Letnie upały powodują wzrost awarii komputerów. Dane Mozilli wskazują na wrażliwość procesorów Intela 13. i 14. generacji

Fabryczne problemy ze stabilnością napięcia w procesorach Intel Raptor Lake stają się bardziej dotkliwe pod wpływem wysokich temperatur. Dane z raportów o awariach przeglądarki Firefox dostarczyły dowodów, że letnie upały bezpośrednio przyczyniają się do częstszego zawieszania systemów z tymi układami.

tech
Krystian Łukasik16 lipca 2025
Źrodło fot. Luan Gjokaj | Unsplash
i

Wraz z nadejściem fal upałów na półkuli północnej, użytkownicy komputerów stacjonarnych, zwłaszcza tych wyposażonych w procesory Intel Core 13. i 14. generacji (Raptor Lake), mogą zauważyć niepokojący wzrost niestabilności systemu. Twarde dane zebrane przez inżynierów Mozilli rzucają nowe światło na znaną już kwestię problemów z tymi układami. Okazuje się, że wysoka temperatura otoczenia może być ostatnim czynnikiem, który doprowadza system na skraj wydajności, powodując awarie.

Dane z Firefoksa nie kłamią

Wspomnianego odkrycia dokonał Gabriele Svelto, inżynier pracujący przy przeglądarce Firefox. Zauważył on bezpośrednią korelację geograficzną między regionami dotkniętymi falami upałów a gwałtownym wzrostem liczby raportów o awariach pochodzących z systemów z procesorami Raptor Lake.

Jeśli masz system z Intel Raptor Lake i mieszkasz na półkuli północnej, istnieje szansa, że Twoja maszyna częściej się zawiesza z powodu letnich upałów. Wiem o tym, ponieważ mogę dosłownie zobaczyć, które kraje UE zostały dotknięte falami upałów, patrząc na lokalizacje raportów o awariach Firefoksa pochodzących z systemów Raptor Lake.

Zjawisko było na tyle nasilone, że zespół Mozilli musiał tymczasowo wyłączyć automatycznego bota zgłaszającego awarie, ponieważ był on „zalewany” niemal wyłącznie raportami z maszyn dotkniętych problemem. Svelto podkreśla, że nie jest to wina przeglądarki, lecz sprzętu.

Systemy Raptor Lake mają znane problemy z taktowaniem/napięciem, które pogarszają się wraz z temperaturą.

Wśród procesorów generujących szczególnie dużo raportów o awariach wymienia się popularny model Core i7-14700K.

Dlaczego upał pogarsza sytuację?

Problem z procesorami Raptor Lake nie jest nowy. Jak informowaliśmy już wcześniej, układy te od dłuższego czasu borykają się z oskarżeniami o wady fabryczne, co potwierdzały m.in. doniesienia od deweloperów z Alderon Games. Kłopot leży w niestabilności napięcia, co może prowadzić do degradacji krzemu, zwłaszcza gdy procesor pracuje pod obciążeniem i przy wysokich taktowaniach.

Wysoka temperatura otoczenia znacząco obniża efektywność systemów chłodzenia wewnątrz obudowy komputera. Nawet wydajne chłodzenie ma ograniczone możliwości odprowadzania ciepła, jeśli samo zasysa gorące powietrze. W rezultacie temperatura samego procesora rośnie, co z kolei zwiększa jego podatność na błędy związane z niestabilnym napięciem. Układy, które w niższych temperaturach działały na granicy stabilności, podczas upałów łatwiej tę granicę przekraczają, co skutkuje zawieszeniem systemu lub tzw. „niebieskim ekranem śmierci”.

Dyskusje w sieci pokazują, że niektórzy użytkownicy podchodzą do tych rewelacji sceptycznie, wskazując, że ich komputery pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednak jak słusznie zauważono, wiele osób, zwłaszcza w Europie, nie posiada klimatyzacji w domach.

Intel załatał, ale czy naprawił?

