Twórca Dooma i wizjoner VR porzuca Metę; jest zawiedziony stylem pracy

Znany z innowacyjnych pomysłów John Carmack zrezygnował ze współpracy z Metą w pracach nad wirtualną rzeczywistością. W jego ocenie firma jest mało wydajna i nie pozwala na podjęcie efektywnych działań.

rozrywka
Damian Miśta17 grudnia 2022
34
Źrodło fot. QuakeCon | CC BY 2.0.
i

John Carmack jest legendarną postacią w branży gier wideo, gdzie jest znany jako współtwórca firmy id Software; potem działał na rzecz rozwoju wirtualnej rzeczywistości. Teraz oficjalnie ogłosił, że opuszcza zespół odpowiedzialny za technologię VR w przedsiębiorstwie Meta.

John Carmack odchodzi z Mety

Były już szef działu technologicznego ocenił, że jest zadowolony z finalnego całokształtu, w jakim został udostępniony klientom zestaw gogli Meta Quest 2. Twierdzi jednak, że rezultat ten mógłby zostać osiągnięty wcześniej, a w firmie Zuckerberga nie odpowiadała mu przede wszystkim kiepska kultura pracy.

[…] Mamy absurdalną liczbę ludzi i ilość zasobów, lecz ciągle sabotujemy siebie nawzajem i trwonimy wysiłki. Nie ma sposobu, by to osłodzić. W mojej ocenie efektywność firmy jest w połowie taka, jakiej pożądam. […] To była dla mnie walka. Miałem głos z pozycji najwyższego szczebla, gdzie czułem konieczność ruszenia spraw do przodu, aczkolwiek widocznie nie byłem wystarczająco przekonujący. […] Nigdy nie byłem w stanie zabić głupich rzeczy w zarodku przed wyrządzeniem przez nie szkód bądź wyznaczyć kierunku, którego zespół by się trzymał. […]

Mimo wszystko John Carmack nie stracił pokładanych nadziei w technologię VR. Stwierdza nawet, że Meta jest nadal w stanie dużo osiągnąć, ale przedsiębiorstwo powinno poprawić kilka aspektów w swoich praktykach. Na ten moment weteran branży zdecydował się na rozwijanie własnego startupu znanego jako Keen Technologies – pracującego nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Odmienna wizja

Już w 2021 r. John Carmack wyrażał swoje obawy wobec zmian w Facebooku, wiążących się ze zmianą nazwy przedsiębiorstwa na Meta, gdzie osiągnięcia miały nie przekładać się na tworzenie tego, czego rzeczywiście potrzebują konsumenci. W tym roku postulował o stworzenie taniego i lekkiego zestawu Meta VR zamiast wypuszczenia na rynek przeprojektowanych ciężkich gogli Meta Quest Pro. Natomiast w sierpniowym podcaście mówił o niepotrzebnym trzymaniu się projektów przynoszących straty. Innym razem, występując jako anonimowana postać, skomentował, że „to nie jest to, o co mi chodziło”.

John Carmack w 2013 r. opuścił id Software i poświęcił się pracy nad okularami Oculus Rift w firmie Oculus VR. W następnym roku jego miejsce pracy zostało wykupione przez Facebooka (dzisiaj znanego jako Meta). Programista ówcześnie wypowiadał się pozytywnie na temat zmiany właściciela spółki m.in. ze względu na nadzieję na wskazanie projektowi odpowiedniego kierunku i zostawienie pracownikom odpowiedniej autonomii. Widocznie z czasem Meta przestała spełniać jego oczekiwania, więc Carmack postanowił po ośmiu latach zakończyć niesatysfakcjonującą współpracę.

Damian Miśta

Damian Miśta

Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić