NASA ponownie wysadziła w powietrze dmuchany moduł stacji kosmicznej, to kolejny krok do wysłania konstrukcji na orbitę

Dmuchany moduł mieszkalny LIFE przeszedł pomyślnie serię testów wytrzymałościowych, otwierając nowe możliwości dla rozwoju komercyjnych stacji kosmicznych.

news
Krystian Łukasik26 lipca 2024
Źrodło fot. Sierra Space Corporation
i

NASA wraz z firmą Sierra Space przeprowadziła kolejny udany test wytrzymałościowy dmuchanego modułu mieszkalnego LIFE (Large Integrated Flexible Environment). Moduł ten, wielkości przeciętnego domu jednorodzinnego, został poddany ekstremalnemu ciśnieniu, aż do momentu rozerwania. Choć taki spektakularny finał może wydawać się niepowodzeniem, to dla inżynierów jest to bezcenne źródło informacji.

Czym jest ten dmuchany moduł?

LIFE to innowacyjny projekt modułu mieszkalnego, który po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w rakiecie nośnej. Po dotarciu na orbitę jest nadmuchiwany, tworząc przestronne pomieszczenie dla astronautów. Dzięki niemu, można za jednym razem wysłać na orbitę znacznie większą przestrzeń mieszkalną, niż w przypadku tradycyjnych, sztywnych modułów, takich jak BEAM (Bigelow Expandable Activity Module).

Moduł LIFE zbudowany jest z wytrzymałych tkanin i siatek, które po napompowaniu tworzą solidną strukturę. Jego wielowarstwowa powłoka zapewnia ochronę przed warunkami panującymi w kosmosie, takimi jak promieniowanie czy mikrometeoryty.

Czemu wysadzać coś, co ma służyć astronautom?

Testy destrukcyjne, przeprowadzane w Centrum Lotów Kosmicznych imienia George'a C. Marshalla w Alabamie, pozwolą inżynierom dokładnie poznać granice wytrzymałości materiałów i konstrukcji tej mini stacji. Jest to kluczowy proces dla zapewnienia bezpieczeństwa przyszłym mieszkańcom modułu na orbicie.

Co mówią wyniki testu?

Drugi test, przeprowadzony w czerwcu tego roku, zakończył się sukcesem. Moduł LIFE wytrzymał ciśnienie o 22% przekraczające zalecane normy NASA, co świadczy o jego dużym potencjale.

Shawn Buckley, wiceprezes Sierra Space, podkreślił wagę tych rezultatów w wiadomości prasowej:

Przeprowadziliśmy dwa udane testy modułu w pełnej skali, co jest absolutnie przełomowe. Teraz wiemy, że możliwe jest osiągnięcie lub nawet przekroczenie całkowitej objętości mieszkalnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą jednego startu rakiety.

Jaka przyszłość czeka dmuchane moduły?

Moduł LIFE ma szansę znaleźć zastosowanie w komercyjnych stacjach kosmicznych, takich jak Orbital Reef, budowana przez Blue Origin we współpracy z Sierra Space. Projekt ten jest częścią programu NASA Commercial Low-Earth Orbit Development, mającego na celu rozwój komercyjnej obecności człowieka na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Dmuchane moduły mieszkalne mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki budujemy stacje kosmiczne. Ich lekkość, kompaktowość i łatwość transportu sprawiają, że są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych konstrukcji. Mogą również znacznie obniżyć koszty budowy i przyspieszyć tempo eksploracji kosmosu.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Nintendo pozywa producenta akcesoriów, który pokazał makietę Switcha 2 na targach CES 2025

Nintendo pozywa producenta akcesoriów, który pokazał makietę Switcha 2 na targach CES 2025

Pojazd rodem z Gwiezdnych wojen. Oto wyjątkowy projekt Polaka

Pojazd rodem z Gwiezdnych wojen. Oto wyjątkowy projekt Polaka

Sztuczna inteligencja Google jest już w stanie przejść Pokemon Blue

Sztuczna inteligencja Google jest już w stanie przejść Pokemon Blue

Głośna kampania przeciwko piractwu działała przez lata. Teraz okazuje się, że sama mogła się do niego przykładać

Głośna kampania przeciwko piractwu działała przez lata. Teraz okazuje się, że sama mogła się do niego przykładać

Mobilna karta graficzna na szczycie. Kwietniowa ankieta sprzętowa Steam

Mobilna karta graficzna na szczycie. Kwietniowa ankieta sprzętowa Steam