Intel jest świadomy problemu i już w 2024 roku wydał szereg aktualizacji mikrokodu, które miały na celu jego złagodzenie. Jednak jak sugeruje Svelto i inni eksperci, nie są to pełnoprawne „naprawy”, a raczej „środki łagodzące”.

Nie ma rozwiązania poza ograniczeniem maksymalnego taktowania do wartości, która zapewnia wystarczający margines czasowy (timing slack), aby obwód nadal działał poprawnie. [...] te procesory już na starcie działały bardzo blisko swoich limitów, a degradacja postępowała szybciej niż w innych konstrukcjach, co sprawiło, że problem stał się od razu widoczny

– oznajmia Gabriele Svelto (via PC Gamer).

Innymi słowy, Intel mógłby całkowicie wyeliminować problem, ale prawdopodobnie wiązałoby się to ze znacznym obniżeniem wydajności procesorów, co naraziłoby firmę na krytykę i potencjalne roszczenia ze strony klientów. Zamiast tego, wydane łatki starają się znaleźć kompromis, który, jak widać, nie zawsze jest wystarczający w nieprzyjaznych warunkach termicznych. Jeden z komentujących trafnie podsumował mechanizm problemu:

Wymagania dotyczące napięcia rosną wykładniczo wraz z częstotliwością i temperaturą [...]. Oznacza to, że aby utrzymać częstotliwość przy wyższych temperaturach, potrzeba więcej napięcia, a to napięcie jest bardziej szkodliwe dla krzemu. [...] Firefox stanowi lekkie obciążenie, które uruchomi stan wyższego taktowania (boost), a raptor lake ma tendencję do awarii podczas osiągania tego wyższego stanu, a nie pod pełnym obciążeniem wielowątkowym

– tłumaczy user1 na forum Guru3D.

Co to oznacza dla użytkowników?

Dane zebrane przez Mozillę stanowią więc cenne potwierdzenie istotnego faktu: marginesy bezpieczeństwa w procesorach Core 13. i 14. generacji są na tyle wąskie, że czynniki zewnętrzne, takie jak wysoka temperatura, mogą łatwo doprowadzić system do niestabilności. Tym samym, dla użytkowników, zwłaszcza tych nieposiadających klimatyzacji, obecne upały stają się praktycznym testem wytrzymałości i stabilności ich sprzętu.

Jeśli doświadczasz podobnych problemów, warto podjąć podstawowe kroki zaradcze:

  1. Monitoruj temperatury za pomocą narzędzi takich jak HWMonitor.
  2. Popraw przepływ powietrza w obudowie, czyszcząc filtry i wentylatory.
  3. Zaktualizuj BIOS płyty głównej do najnowszej wersji, która zawiera mikrokod od Intela.

Saga związana z procesorami Raptor Lake trwa, a doniesienia od Mozilli dokładają kolejną cegiełkę do całego zamieszania, zwiększając presję na firmie Intel, aby nadchodzące architektury, takie jak Nova Lake, były wolne od podobnych wad.

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Stare mury, ale bije z nich nowy blask. Porównujemy Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna z pierwowzorem

Stare mury, ale bije z nich nowy blask. Porównujemy Twierdza Krzyżowiec: Edycja Ostateczna z pierwowzorem

RTX, ray tracing i 120 FPS… bez komputera? Sprawdzamy Firebreak w GeForce NOW

RTX, ray tracing i 120 FPS… bez komputera? Sprawdzamy Firebreak w GeForce NOW

Chciał zbudować swój pierwszy komputer do gier i popełnił jeden z podstawowych błędów

Chciał zbudować swój pierwszy komputer do gier i popełnił jeden z podstawowych błędów

Jak wyłączyć iPada w 2025 roku? To proste, choć wymaga przyzwyczajenia

Jak wyłączyć iPada w 2025 roku? To proste, choć wymaga przyzwyczajenia

Sztuczna inteligencja bez internetu? Tak działają nowe laptopy z NPU

Sztuczna inteligencja bez internetu? Tak działają nowe laptopy z NPU