektowany, opatentowany napęd krzywkowy, który w sposób ciągły obraca wiązki drutów nitinolowych o grubości 200 mikronów, wokół okrągłej komory chłodzącej.

Powietrze przepływa przez obracające się wiązki do komory chłodzącej, gdzie druty są rozładowywane i pochłaniają zawarte w nim ciepło. Następnie powietrze krąży w sposób ciągły wokół nieobciążonych przewodów w komorze chłodzącej. W miarę dalszego obracania się, druty odprowadzają ciepło z komory chłodzącej i po rozciągnięciu uwalniają je na zewnątrz. „Dzięki tej metodzie komora chłodnicza schładza się do około 10–12 stopni Celsjusza” – mówi student Nicolas Scherer, który prowadzi badania w ramach projektu w ramach swojej pracy magisterskiej.

Wynalazcy technologii zapewniają, że lodówki to dopiero początek i obecnie pracują nad znalezieniem dla niej kolejnych zastosowań.

Chcemy wykorzystać innowacyjny potencjał elastokalorii w szerokim zakresie zastosowań, takich jak chłodzenie przemysłowe, chłodzenie pojazdów elektrycznych w celu rozwoju e-mobilności, a także sprzęt gospodarstwa domowego – wyjaśnia Paul Motzki.

Wynalazek opracowany przez niemieckich studentów został już uznany przez Departament Energii USA i Komisję Europejską za najbardziej obiecującą alternatywę dla obecnie stosowanych systemów. Technologia może bowiem nie tylko chłodzić, ale również grzać, odbierając ciepło z większych przestrzeni, następnie przekazując do pomieszczeń.

POWIĄZANE TEMATY: nauka wynalazki

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Apple iPhone 15 w tej promocji to przepis na hit. W końcu smartfon, na który możemy sobie pozwolić

Apple iPhone 15 w tej promocji to przepis na hit. W końcu smartfon, na który możemy sobie pozwolić

„Wszystko, co piękne, urocze i analogowe, zostanie zniszczone przez płaski, czarny ekran”: gorzka reakcja klientów Apple na reklamę nowego iPada

„Wszystko, co piękne, urocze i analogowe, zostanie zniszczone przez płaski, czarny ekran”: gorzka reakcja klientów Apple na reklamę nowego iPada

Pracownik zarabiał ponad 900 tys. zł mając dwa etaty jednocześnie, ale z tego zrezygnował z kilku powodów

Pracownik zarabiał ponad 900 tys. zł mając dwa etaty jednocześnie, ale z tego zrezygnował z kilku powodów

PS5 Pro może być jeszcze wydajniejsze niż sądziliście

PS5 Pro może być jeszcze wydajniejsze niż sądziliście

Nadchodzi kosmiczny zegarek, ulepszony model dla aktywnych i świetne smartbandy, byliśmy na pokazie Huawei

Nadchodzi kosmiczny zegarek, ulepszony model dla aktywnych i świetne smartbandy, byliśmy na pokazie Huawei