HP ponownie pozwane za utrudnianie korzystania z zamienników tuszy w drukarkach

HP ponownie musi zmierzyć się z oskarżeniami o monopolistyczne działania. Firma ponownie została pozwana w sprawie blokowania używania tuszy do drukarek firm trzecich.

news
Marek Pluta10 stycznia 2024
Źrodło fot. Unsplash | Mahrous Houses
i

W ubiegły piątek firma HP została po raz kolejny pozwana w związku z monopolistycznymi praktykami, dotyczącymi materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Autorzy pozwu twierdzą, że producent wykorzystał aktualizację oprogramowania „Dynamic Security”, która uniemożliwia użytkownikom korzystanie z zamienników tuszy, zmuszając do zakupu wyłącznie oryginalnych produktów.

HP oskarżane o działania monopolistyczne

Drukarki są dość kosztowne w eksploatacji, zazwyczaj ze względu na wysokie ceny oryginalnych tuszy. Kilka lat temu na rynku pojawiły się jednak zamienniki oryginalnych tuszy, które całkowicie zmieniły sytuację. Kosztują bowiem znacznie mniej, więc są chętnie kupowane przez użytkowników. Taka sytuacja nie podoba się jednak firmie HP, jednemu z największych producentów drukarek, który postanowił walczyć z możliwością używania zamienników tuszy.

5 stycznia, w amerykańskim sądzie rejonowym w północnym dystrykcie stanu Illinois, złożono pozew przeciwko HP, w którym możemy przeczytać, że poprzez aktualizacje oprogramowania sprzętowego „Dynamic Security”, producent próbuje „stworzyć monopol” na zamienniki wkładów atramentowych. Domagają się więc od firmy odszkodowania w wysokości co najmniej 5 mln dolarów, a także rozprawy przed ławą przysięgłych.

Pozew dotyczy aktualizacji oprogramowania sprzętowego drukarek HP, z lat 2022 i 2023 r., który blokował użytkownikom możliwość korzystania z nieoryginalnych tuszy. Każdy kto próbował użyć takiego zamiennika, widział komunikat informujący o jego zablokowaniu przez oprogramowanie drukarki, ponieważ nie zawierał specjalnego chipu producenta. W dokumentach sądowych możemy też przeczytać, że użytkownicy nie zostali powiadomieni, że instalacja aktualizacji może ograniczyć funkcję drukarki. Jego autorzy kwestionują również praktykę producenta, polegającą na zachęcaniu do rejestrowania urządzeń, a następnie udostępniania aktualizacji zmieniających ich funkcjonalność.

Firma broni się przed zarzutami twierdząc, że rozwiązanie Dynamic Security ma „chronić jakość obsługi klientów, utrzymywać integralność systemów druku i chronić własność intelektualną”. Producent twierdzi, że na stronie wspomnianej funkcji znajduje się informacja, że wyposażone w nią urządzenia „są przeznaczone do pracy wyłącznie z wkładami wyposażonymi w nowe lub ponownie używane układy scalone lub obwody elektroniczne HP. Drukarki korzystają ze środków zabezpieczeń dynamicznych w celu blokowania wkładów zawierających chipy innej firmy.”

Blokowanie tuszy innych producentów

Prawnicy są jednak innego zdania i twierdzą, że działania firmy łamią przepisy antymonopolowe.

Firma HP skutecznie zmonopolizowała rynek części zamiennych na alternatywne wkłady atramentowe, naruszając federalne i stanowe przepisy antymonopolowe. Zmusiło to właścicieli drukarek tego producenta do zakupu wyłącznie atramentów marki HP po wysokich cenach i utraty wartości wszelkich zamiennych wkładów atramentowych innych marek - twierdzi Peggy Wedgworth z kancelarii Milberg, reprezentującej w tej sprawie powodów.

Autorzy pozwu zarzucają także firmie podniesienie cen oryginalnych tuszy, w tym samym okresie, w którym udostępniono oprogramowanie blokujące korzystanie z wkładów innych producentów.

Nie jest to pierwszy pozew przeciwko HP, oskarżający firmę o próbę stworzenia monopolu. Usługa Dynamic Security, od czasu premiery w 2016 roku, była już przedmiotem wielu postępowań sądowych. Na przykład w 2019 roku wytoczono firmie pozew zbiorowy w Kalifornii, a wówczas musiała wypłacić 1,5 mln dolarów odszkodowania.

Producent przegrywał procesy nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w innych krajach. HP wypłaciło europejskim klientom 1,35 mln euro za blokowanie możliwości korzystania z tuszy innych producentów, zaś w 2020 roku zapłacił włoskiemu organowi antymonopolowemu karę w wysokości 10 mln euro. Z kolei w 2018 roku Australijski Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji (ACCC), zmusił firmę do wypłacenia każdemu użytkownikowi drukarki odszkodowania w wysokości 50 dolarów.

Jakby tego było mało, koncern walczy również z pozwem, mającym związek ze skargą, dotyczącą niektórych drukarek, w których skaner i faks zostają wyłączone, jeśli użytkownik nie włoży do nich oryginalnego tuszu. I to mimo faktu, że atrament nie jest wymagany do skanowania i faksowania dokumentów.

Na razie nie wiadomo jak zakończy się kolejna sprawa sądowa, ale nie można wykluczyć, że HP będzie musiało ponownie zapłacić odszkodowanie.

POWIĄZANE TEMATY: pozwy i procesy sądowe

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Producenci telewizorów coraz częściej zwracają uwagę na graczy. LG Gaming Portal niedługo zawita na więcej urządzeń

Producenci telewizorów coraz częściej zwracają uwagę na graczy. LG Gaming Portal niedługo zawita na więcej urządzeń

Kim jest Szymon Sidor z OpenAI? Sprawdzamy i odpowiadamy

Kim jest Szymon Sidor z OpenAI? Sprawdzamy i odpowiadamy

Sprzedawca sprzedaje kabel HDMI niczego niepodejrzewającej parze za 80 dolarów: Syn oszołomiony i żąda odszkodowania

Sprzedawca sprzedaje kabel HDMI niczego niepodejrzewającej parze za 80 dolarów: Syn oszołomiony i żąda odszkodowania

Kupując RTX 5090, musisz uważać; nie każda karta oferuje pełną moc

Kupując RTX 5090, musisz uważać; nie każda karta oferuje pełną moc

Na RTX 5060 i 5070 możemy jeszcze poczekać; NVIDIA zmaga się z problemami, które mogą opóźnić premierę

Na RTX 5060 i 5070 możemy jeszcze poczekać; NVIDIA zmaga się z problemami, które mogą opóźnić premierę