Jak procesor graficzny Nvidii za 162 tys. zł radzi sobie w grach?

Nvidia H100 oparta na architekturze Hopper to nieodzowne narzędzie do nauki AI, dla centrów danych. Cena raczej odstrasza potencjalnych graczy, ale czy w ogóle można na tym uruchomić gry?

gaming
Arkadiusz Strzała20 czerwca 2023
8
Źrodło fot. Nvidia
i

Nvidia H100 (Tesla) jest dość nietypową kartą graficzną, przynajmniej z punktu widzenia gracza. Kosztuje krocie, a nie ma nawet wyjścia wideo. To specjalne urządzenie przeznaczone dla centrów danych, które dobrze sprawdza się m.in. w akceleracji modeli językowych AI. Na podstawie ceny (ok. 40 tys. dolarów, ok. 162 tys. zł) można by sądzić, że w grach także będzie potężna, czy jednak jest tak w istocie? Ktoś postanowił to sprawdzić.

Nvidia H100 w grach

Youtuber Geekerwan sprawdził (opis na VideoCardz), czy akcelerator H100 (w wersji PCIe) w ogóle da się wykorzystać w grach. Oczywiście nie było to łatwe, ponieważ karta Nvidii znacznie się różni od typowych konstrukcji dla graczy – chociażby przez brak jakiegokolwiek złącza wideo. Aby obejść ten minus, potrzebna była dodatkowa karta graficzna. Youtuber musiał też zapewnić karcie dodatkowe chłodzenie, ponieważ ona sama zawiera tylko radiator (polega na chłodzeniu szaf serwerowych). Oto, jak pod względem technicznym wypada Nvidia H100 porównana do GeForce RTX 4090:

H100 vs. RTX 4090

 

Nvidia H100 PCIe

GeForce RTX 4090

GPU

GH100

AD102

Częstotliwość GPU

1095 MHz (boost 1755 MHz)

2235 MHz (boost 2520 MHz)

Jednostki cieniujące

14592

16384

Jednostki teksturujące

112 TPC

512 TMU

Jednostki rastrujące (ROP)

24

176

Pamięć

80 GB HBM3

24 GB GDDR6X

Szyna pamięci

5120 bit (5 x 1024 bit)

384 bit

Przepustowość pamięci

2 TB/s (SXM5: 3,2 TB/s)

1 TB/s

TDP

350 W (SXM5: 700 W)

450 W

Konfiguracja pamięci akceleratora Nvidii robi wrażenie, ale już zerknięcie na liczbę jednostek ROP i teksturujących może wywołać wątpliwości. Oprócz braku portu monitora to następna rzecz, po której widać, że nie mamy do czynienia ze stricte kartą graficzną dla graczy. O sprzętowym wsparciu ray tracingu też można zapomnieć. Próbując uruchomić H100 w grach, youtuber napotkał kolejny problem – brak sterowników zoptymalizowanych pod gry.

Jak procesor graficzny Nvidii za 162 tys. zł radzi sobie w grach? - ilustracja #1
Karta H100 zamontowana do testów. Źródło: Geekerwan

Choć w końcu udało mu się zagrać na Nvidii H100, jej wydajność była rozczarowująca. Urządzenie za ponad 160 tys. zł w grach może równać się co najwyżej z kartami graficznymi generacji GTX 16, lub nawet niektórymi układami zintegrowanymi. To wynik niewielkiej ilości jednostek ROP i zaledwie 4 klastrów teksturujących, które udało się uruchomić podczas grania.

H100 można też kupić w obudowie SXM5, ale wykorzystanie jej w grach prawdopodobnie w ogóle nie byłoby możliwe. Po za tym ta wersja też posiada znikomą ilość jednostek teksturujących. Pod tym względem zbytnio nie różni się od wykorzystanej w testach H100 PCIe. Podsumowując – Nvidia H100 oparta na architekturze Hopper nie jest urządzeniem dla graczy i w takim wykorzystaniu stanowi tylko marnotrawstwo pieniędzy. Bardzo dużych pieniędzy.

Do grania lepiej wybrać coś z rodziny RTX 40 (na Allegro)

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec